مشاهده تشکیل یک پیوند شیمیایی برای نخستین بار

آذر 2, 1400
15 بازدید

دانشمندان انگلیسی در مطالعه اخیرشان برای نخستین بار موفق به مشاهد و نظارت بر مراحل مختلف یک واکنش شیمیایی شدند. به گزارش ایسنا و به نقل از تی ای، تعیین و مشخص کردن مراحل مختلف یک واکنش شیمیایی امری بسیار دشوار است. این فرایند تشکیل پیوندها در ارتقای درک انسان‎ها از همه فرآیندهای شیمیایی نقش اساسی […]

مشاهده تشکیل یک پیوند شیمیایی برای نخستین بار

دانشمندان انگلیسی در مطالعه اخیرشان برای نخستین بار موفق به مشاهد و نظارت بر مراحل مختلف یک واکنش شیمیایی شدند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تی ای، تعیین و مشخص کردن مراحل مختلف یک واکنش شیمیایی امری بسیار دشوار است. این فرایند تشکیل پیوندها در ارتقای درک انسان‎ها از همه فرآیندهای شیمیایی نقش اساسی دارد.

محققان دانشگاه ساوتهمپتون، دانشگاه ناتینگهام ترنت و دانشگاه وارویک(Warwick) در یک مطالعه جدید اظهار کرده‌اند که با موفقیت مراحل مختلف یک واکنش شیمیایی را مشاهده کرده‎اند.

طی این مطالعه دانشمندان انگلیسی با استفاده از داده‌های پراش اشعه ایکس با کیفیت بالا و روش‌های پیشرفته حالت جامد رزونانس مغناطیسی هسته‌ای(NMR) توانستند این مراحل را در یک حالت کریستالی مشاهده کنند.

پَراش به پدیده‌های مختلفی گفته می‌شود که هنگام برخورد نور با مانع یا گذر آن از یک روزنه به وجود می‌آید. تشدید مغناطیسی هسته‌ای نیز یک پدیده فیزیکی بر اساس مکانیک کوانتمی است.

در این آزمایش محققان درجه تشکیل پیوند را در همان زمان تشکیل پیوند هم از نظر مشارکت فزاینده الکترون‌ها و هم از نظر برهمکنش مغناطیسی بین دو اتم در انتهای پیوند، اندازه‌گیری و مشاهده کردند.

در گام بعد دانشمندان مجموعه‌ای از شش مولکول را که در آن پیوندی بین یک اتم نیتروژن و کربن در درجات مختلف تشکیل شده بود، مورد مطالعه قرار دادند و سپس به بررسی بازتوزیع الکترون‌ها در تشکیل پیوند پرداختند.

در نهایت آنها با استفاده از روش رزونانس مغناطیسی هسته‌ای موفق به نظارت بر برهمکنش مغناطیسی بین دو اتم پس از تشکیل پیوند شدند.

انتهای پیام