تاریخچه هفته مد و معرفی 4 پایتخت مد

تاریخچه هفته مد و معرفی 4 پایتخت مد
اردیبهشت 21, 1401
170 بازدید

  صنعت مد امروزه طرفداران بسیاری دارد و اکثریت مردم، ترندها را دنبال می‌کنند. یکی از بزرگ‌ترین اتفاقاتی که در زمینه صنعت مد رخ می‌دهد، برگزاری هفته‌های مد در شهرهای مختلف است. شهرهای بسیاری در سال میزبان هفته مد می‌شوند، اما 4 شهر هستند که به پایتخت مد یا بیگ فور معروف‌اند. در این مقاله […]

 

صنعت مد امروزه طرفداران بسیاری دارد و اکثریت مردم، ترندها را دنبال می‌کنند. یکی از بزرگ‌ترین اتفاقاتی که در زمینه صنعت مد رخ می‌دهد، برگزاری هفته‌های مد در شهرهای مختلف است. شهرهای بسیاری در سال میزبان هفته مد می‌شوند، اما 4 شهر هستند که به پایتخت مد یا بیگ فور معروف‌اند. در این مقاله مدیسو به بررسی تاریخچه هفته مد و معرفی 4 پایتخت مد پرداخته است.

هفته مد یا فشن ویک چیست؟

در صنعت مد و فشن، رویدادی به نام هفته مد یا Fashion Week وجود دارد که مدت برگزاری آن تقریبا یک هفته است. در طول این هفته طراحان مد، برندها و مزون‌ها برای خریداران و رسانه‌ها از آخرین کلکسیون‌های خود رونمایی می‌کنند. مهم‌ترین نکته برای هفته مد این موضوع است که جدیدترین لباس‌ها، آرایش‌ها و اکسسوری‌ها مشخص می‌شوند.

4 پایتخت اصلی مد چیست؟

باشکوه‌ترین و اصلی‌ترین هفته‌های مد در شهرهای نیویورک، لندن، میلان  و پاریس برگزار می‌شود که بیشترین پوشش رسانه‌ای را نیز دارند. هفته‌های مد به این صورت برگزار می‌شوند که از چند ماه قبل از فصل جدید شروع می‌شوند تا به خریداران و رسانه‌ها پیش‌نمایش طراحی‌های فصل بعد داده شود. این زمان به فروشندگان اجازه می‌دهد تا برای خرید و فروش کلکسیون‌های فصل جدید آماده شوند.

با برگزاری هفته مد، آخرین ابتکارات و خلاقیت‌های طراحان مشهور در زمینه طراحی لباس به نمایش گذاشته می‌شود. کلکسیون‌های فصل پاییز و زمستان در ماه فوریه و مارس و کلکسیون‌های بهار و تابستان، در سپتامبر و اکتبر برگزار می‌شوند و اخبار آن، توسط مجله ووگ پوشش داده می‌شود.

ایده هفته مد چه زمانی شکل گرفت؟

ایده هفته مد زمانی شکل گرفت که خرده‌فروشان لباس در پاریس، برای تبلیغ و فروش لباس‌هایی که طراحی کرده بودند از مدل‌های زنده استفاده کردند. با استخدام مدل‌ها و برگزاری فشن‌شو در مکان‌های مختلف هفته مد ابداع شد. در زبان فرانسوی به این نوع نمایش‌ها و رویدادهای اجتماعی دفیله گفته می‌شود.

اولین هفته مد چه زمانی بود؟

در بحبوحه‌ی جنگ جهانی دوم در سال 1943، اولین هفته مد در نیویورک برگزار شد. در گذشته پاریس پایتخت و مهد اصلی مد شناخته می‌شد اما، به دلیل جنگ و بحران‌های آن زمان سفر به پاریس ممکن نبود. در نتیجه، الینور لمبرت روزنامه‌نگار مشهور در زمینه مد و فشن برای اولین بار هفته مد را برگزار کرد.

نیویورک

اولین نمایش مد یا به اصطلاح Fashion Show نیویورک در 1903 و در فروشگاه برادران اریک برگزار شد؛ مخاطبین این نمایش مد اکثرا خانم‌های طبقه متوسط جامعه بودند. حدود 7 سال بعد و در سال 1910 بود که بیشتر فروشگاه‌های بزرگ نیویورک به این کار علاقه‌مند شدند. اهالی نیویورک به تقلید از فشن شوهای پاریسی، برای بهبود فروش محصولات خود مدل استخدام کردند و اولین فشن شو در سال 1943 برگزار شد. این شهر بهترین مدارس مد در جهان را دارد و از مشهورترین طراحان آن رالف لورن، مارک جیکوبز، تام فورد، دونا کاران و کارولینا هررا را می‌شود نام برد.

پاریس

هرچند اولین هفته مد در نیویورک برگزار شده است؛ اما ریشه اصلی هفته مد به پاریس و در سال 1700 میلادی برمی‌گردد. دو بار در سال هفته مد پاریس با حمایت فدراسیون مد فرانسه برگزار می‌شود و مطرح‌ترین طراحان برندها در آن حضور دارند. جالب است بدانید صنعت مد پاریس مدیون چارلز فردریک ورث است که برای اولین بار فشن شو خود را به نام اوت کوتور به معنی دوزندگی فاخر در 1800 برگزار کرد. از مشهورترین افراد تاثیرگذار اهل پاریس در مد کریستین دیور، کوکو شانل، هوبرت دو ژیوانشی و ایو سن لورن را می‌توانیم نام ببریم.

میلان

در ماه‌های فوریه و سپتامبر، میلان میزبان هفته مد در جهان است. بخش بزرگی از هفته مد در میلان توسط انجمن غیرانتفاعی اتاق ملی مد ایتالیا برگزار می‌شود و نظم، هماهنگی، ارتقای مد و همچنین مسئولیت نظارت را بر عهده دارد. سال 1958 اتاق ملی مد ایتالیا با هدف ارتقا و محافظت از استعدادهای طراحان به وجود آمد. این شهر خانه‌ای ایده‌آل برای بسیاری از طراحان مد بود و حتی نشریه ووگ ایتالیا، میلان را برای دفتر مرکزی خود انتخاب کرد. از بزرگترین خانه‌های مد شناخته شده مانند گوچی، پرادا، روبرتو کاوالی، دولچه و گابانا در این شهر حضور دارند. در این شهر مد حتی بر طراحی هتل‌ها نیز تاثیرگذار بوده است و طراحی 11 هتل برتر میلان از مد الهام گرفته شده است.

لندن

به کمک شورای مدیریت مد بریتانیا، در سال 1984 بود که آژانس توسعه لندن با همکاری سازمان کسب و کار نوآوری و مهارت، هفته مد لندن را برگزار کردند. هفته مد لندن به گونه‌ای طراحی شده که بلافاصله پس از اتمام نمایش مد، علاقه‌مندان می‌توانند برای سفارش یا خرید لباس مورد نظر اقدام کنند. از بهترین طراحان این شهر، الکساندر مک کوئین، جان گالیاتو، استلا مک کارتنی، ویوین وست وود، متیو ویلیامسون و کریستوفر کین را می‌توانیم معرفی کنیم.