۳۵ درصد جمعیت زاهدان با کمبود آب روبرو هستند

مهر 7, 1400
25 بازدید

 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: رشد بی‌رویه جمعیت در زاهدان و نیاز روزافزون، این شهر را با کمبود بیش‌از ۸۰۰ لیتر آب بر ثانیه معادل ۳۵ درصد جمعیت موجود روبرو کرده و با نزدیک شدن به تابستان بحران آب بیشتر نمایان می‌شود. به گزارش ایسنا علیرضا قاسمی با اشاره به اینکه […]

۳۵ درصد جمعیت زاهدان با کمبود آب روبرو هستند

 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: رشد بی‌رویه جمعیت در زاهدان و نیاز روزافزون، این شهر را با کمبود بیش‌از ۸۰۰ لیتر آب بر ثانیه معادل ۳۵ درصد جمعیت موجود روبرو کرده و با نزدیک شدن به تابستان بحران آب بیشتر نمایان می‌شود.

به گزارش ایسنا علیرضا قاسمی با اشاره به اینکه تاسیسات آب انتقالی از زابل به زاهدان پیچیدگی زیادی دارد اظهارداشت: نخست اینکه ارتفاع پمپاژ آن در ایران و خاورمیانه بی‌نظیر یا کم‌نظیر بوده و تمامی الکتروپمپ‌ها خاص و بسیار گران‌قیمت هستند.

وی به پیچیدگی‌های تاسیسات آب انتقالی زابل به زاهدان اشاره کرد و افزود: خطوط آب ۲۰۰ کیلومتری و خطوط برق ۶۳ و ۲۰ کیلوولت اختصاصی برای خط در مدار بوده اما با وجود بازرسی‌های مستمر گاهی به دلیل عمر بالای تاسیسات حوادث غیرقابل پیش‌بینی و گریزناپذیر اتفاق می‌افتد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه در زمان کنونی برای افزایش میزان ظرفیت تولید و تأمین آب پایدار، منابع آبی جدیدی وجود ندارد ادامه داد: با وجودی که در تمام تابستان‌های گذشته با قطع مداوم و روزانه آب در تمام مناطق شهر زاهدان به مدت حداقل ۱٠ ساعت مواجه بوده‌ایم، با این شرایط و کمبود جدی آب که تنها مختص این استان نیست و در کشورمان تبدیل به بحرانی فراگیر شده در سالی که گذشت مشترکان جدیدی نیز در حاشیه شمال شهر و ۱۰۰ درصد اراضی غرب شامل شهرک الغدیر، مسکن مهر سه خانواری، شهرک جهاد و شهرک برق زاهدان به بار شبکه اضافه شده اند.

وی با اشاره به اینکه به بهانه این شرایط نتوانستیم از مسوولیت شانه خالی کنیم و چشم‌مان را بر روی رنج مردم ببندیم بیان کرد: در همین راستا با عزمی راسخ مطالعات کارشناسی را آغاز کردیم تا با داشته‌های اندک‌مان برای رفاه شهروندان در یک حرکتی جهادی و با اتخاذ تدابیر لازم در مسیر بهبود وضعیت تا عملیاتی‌شدن خط دوم انتقال آب از زابل به زاهدان یا منابع پایدار دیگری گام برداریم.

قاسمی با اشاره به اینکه نسبت به اجرای ۲ پروژه مهم شامل راه‌اندازی فاز چهارم آب شیرین‌کن زاهدان با ظرفیت ۱۵ هزار متر مکعب در شبانه‌روز و تامین آب اضطراری این شهر از دشت حرمک با عملیات حفر و تجهیز ۶ حلقه چاه و همچنین با بهره‌گیری از قطعات اجراشده‌ خط دوم انتقال آب از چاه‌نیمه که بلا استفاده مانده بود اقدام شد تصریح‌کرد: مجموع این عملیات تنها بخشی از کمبود آب شهر زاهدان را جبران می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اجرای عملیات اتصال خط اول به دوم انتقال آب به زاهدان در ۲ماه اخیر باید در پنج مرحله انجام می‌شد خاطرنشان کرد: قطعی های مکرر ناشی از این اقدام موجب نارضایتی مردم این شهر شد که از این بابت یک بار دیگر از همه شهروندان عذرخواهی می کنم و به نمایندگی از مجموعه آبفا قدردان صبوری‌ آنان هستم.

منبع:ایسنا