هشدار هواشناسی نسبت به وقوع «رگبار» و «رعد و برق» در ۱۲ استان کشور

هشدار هواشناسی نسبت به وقوع «رگبار» و «رعد و برق» در ۱۲ استان کشور
مرداد 20, 1401
207 بازدید

سازمان هواشناسی کشور نسبت به وقوع رگبار و رعدوبرق در ۱۲ استان کشور از امروز تا یکشنبه هفته آینده هشدار داد.  سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار سطح زرد از احتمال وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقتی از امروز پنجشنبه بیستم مردادماه تا روز یکشنبه ۲۳ مرداد در ۱۲ استان […]

سازمان هواشناسی کشور نسبت به وقوع رگبار و رعدوبرق در ۱۲ استان کشور از امروز تا یکشنبه هفته آینده هشدار داد.

 سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار سطح زرد از احتمال وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقتی از امروز پنجشنبه بیستم مردادماه تا روز یکشنبه ۲۳ مرداد در ۱۲ استان کشور خبر داد و اعلام کرد که در نواحی مستعد، احتمال خیزش گرد و خاک نیز وجود دارد.

منطقه اثر مخاطرات یاد شده طی امروز پنجشنبه، ۲۰ مرداد در دامنه و ارتفاعات استان‌های مازندران، البرز، تهران و شمال غرب سمنان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، شمال شرق خوزستان، نوار غربی اصفهان و شرق لرستان خواهد بود و این وضعیت در روز جمعه، ۲۱ مرداد در شمال آذربایجان شرقی، شرق و جنوب شرق سیستان و بلوچستان پیش‌بینی شده است. در روز شنبه ۲۲ مردادماه نیز وضعیت مشابه در مناطق جنوبی و شرق سیستان و بلوچستان و در یکشنبه ۲۳ مردادماه نیز در جنوب شرق سیستان و بلوچستان پیش‌بینی شده است.

احتمال وقوع صاعقه، آب‌گرفتگی معابر و جاری شدن روان‌آب به شکل محلی و محدود، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌های فصلی، شکستن درختان کهن‌سال، سقوط اشیاء از ارتفاعات و تاخیر در پرواز در مناطق یاد شده وجود دارد و از این رو سازمان هواشناسی توصیه می‌کند که مردم از اتراق در بستر رودخانه‌ها پرهیز کرده و در عبور از حاشیه مسیل‌ها احتیاط لازم را داشته باشند. احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره از جمله توصیه‌های دیگر این سازمان است.

احتمال خیزش گرد و خاک و وزش باد شدید

همچنین سازمان هواشناسی از احتمال خیزش و نفوذ گرد و خاک و وزش باد شدید موقت طی امروز، پنجشنبه ۲۰ مرداد تا یکشنبه، ۲۳ مرداد در برخی مناطق نیز خبر داده است. منطقه اثر مخاطرات یاد شده طی امروز در سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی خراسان رضوی، اصفهان، یزد، کرمان، فارس، خوزستان و غرب ایلام خواهد بود و در روز جمعه ۲۱ مرداد این وضعیت در یزد، شرق سمنان، شرق اصفهان، نیمه شرقی خراسان رضوی، کرمان، فارس، بوشهر، غرب خوزستان، غرب ایلام و شرق هرمزگان پیش‌بینی شده است. در روز شنبه ۲۲ مرداد احتمال وقوع وضعیت مشابه در خراسان جنوبی، یزد، شمال سیستان و بلوچستان، جنوب و شرق خراسان رضوی، شرق سمنان، شرق کرمان، شمال فارس، ایلام و خوزستان وجود دارد و این وضعیت در روز یکشنبه نیز برای خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان رضوی پیش‌بینی شده است.

همچنین در مناطق یاد شده احتمال کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، سقوط اشیاء از ارتفاعات، خسارت به سازه‌های موقت و شکستن درختان کهن‌سال، اختلال در ناوگان حمل و نقل و آسیب به تاسیسات حساس به گردوغبار وجود دارد و از این رو سازمان هواشناسی کشور به عدم حضور افراد آسیب‌پذیر در فضای باز ، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه‌های ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌ها نیمه‌کاره و استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی، موکب‌های برگزاری مراسم مذهبی و پوشش گلخانه‌ها توصیه کرده است.

ممنوعیت شنا در دریای خزر و خلیج فارس

همچنین سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار دریایی سطح زرد از افزایش ارتفاع موج حداکثر یک متر از فردا جمعه ۲۱ مرداد تا شنبه شب، ۲۲ مرداد در نواحی شرقی مرکزی دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای گلستان و مازندران نیز خبر داده است.  خطر غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس ها و تورهای صیادی و خطر خسارت به شناورهای کوچک و تاسیسات دریایی در مناطق یاد شده وجود دارد و در این راستا ممنوعیت در شنا، محدودیت در فعالیت های دریایی به‌ویژه تردد با شناورهای سبک، قایق های صیادی و تفریحی و سایر تمهیدات پیشگیرانه از خسارات احتمالی، توسط کلیه فعالان دریایی توصیه می‌شود.

این سازمان از افزایش ارتفاع موج بین یک تا یک‌ونیم متر و فراساحل سیستان و بلوچستان تا دو و نیم متر در مناطق شمال خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان و تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان و شرق دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان سیستان و بلوچستان از فردا تا شنبه بعد از ظهر خبر داده است.

خطر غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی و خطر خسارت به شناورهای کوچک و تاسیسات دریایی در مناطق یاد شده وجود دارد و از این رو ممنوعیت شنا، محدودیت در فعالیت‌های دریایی به‌ویژه تردد با شناورهای سبک، قایق‌های صیادی و تفریحی و سایر تمهیدات پیشگیرانه از خسارات احتمالی توسط کلیه فعالان دریایی توصیه می‌شود.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.