خسارت جدی سیل به قنوات، دام و کشاورزی ۲۵ روستا در بخش راین

مرداد 21, 1400
171 بازدید

 نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: وقوع سیل در ۲۶ و ۲۷ تیرماه امسال خسارت های جدی به بخش قنوات، دام و کشاورزیِ ۲۵ روستا در بخش راین شهرستان کرمان وارد کرده است. دکتر”محمدرضا پورابراهیمی” در بازدید میدانی از آخرین اقدامات انجام شده در روستاهای سیل  زده بخش راین به همراه […]

خسارت جدی سیل به قنوات، دام و کشاورزی ۲۵ روستا در بخش راین

 نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: وقوع سیل در ۲۶ و ۲۷ تیرماه امسال خسارت های جدی به بخش قنوات، دام و کشاورزیِ ۲۵ روستا در بخش راین شهرستان کرمان وارد کرده است.

دکتر”محمدرضا پورابراهیمی” در بازدید میدانی از آخرین اقدامات انجام شده در روستاهای سیل  زده بخش راین به همراه فرماندار شهرستان کرمان اظهار کرد: بارندگی بیش از ۳۰ میلی متر در ۲۶ و ۲۷ تیر ماه در بخش راین خساراتی را به بار آورد و وقوع سیل با این شدت در این منطقه کم سابقه بود.

وی افزود: حدود ۲۵ روستا در بخش راین درگیر سیل شده اند که عمده مشکلاتشان در بخش تخریب قنوات و تامین آب کشاورزی است.

پورابراهیمی ادامه داد: در بخش کشاورزی از بین رفتن کانال های آب در پنج روستا به طور ۱۰۰ درصد، تخریب کامل استخرهای ذخیره آب به تعداد ۱۶ استخر، از بین رفتن درختان گردو و محصولات کشاورزی مثل جو و گندم، تخریب کامل ۱۰ حلقه قنات، آسیب بیش از ۴۰۰۰ متر لوله انتقال آب کشاورزی، از بین رفتن هفت استخر پرورش ماهی با ظرفیت ۱۲ هزار قطعه ماهی قزل آلا و … در سیل اخیر اتفاق افتاده و برآورد خسارت در بخش کشاورزی بخش راین شهرستان کرمان ۳۸ میلیارد تومان است.

وی گفت: طی چند روز اخیر جهاد کشاورزی و مجموعه سازمان های مرتبط در گیر جبران خسارات ناشی از سیل شدند و تمام تلاش ما بر این بود بتوانیم جاده دسترسی روستاها را باز کنیم که این اتفاق رقم خورده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با اشاره به خسارت وارده به حوزه راه های روستایی در بخش راین افزود: مسدود شدن پنج راه روستایی، تخریب دو دهانه پل و … موجب خسارت ۳۰ میلیارد ریالی در حوزه راه های این بخش شده است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه زیرساختی چندین دستگاه ماشین آلات سنگین به منطقه آمده اما کفایت نمی کند، افزود: خسارت  بین ۱۰ تا ۸۰ درصدی به منازل روستاهای(عباس آباد، باب زنگی و زیارتگاه) وارد شده است.

پورابراهیمی با اشاره به خسارت ۵ و نیم میلیارد تومانی سیل تیرماه امسال به شبکه آب و برق روستاهای راین بیان کرد: پیگیر مستمر حل مشکل سیل اخیر در منطقه راین خواهیم بود و از دستگاه های اجرایی پای کار تشکر می کنیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با اشاره به امکان وقوع سیل با توجه به پیش بینی های اداره کل هواشناسی تصریح کرد: درخواست و توافق ما با فرماندار این است بخشی از این پیش بینی ها در قالب آبگیر و سدهای موقت برای جلوگیری از سیل عملیاتی شود.

منبع:ایسنا