زخم بعد از ابدومینوپلاستی

زخم بعد از ابدومینوپلاستی
تیر 20, 1402
40 بازدید

زخم‌ها یا اسکارها که پس از عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک به وجود می‌آیند، از جمله جنبه‌های مهمی هستند که باید در زمان انجام این جراحی‌ها مد نظر قرار گیرند. این زخم‌ها به عنوان نشانه‌های طبیعی از فرآیند ترمیم و بهبود پس از جراحی، در محل انجام تاک‌ها و بخیه‌ها شکل می‌گیرند. از زخم‌های ایجاد شده در […]

ابدومینوپلاستی شکم

زخم‌ها یا اسکارها که پس از عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک به وجود می‌آیند، از جمله جنبه‌های مهمی هستند که باید در زمان انجام این جراحی‌ها مد نظر قرار گیرند. این زخم‌ها به عنوان نشانه‌های طبیعی از فرآیند ترمیم و بهبود پس از جراحی، در محل انجام تاک‌ها و بخیه‌ها شکل می‌گیرند. از زخم‌های ایجاد شده در این جراحی‌ها، معمولاً یک نشان یادآور زیبایی و تغییرات مثبت ناشی از این عمل‌های زیبایی می‌ماند.

در این مقاله، ما به بررسی مهم‌ترین نکات مربوط به مراقبت از زخم‌ها پس از ابدومینوپلاستی یا تامی تاک خواهیم پرداخت. همچنین، نکات مهمی برای کاهش احتمال ایجاد عوارض و مشکلات در محل زخم‌ها و بهبود سریع‌تر و موثرتر آن‌ها را به شما توصیه خواهیم کرد.

آشنایی با ابدومینوپلاستی

عمل تامی تاک یا ابدومینوپلاستی، که به آن جراحی شکم هم نیز گفته می‌شود، عضلات شکم را بهبود می‌بخشد و ظاهر کلی منطقه شکم را بهبود می‌بخشد. این جراحی همچنین می‌تواند خطوط کشیده شده پایینی شکم و چربی اضافی را از بین ببرد.

نحوه عملکرد ابدومینوپلاستی و انواع برش ها

نحوه عملکرد انواع ابدومینوپلاستی ها عبارتند از:

 • مینی ابدومینوپلاستی برای بخش پایین شکم: این روش کمترین تداخل را در جراحی تامی تاک دارد و شامل یک برش تنها بالاتر از منطقه عانه است.
 • ابدومینوپلاستی کامل برای شکم پایین و بالا: این بهترین انتخاب برای رفع پهنی و پوست اضافی بالای و پایینی ناف است. در این روش، یک برش به شکل حرف U بالاتر از منطقه عانه و یک برش دوم دور ناف انجام می‌شود.
 • ابدومینوپلاستی گسترده برای شکم پایین و بالا و لگن: این روش برای رفع مقدار قابل توجهی از پوست لخته پس از چندین بار بارداری یا کاهش وزن شدید مناسب است. این نوع تامی تاک نیازمند یک برش گسترده از استخوان باسن تا استخوان باسن است.

با یک مشکل زخم پس از ابدومینوپلاستی روبرو هستید؟ ما مقاله‌ای درباره رفع جای بخیه ابدومینوپلاستی در سایت دکتر ایزدپناه برای شما تهیه کرده‌ایم. این مقاله مفصل راجع به روش‌های مختلف برای بهبود و کاهش زخم‌ها پس از جراحی را پوشش می‌دهد.

تامی تاک

جای زخم معمولی بعد از ابدومنیوپلاستی

بلافاصله پس از انجام ابدومینوپلاستی، برش‌ها قرمز و نازک می‌شوند. زبری و چین‌ها همچنین ممکن است در نزدیکی برش‌ها در پوست ظاهر شوند و گاهی برش‌ها ممکن است تورم، خروج مایع یا التهاب داشته باشند. برای بیشتر افراد، التهاب برش‌ها طی یک هفته کاهش می‌یابد. زمان کامل بهبودی بستگی به تکنیک جراحی استفاده شده، نوع پوست بیمار و رعایت دقیق دستورات مراقبت پساعملی دارد. پس از چند ماه اول، جای برش‌های ابدومینوپلاستی به طور معمول صاف می‌شوند، اما هنوز رنگ تیره‌ای با لکه‌های قرمزی خواهند داشت، زیرا فرآیند طبیعی بهبودی بدن، عرضه خون به زخم را افزایش می‌دهد. شش ماه پس از انجام تامی تاک، جای برش‌ها به طور معمول شروع به آبرومند شدن می‌کنند و ممکن است رنگ قهوه‌ای یا صورتی ملایمی داشته باشند. برای کامل شدن و آبرومند شدن جای برش‌های ابدومینوپلاستی، معمولاً هشت تا دوازده ماه زمان نیاز است.

جای زخم شکم کجاست؟

انتخاب یک جراح پلاستیک مشاور متخصص برای انجام عمل جراحی ابدومینوپلاستی شما، مطمئن می‌شود که برش‌های شما در جایگاه‌های بهترین ممکن قرار می‌گیرند تا ظاهر آن‌ها به حداقل رسیده باشد. برش اصلی ابدومینوپلاستی در قسمت پایین شکم، در انتهای خط لباس شنا قرار می‌گیرد تا بتواند زیر خط لباس شنا مخفی شود. جراحان تازه کار بیشتر احتمال دارند برش‌ها را در قسمت بالاتری از شکم قرار دهند. این باعث می‌شود که برش‌های نتیجه‌ای بسیار قابل مشاهده‌تر داشته باشند و احتمال وجود پوست اضافی در انتهای برش، که به آن “گوش سگ” می‌گویند، بیشتر شود. ممکن است نیاز به عمل جراحی اصلاحی جهت بهبود ظاهر برش‌های نازک و زشت وجود داشته باشد.

اگر هنوز جای زخم دارید، چه کاری می توانید انجام دهید

زمانی که زخم شما تقریباً بهبود می‌یابد، تقریباً پس از ۱۲ هفته، اما ممکن است تا یک سال طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد. شما ممکن است بخواهید صبر کنید تا زخم بهبود یابد و سپس تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید اقدامات جراحی دیگری را انجام دهید که از دیدگاه ظاهر آن کمک کند.

این روش‌ها قادر به کاملاً برداشتن زخم نخواهند بود، اما می‌توانند بهبود اندازه، رنگ و بافت آن را بهبود بخشند.

استفاده از کرم‌ها و تزریق استروئید

ممکن است از کرم‌ها و تزریقات استروئید استفاده کنید تا از زخم‌های برجسته، ضخیم یا قرمز خلاص شوید. این درمان‌ها ممکن است در زمان جراحی برای جلوگیری از زخم یا چهار هفته پس از جراحی برای اصلاح استفاده شوند.

درمان با لیزر

درمان با لیزر نیز موجود است. لیزرهای عروقی عروق خونی ریز را در سطح پوست که باعث قرمزی می‌شوند، خنثی می‌کنند. لیزرسطح‌سازی یکی از بهترین گزینه‌ها برای بهبود بافت و رنگ زخم‌ها است. این تکنولوژی می‌تواند پوست را سطح‌سازی کند. پوست زخمی با کلاژن سالم جایگزین می‌شود که باعث بهبود کلی بافت و رنگ می‌شود.

بازسازی جراحی زخم

پزشک شما ممکن است از ترکیب درمان‌های موضعی، روش‌های کمتر تهاجمی و بازسازی جراحی استفاده کند. شما هنوز هم قادر به دیدن زخم هستید، اما آن کمتر قابل مشاهده خواهد بود.

مانند درمان با لیزر، باید با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید بعد از تامی تاک باید چقدر زمان صبر کنید تا جراحی بازسازی زخم انجام شود. آنها ممکن است شما را توصیه کنند حداقل یک سال صبر کنید تا ببینید چگونه زخم شما طی زمان بهبود یافته است.

آیا شما در حال تصمیم‌گیری برای ابدومینوپلاستی هستید؟ دوران نقاهت بعد از جراحی بسیار اهمیت دارد و می‌تواند تأثیر زیادی بر روند بهبود شما داشته باشد. ما مقاله‌ای مفصل درباره دوران نقاهت ابدومینوپلاستی در سایت دکتر ایزدپناه برای شما تهیه کرده‌ایم.

ابدو شکمی

نکات بعد از عمل برای کاهش جای زخم بعد از عمل جراحی شکم

 • بعد از عمل، حرکت کردن بدن خود را حفظ کنید – پیاده روی های سبک پس از عمل به بهبود جریان خون سالم به پاهایتان کمک می‌کند و خطر تشکیل خونریزی عمیق و جوانه زیاد را کاهش می‌دهد.
 • مراقبت از زخم‌های جراحی خود – لمس مستقیم برش‌های خود را با دستان برهنه خود جلوگیری کنید و دستورالعمل‌های جراح خود را در مورد نحوه تمیز کردن محل برش بعد از عمل دنبال کنید.
 • حداقل شش هفته از حمل اشیاء سنگین خودداری کنید – تنش زیاد به وسیله حمل اشیاء سنگین یا خم شدن باعث می‌شود فشار زیادی بر برش‌های تامی تاک شما وارد شود که ممکن است باعث باز شدن آنها و ایجاد جوانه زیاد شود.
 • حداقل چهار هفته از فعالیت جنسی خودداری کنید – شروع مجدد فعالیت جنسی بیش از حد زود پس از عمل ممکن است فشار زیادی بر خط کواکب خود وارد کند که منجر به شکست زخم ممکن است. شکست زخم درمان نشده ممکن است باعث جوانه زیاد شود.
 • از تماس زیاد با نور خورشید خودداری کنید – اگر قصد دارید در آفتاب بیرون بروید، باید لباس محافظتی بپوشید و برش‌های خود را پوشیده نگه دارید تا از بیش‌پیگمانی جلوگیری شود. همچنین باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.
 • از سیگار کشیدن یا استفاده از ویپ کردن خودداری کنید، زیرا هر دوی اینها با بهبود ناکام و خطر بالاتری از جوانه‌های زیاد زخم پس از تامی تاک مرتبط هستند.

بهترین روش های درمان اسکار شکم چیست؟

 • ژل سیلیکون – ما توصیه می‌کنیم برای استفاده از ژل سیلیکون Silgel بر روی زخم‌ها پس از کاملاً بهبود یافتن آنها، تا زخم‌های تامی تاک بهتر به نظر برسند.
 • شیت‌های سیلیکون – این شیت‌های قابل استفاده مجدد سیلیکون هستند که می‌توان آنها را مستقیماً روی زخم‌ها قرار داد. آنها با افزایش رطوبت بافت و کاهش تغییرات التهابی بیش از حد، زخم‌های تامی تاک را به تسطیح می‌رسانند.
 • تزریق استروئید – تزریق استروئید برای کاهش ایجاد زخم‌های بیش از حد مفید است، به خصوص در افرادی که پوست تیره‌تری دارند.
 • لیزر ریسورفیسینگ – لیزرهای CO2 یا erbium YAG لیزرهای تخریبی عالی هستند که برای بازسازی زخم‌های جراحی و به دست آوردن ظاهری صافتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • میکرونیدلینگ Morpheus8 RF برای زخم‌های برجسته که با تزریق استروئید بهبود قابل توجهی نداشته‌اند، مفید است.

جراحی ابدومینوپلاستی با دکتر کامبیز

جمع بندی

در نتیجه، مکان قرارگیری زخم‌ها بعد از انجام ابدومینوپلاستی بسیار حائز اهمیت است. انتخاب یک جراح پلاستیک متخصص و با تجربه کمک می‌کند تا برش‌ها در جایی قرار داده شوند که به‌طور حداقل قابل مشاهده باشند. برش اصلی ابدومینوپلاستی در قسمت پایین شکم در محدوده خط لباس دریاچه قرار می‌گیرد. در مقابل، جراحان تازه کار بیشتر به ترتیب بالاتری بر روی شکم برش‌ها را قرار می‌دهند. این باعث می‌شود زخم‌های ناشی از عمل قابل مشاهده تر باشند و احتمال بروز پوست اضافی در انتهای برش، که به عنوان “گوش سگ” شناخته می‌شود، بیشتر شود. در صورت لزوم ممکن است لازم باشد جراحی اصلاحی برای بهبود ظاهر زخم نازک انجام شود.

اگر میخواهید زیبایی را به خود هدیه دهید این کار را به دکتر ایزدپناه بسپارید. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت دکتر ایزدپناه به نشانی http://www.drkambiz-izadpanah.com مراجعه کنید. همچنین برای دیدن نمونه کارهای بیشتر به پیج اینستاگرام دکترکامبیز ایزد پناه سری بزنید.

برچسب‌ها:, , ,