مقررات جدید سفر از ایران به پاکستان اعلام شد

آذر 26, 1400
197 بازدید

پاکستان درحالی مرزهای خود را به روی مسافران واکسینه‌شده باز کرده که همچنان مقررات سختگیرانه‌ای برای کنترل تمام اتباع خارجی به اجرا گذاشته است. به گزارش ایسنا، براساس مقرراتی که اخیرا از سوی دولت پاکستان به دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی کشور اعلام شده است، تمام مسافران بالای ۱۵ سال با ملیت پاکستانی و مسافران […]

مقررات جدید سفر از ایران به پاکستان اعلام شد

پاکستان درحالی مرزهای خود را به روی مسافران واکسینه‌شده باز کرده که همچنان مقررات سختگیرانه‌ای برای کنترل تمام اتباع خارجی به اجرا گذاشته است.

به گزارش ایسنا، براساس مقرراتی که اخیرا از سوی دولت پاکستان به دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی کشور اعلام شده است، تمام مسافران بالای ۱۵ سال با ملیت پاکستانی و مسافران بالای ۱۸ سال با ملیت غیرپاکستانی که به صورت کامل واکسینه شده‌اند و دارای کارت واکسیناسیون کووید به زبان انگلیسی هستند می‌توانند با شرایطی که دولت پاکستان اعلام کرده است به این کشور سفر کنند.

طبق مقررات اعلام‌شده، پاکستان ورود به این کشور را به نوع خاصی از واکسن محدود نکرده است.

بر این اساس، تمام مسافران بالای ۶ سال در پروازهای ورودی به پاکستان باید در محدوده ۴۸ ساعت مانده به پرواز آزمایش PCR  را در یکی از مراکز تاییدشده وزارت بهداشت انجام داده و گواهی منفی این تست را به زبان انگلیسی هنگام سفر همراه داشته باشند. بسیاری از مسافران و آژانس‌داران که تجربه سفرهای خارجی در این مدت را داشته‌اند توصیه می‌کنند گواهی منفی تست کرونا دارای QR code باشد.

تکمیل اطلاعات درخواستی مسافران در برنامه PASS TRACk و در لینک https://passtrack.nitb.gov.pk/login قبل از انجام پرواز الزامی بوده و مسافران باید کپی اطلاعات تکمیلی را هنگام پذیرش همراه داشته باشند.

از تمام مسافران بالای ۶ سال در بدو ورود به پاکستان تست Rapid Antigen گرفته می‌شود. در صورت مثبت شدن جواب تست، مسافر به مدت ۱۰ روز با هزینه خود قرنطینه می‌شود.

ایران نیز در مقابل از اتباع خارجی خواسته هنگام سفر به این کشور حتما گواهی تست منفی کرونا (به زبان انگلیسی) در فاصله ۷۲ ساعت مانده تا پرواز را به اضافه کارت واکسن که از تزریق دُز دوم ۱۴ روز گذشته باشد، همراه داشته باشند و فرم خوداظهاری را که هنگام پرواز به آن ها داده می‌شود تکمیل کنند.

بخش گردشگری پاکستان از همه‌گیری کووید-۱۹ همانند سایر کشورها به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است. به گزارش مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری پاکستان، در سال ۲۰۱۹، سهم کل سفر و گردشگری در تولید ناخالص داخلی (GDP) پاکستان ۵.۷ درصد بود که در سال ۲۰۲۰، زمانی که ویروس کرونا عالم‌گیر شد، سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی پاکستان به ۴.۴ درصد کاهش یافت و تعداد زیادی از مشاغل فلج شدند. در سال ۲۰۲۰، کووید-۱۹ بیش از ۱۰ میلیارد روپیه به صنعت گردشگری  پاکستان خسارت زد. اینک با رشد تدریجی سفرها به پاکستان، عمران خان، نخست وزیر این کشور گفته که ارتقاء گردشگری یکی از اولویت‌های دولت او برای ایجاد درآمد و فرصت‌های شغلی است.

با این وجود، اوج‌گیری سویه‌ای جدید از ویروس کرونا، ملاحظات بسیاری از گردشگران و مقررات کشورها را تشدید کرده است.

پاکستان یکی از مقاصد تجاری ایران محسوب می‌شود، در عین حال که هر سال در فصل سرما، زائرانی از این کشور راهی شهرهای زیارتی ایران از جمله قم و مشهد می‌شوند.

منبع: ايسنا

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,