فعالیت سامانه بارشی در شمال شرق کشور/ وزش باد شدید در ۱۶ استان

فعالیت سامانه بارشی در شمال شرق کشور/ وزش باد شدید در ۱۶ استان
فروردین 25, 1401
216 بازدید

سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار نارنجی و زرد از فعالیت سامانه بارشی در چند استان کشور بویژه در مناطق شمال شرق و وزش باد شدید در ۱۶ استان خبر داد.  سازمان هواشناسی با صدور هشداری در سطح نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی طی بازه زمانی شنبه( ۲۷ فروردین ماه) تا دوشنبه( ۲۹ فروردین […]

فعالیت سامانه بارشی در شمال شرق کشور/ وزش باد شدید در ۱۶ استان

سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار نارنجی و زرد از فعالیت سامانه بارشی در چند استان کشور بویژه در مناطق شمال شرق و وزش باد شدید در ۱۶ استان خبر داد.

 سازمان هواشناسی با صدور هشداری در سطح نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی طی بازه زمانی شنبه( ۲۷ فروردین ماه) تا دوشنبه( ۲۹ فروردین ماه) با مخاطراتی نظیر رگبار باران، رعدوبرق، تگرگ، وزش باد شدید و خیزش گردوخاک خبر داد.

منطقه اثر این سامانه شنبه استان‌های گلستان، سمنان، خراسان شمالی و شرق مازندران، یک‌شنبه استان‌های گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، ارتفاعات و شرق تهران و دوشنبه استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و نیمه شرقی خراسان شمالی است.

اثر این مخاطره آب‌گرفتگی محلی و بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، برخورد صاعقه، اختلال در ترددهای برون شهری، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، آسیب به سازه‌های موقت و شکستن درختان فرسوده است.

توصیه می‌شود عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و بستر مسیل‌ها، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، احتیاط در تردد و سفرهای برون شهری، پاکسازی دهانه پل‌ها و آب‌روها، استحکام سازه‌های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره و عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور هشداری زرد از فعالیت سامانه بارشی طی بازه زمانی پنج‌شنبه( ۲۵ فروردین ماه) تا یک‌شنبه( ۲۸ فروردین ماه) با مخاطراتی مانند رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، خیزش گردوخاک ،در برخی نقاط بارش تگرگ خبر داد.

پنج‌شنبه مناطقی مانند جنوب اصفهان و شرق کهگیلویه و بویراحمد، جمعه استان‌های تهران، البرز، قزوین، قم، شمال سمنان، گلستان، خراسان شمالی، مرکزی لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب اصفهان، نیمه غربی یزد و ارتفاعات کرمان، شنبه استان‌های تهران، البرز، قم، مرکزی، شمال اصفهان، همدان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی، یزد، ارتفاعات کرمان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و یک‌شنبه استان‌های سمنان، مازندران، شمال سیستان و بلوچستان، شرق اصفهان، یزد و شمال کرمان درگیر فعالیت این سامانه خواهند بود.

اثر این مخاطره افزایش احتمال آب‌گرفتگی محلی، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال برخورد صاعقه و کاهش دید، اختلال در ترددهای برون شهری و احتمال آسیب به سازه‌های موقت خواهد بود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل‌ها، احتیاط و محدودیت در فعالیت‌های کوهنوردی و احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو و استحکام سازه‌های موقت است.

وزش باد شدید در 16 استان کشور

سازمان هواشناسی در ادامه از وزش باد نسبتا شدید موقت و خیزش گردوخاک طی روزهای پنج‌شنبه ( ۲۵ فروردین ماه) تا شنبه( ۲۷ فروردین ماه) خبر داد.

نوع مخاطره حاصل از این سامانه وزش باد شدید، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا خواهد بود.

پنج‌شنبه استان‌های  مرکزی، زنجان، قم، قزوین، تهران، البرز، سمنان، یزد و اصفهان، جمعه استان‌های سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، اصفهان، سمنان، هرمزگان، همدان، مرکزی، البرز، تهران، قم و قزوین و شنبه استان‌های قم، قزوین، البرز، تهران، مرکزی، سمنان، اصفهان، یزد، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، هرمزگان، بوشهر، جنوب استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و فارس درگیر این سامانه هستند.

اثر این مخاطره گردوخاک، کاهش دید افقی، کاهش کیفیت هوا و اختلال در تردد خواهد بود.

توصیه می‌شود احتیاط در ترددهای برون شهری و جاده‌های کویری، استحکام سازه‌های موقتی، عدم تردد و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های‌ نیمه کاره در دستور کار قرار گیرد.

 در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.