بی میلی رهبران حزب حاکم مراکش برای شرکت در انتخابات

مرداد 24, 1400
51 بازدید

منابع خبری از عدم تمایل رهبران حزب حاکم مراکش برای حضور در انتخابات پارلمانی آتی این کشور خبر دادند.   روزنامه رای الیوم نوشت که با نزدیک شدن به انتخابات مهم در مراکش، رهبران حزب “عدالت و توسعه” به دلیل کاهش محبوبیت این حزب و تردیدها درباره شانس آن، تصمیم گرفته‌اند که در انتخابات شرکت […]

بی میلی رهبران حزب حاکم مراکش برای شرکت در انتخابات

منابع خبری از عدم تمایل رهبران حزب حاکم مراکش برای حضور در انتخابات پارلمانی آتی این کشور خبر دادند.

  روزنامه رای الیوم نوشت که با نزدیک شدن به انتخابات مهم در مراکش، رهبران حزب “عدالت و توسعه” به دلیل کاهش محبوبیت این حزب و تردیدها درباره شانس آن، تصمیم گرفته‌اند که در انتخابات شرکت نکنند.

طبق این گزارش، چند روز مانده به انتخابات سراسری مراکش، که بسیاری از سیاستمداران آن را آزمونی برای حل و فصل سرنوشت اسلامگرایان در دولت و پارلمان می‌دانند، دیدگاه‌های رهبران حزب عدالت و توسعه، که دو دوره دولت را رهبری کرده‌اند نسبت به آن متفاوت است.

بسیاری از شهروندان مراکشی معتقدند که نظام سیاسی شکست خورده است یا حداقل از اهدافی که ۱۰ سال پیش برای دستیابی به آن تلاش می‌کرد فاصله گرفته است و به نظر می‌رسد برخی از رهبران حزب حاکم را بر آن داشته تا در برهه کنونی در انتخابات شرکت نکنند اما گروه دوم همچنان از تداوم محبوبیت خود دفاع می‌کند.

عبدالعزیز افتاتی، از رهبران حزب عدالت و توسعه و نماینده سابق پارلمان مراکش درباره تصمیم خود مبنی بر عدم شرکت در انتخابات و اختصاص فعالیتش به ساختارهای درونی حزب گفت: این کناره‌گیری تا زمانی است که متوجه شوند رهبران حزب عدالت و توسعه در نهادهای دولت مخفی نشده‌اند و قادرند با ابزارهای سیاسی اصیل و پاک کار کنند.

محمد الغالی، استاد علوم سیاسی نیز این وضعیت را با چارچوب انتخابات پارلمانی ۲۰۲۱ در ارتباط دانست، که به نظر او با انتخابات پارلمانی ۲۰۱۶ تفاوت چشمگیری دارد.

منبع: ايسنا