افزایش نظارت بر بازارهای خرید و فروش اموال دست دوم و برخورد با مالخران

خرداد 11, 1401
64 بازدید

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به راه‌اندازی قرارگاه پیشگیری از سرقت در همه استان‌ها گفت: یکی از بخش‌های مهمی که می‌تواند در کاهش سرقت تاثیر داشته باشد از بین بردن فرصت خرید و فروش اموال مسروقه است و بازارهایی که به صورت غیرمجاز و غیرقانونی ایجاد می‌شود […]

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به راه‌اندازی قرارگاه پیشگیری از سرقت در همه استان‌ها گفت: یکی از بخش‌های مهمی که می‌تواند در کاهش سرقت تاثیر داشته باشد از بین بردن فرصت خرید و فروش اموال مسروقه است و بازارهایی که به صورت غیرمجاز و غیرقانونی ایجاد می‌شود و همچنین در برخی جاها تجمعاتی شکل می‌گیرد و خرید و فروش انجام می‌شود که انشالله در این قرارگاه اجازه شکل‌گیری نخواهیم داد.

«رضا مسعودی‌فر» قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در گفت و گو با خبرنگار ایلنا درباره برخورد با مالخران و بازارهای خرید و فروش اموال مسروقه در راستای پیشگیری از وقوع جرم گفت: در همه استان‌ها بازارهای اموال مسروقه شناسایی شده‌اند و از طریق اتحادیه‌ها و سازمان صنعت و معدن و از طریق پلیس یک سری نظارت‌ها را بر این بازارها اعمال می‌کنیم.

تدوین برنامه ملی پیشگیری و مقابله با سرقت در سال ۱۴۰۱

وی همچنین درباره اقدامات سال ۱۴۰۱ ادامه داد: در حقیقت یک برنامه ملی تحت عنوان پیشگیری و مقابله با سرقت برای سال ۱۴۰۱ تعریف کرده‌ایم بخشی از اقداماتی که در این برنامه انجام می‌شود همین ساماندهی این بازارها و همچنین محدود کردن خرید و فروش اموال مسروقه است.

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با بیان اینکه این برنامه در قالب یک قرارگاه اجرایی خواهد شد، ادامه داد: قرارگاه پیشگیری از سرقت در همه استان‌ها راه‌اندازی خواهد شد و همه دستگاه‌ها در حوزه مسئولیت خودشان درگیر کار خواهند شد.

خریداران مال مسروقه مرتکب جرم می‌شوند

مسعودی‌فر با بیان اینکه نظارت بر بازارهای خرید و فروش اموال دست دوم و برخورد با مالخران یکی از برنامه‌های قرارگاه پیشگیری و مقابله با سرقت است، تصریح کرد: یکی از بخش‌های مهمی که می‌تواند در کاهش سرقت تاثیر داشته باشد از بین بردن فرصت خرید و فروش اموال مسروقه است و بازارهایی که به صورت غیرمجاز و غیرقانونی ایجاد می‌شود و همچنین در برخی جاها تجمعاتی شکل می‌گیرد و خرید و فروش انجام می‌شود که انشالله در این قرارگاه اجازه شکل‌گیری نخواهیم داد چراکه کسی هم که مال مسروقه را می‌خرد هم مرتکب جرم شده است و طبیعتا این افراد هم می‌توانند قابل تعقیب باشند.

نظارت بر بازار دست‌دوم‌فروش‌ها و کددار کردن کالاهای دارای ارزش

به گفته وی، از بین بردن این فرصت‌ها و نظارت بر بازار دست دوم فروش‌ها و کددار کردن و ثبت یک سری از کالاها که ارزش بیشتری دارد می‌تواند به کاهش وقوع سرقت به ما کمک کند.

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به این سوال که درصد بیشتری از سارقان سابقه‌دار هستند و بعد از سپری کردن دوران محکومیت بعضا دوباره اقدام به سرقت می‌کنند، چه اقدامی می‌توان برای جلوگیری از سرقت مجدد این سارقان سابقه‌دار انجام داد، خاطرنشان کرد: بانک اطلاعات مجرمان سابقه‌دار، حرفه‌ای و خطرناک ایجاد شده است و دسترسی‌ها به دستگاه‌های مربوطه داده می‌شود. طبیعتا از این به بعد هم پلیس و هم دستگاه قضایی یک سری نظارت‌ها و پایش‌ها و کنترل‌ها را روی این افراد خواهد داشت. یعنی اگر کسی سابقه محکومیت و سرقت دارد حتی اگر آزاد هم شده باشد یک سری کنترل‌ها و نظارت‌های نامحسوس روی این افراد اتفاق می‌افتد که اگر به سمت ارتکاب جرم رفتند قبل از اینکه مرتکب جرم شوند پلیس و دستگاه قضایی بتواند اقدامات لازم را انجام دهد.

جمع‌آوری اطلاعات افرادی که به صورت حرفه‌ای مرتکب جرم می‌شوند

مسعودی‌فر با بیان اینکه تشکیل بانک اطلاعاتی و انجام اقدامات نظارتی و کنترلی قطعا می‌تواند مانع از تکرار جرم توسط اینگونه افراد شود، تاکید کرد: هر کسی که سابقه ارتکاب جرم و محکومیت داشته باشد و همچنین افرادی که مرتکب جرائم خشن می‌شوند و افرادی که به صورت حرفه‌ای مرتکب جرم می‌شوند اطلاعات‌شان در این بانک اطلاعاتی جمع آوری و با دسترسی الکترونیکی که داده می‌شود نظارت بر این افراد اتفاق می‌افتد. ممکن است در مقاطع مختلفی این افراد دعوت و احضار شوند و یا به صورت پیامکی یک سری توصیه‌ها، تذکرات و هشدارها به این افراد داده شود.

پیشگیری از وقوع جرم با تکمیل بانک‌های اطلاعاتی مجرمان

وی همچنین درباره سرانجام تهیه اطلس وقوع جرم گفت: در حال حاضر پیگیر مقدمات کار هستیم این کار یک اقدام بزرگ و گسترده است. اما در حال حاضر موضوع ثبت هوشمند داده‌ها در قوه قضاییه در حال انجام است که می‌تواند به ما در بحث پیشگیری از وقوع جرم نیز کمک کند و همه اطلاعاتی که از شاکی و همه اطلاعاتی که از متهم نیاز است در همان مراحل اولیه به صورت الکترونیک ثبت می‌شود و بانک اطلاعاتی تشکیل می‌شود که می‌تواند در مباحث پیشگیری به ما کمک کند. تا زمانی که این اطلس جرم ایجاد نشده است می‌توانیم از این بانک اطلاعاتی استفاده کنیم.

منبع: ايلنا