جزئیات اعطای کارت اعتباری خرید اضطراری به خانوارهای آسیب‌پذیر اعلام شد

آذر 2, 1400
11 بازدید

ایسنا/مازندران مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران گفت: جزئیات اعطای کارت اعتباری خرید اضطراری به خانوارهای آسیب‌پذیر در استان اعلام شد. کامران اصغری صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طرح خرید اعتباری اضطراری ناشی از شیوع کرونا یکی از طرح‌های دولت برای حمایت از کسانی که بر اثر شیوع ویروس کرونا درآمد خود را […]

جزئیات اعطای کارت اعتباری خرید اضطراری به خانوارهای آسیب‌پذیر اعلام شد

ایسنا/مازندران مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران گفت: جزئیات اعطای کارت اعتباری خرید اضطراری به خانوارهای آسیب‌پذیر در استان اعلام شد.

کامران اصغری صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طرح خرید اعتباری اضطراری ناشی از شیوع کرونا یکی از طرح‌های دولت برای حمایت از کسانی که بر اثر شیوع ویروس کرونا درآمد خود را از دست داده‌اند، بوده و مشمولان این طرح کسانی هستند که درآمد ثابت ندارند.

وی با بیان اینکه دستورالعمل اعطا کارت اعتباری خرید اضطراری اعلام شده است، تصریح کرد: اقشار آسیب پذیر فاقد درآمد ثابت از قبیل رانندگان تاکسی، اتوبوس، مینی بوس و کرایه‌های بین شهری،‌ دستفروشان و کارگران فصلی روزمزد مشمول این طرح هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران خاطرنشان کرد: افراد مشمول این طرح از طریق سامانه اطلاعات رفاه ایرانیان شناسایی و برای دریافت کارت اعتباری خرید اضطراری به بانک‌های عامل معرفی می‌شوند.

اصغری گفت: پس از ابلاغ دستورالعمل اعطای کارت اعتباری خرید اضطراری، بانک‌های عامل موظفند ظرف ۴۸ ساعت این کارت‌ها را در اختیار افراد مشمول طرح قرار دهند.

وی ادامه داد: اعتبار کارت اعتباری خرید اضطراری برای خانوارهای یک نفره یک میلیون و خانوارهای ۲ نفر و بیشتر ۲ میلیون تومان  و باز پرداخت آن ۲۷ ماهه است که ۳ ماه نخست دوره تنفس و بعد از آن اقساط با سود ۱۲ درصد باید در مدت ۲۴ ماه ماهانه و متوالی پرداخت شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران تصریح کرد: گیرندگان اعتبار ۴ درصد از این نرخ را پرداخت می‌کنند و ۸ درصد مابقی به بانک‌های عامل پس از دوره تنفس توسط دولت پرداخت می‌شود.

اصغری با اشاره به اینکه این اعتبار به صورت نقد یا برای خرید کالاها از جمله کالاهای اساسی در مراکز خدماتی و فروشگاه‌های سراسر کشور معتبر است، افزود: در صورت نیاز سامانه‌ای برای ثبت نام معرفی و اطلاع رسانی لازم صورت می‌گیرد.

وی با اعلام اینکه براساس دستورالعمل این طرح نیازی به مراجعه حضوری به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرمانداری‌ها و بانک ها نیست، خاطرنشان کرد: اطلاعات مردم از گذشته در سامانه‌های مختلف وجود دارد که از آن استفاده می‌شود.

مشمولان دریافت بیمه بیکاری دوران کرونا چه کسانی هستند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران درباره مشمولان دریافت بیمه بیکاری دوران کرونا اظهار کرد:  قرار است به کسانی که به دلیل شیوع کرونا بیکار شده‌اند تا پایان اردیبهشت ماه بیمه بیکاری پرداخت شود.

اصغری ادامه داد: کسانی که مشمول قانون کار باشند و کارفرما سه درصد حق بیمه بیکاری آنها را پرداخت کرده باشد، مشمول دریافت بیمه بیکاری خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: صرفاً افرادی که مشمول قوانین روابط کار میان کارگر و کارفرما باشند، مشمول بیمه بیکاری می‌شوند و مشاغلی مانند کارگران ساختمانی، قالیبافان و رانندگان که قوانین بیمه‌ای آن‌ها مشمول قوانین خاص است، نمی‌توانند بیمه بیکاری دریافت کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران در پایان با اشاره به اینکه نیازی به مراجعه حضوری به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرمانداری‌ها نیست، یادآور شد: تمامی مراحل انجام کار بدون نیاز به مراجعه حضوری، به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه https://bimebikari.mcls.gov.ir انجام می‌شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا