ایمپلنت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

ایمپلنت دندان برای چه افرادی مناسب است؟
مهر 3, 1402
77 بازدید

می‌دانیم که ایمپلنت دندان یک روش درمانی موثر و نوین برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است که مزایای زیادی نسبت به سایر روش‌های کلاسیک جایگزینی دندان دارد. با این حال به‌کارگیری این شیوه برای همه مناسب نیست. در مطلب پیش رو به بررسی این موضوع می‌پردازیم که ایمپلنت دندان برای چه افرادی مناسب است و […]

می‌دانیم که ایمپلنت دندان یک روش درمانی موثر و نوین برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است که مزایای زیادی نسبت به سایر روش‌های کلاسیک جایگزینی دندان دارد. با این حال به‌کارگیری این شیوه برای همه مناسب نیست.

در مطلب پیش رو به بررسی این موضوع می‌پردازیم که ایمپلنت دندان برای چه افرادی مناسب است و چه تاثیری بر قیمت ایمپلنت دارد؟ پس با ما تا انتهای متن همراه باشید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یک پایه فلزی است که در استخوان فک کاشته می‌شود. این پایه پس از مدتی به استخوان فک جوش خورده و سپس دندان مصنوعی روی آن قرار می‌گیرد. ایمپلنت‌های دندانی برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته استفاده می‌شود. امروزه شیوه‌های مختلفی برای انجام ایمپلنت ابداع شده که از نظر مدت زمان انجام کار و هزینه با هم متفاوتند.

ایمپلنت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

ایمپلنت دندان برای افرادی مناسب است که یک یا چند دندان خود را از دست داده یا از دندان مصنوعی متحرک استفاده می‌کنند و از آن ناراضی هستند. اما انجام عمل جایگزینی ایمپلنت برای دندان‌های از دست رفته مستلزم داشتن شرایط و ویژگی‌هایی است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

  • فرد باید به سن بلوغ رسیده باشد:

ایمپلنت دندان یک روش جراحی است که برای انجام آن فرد باید به سن بلوغ رسیده باشد. به این دلیل که استخوان فک در دوران بلوغ و پیش از آن، هنوز در حال رشد است و ممکن است ایمپلنت دندان در استخوان فک به شکل نامناسب قرار بگیرد.

  • تراکم مناسب استخوان فک:

ایمپلنت دندان در استخوان فک کاشته می‌شود. بنابراین فرد باید استخوان فک کافی برای کاشت ایمپلنت داشته باشد. در غیر این‌صورت، ممکن است نیاز به پیوند استخوان باشد. پودر استخوان معمولا برای افرادی که استخوان فکشان تحلیل رفته و یا برای کاشت ایمپلنت دندان در فک بالا استفاده می‌شود و تعداد واحد مورد نیاز برای بیمار پس از معاینه مشخص می‌شود. بنابراین هزینه پودر استخوان ایمپلنت به طور کلی پس از بررسی عکس و فک بیمار توسط متخصص ایمپلنت بیان می‌شود

  • از نظر سلامت عمومی در وضعیت خوبی باشد:

فرد برای انجام این عمل باید از نظر سلامت عمومی در وضعیت خوبی باشد. اگر فرد به بیماری‌های مزمن مانند دیابت یا بیماری‌های قلبی مبتلا باشد، ممکن است به تشخیص پزشک نتواند ایمپلنت انجام دهد. البته امروزه شیوه‌های درمانی برای آمادگی بیماران جهت این نوع درمان ابداع شده است. قبل از انجام عمل، فرد باید با دندانپزشک خود در مورد شرایط سلامت عمومی خود صحبت کند. دندانپزشک می‌تواند تعیین کند که آیا فرد شرایط لازم برای انجام ایمپلنت دندان را دارد یا خیر.

آیا شرایط بیمار در قیمت ایمپلنت دندان موثر است؟

بله، شرایط بیمار می‌تواند تاثیر زیادی در قیمت ایمپلنت دندان بگذارد. هزینه ایمپلنت دندان بر‌اساس فاکتورهای متعددی تعیین می‌شود که پس از معاینه توسط متخصص ایمپلنت مشخص می‌شود. از جمله:

  • تعداد ایمپلنت برای کاشت

  • جنس و برند ایمپلنت دندان

  • روش کاشت دندان ایمپلنت

  • نیاز یا عدم نیاز به پیوند استخوان فک

  • هزینه پودر استخوان ایمپلنت

  • نیاز یا عدم نیاز به بالا بردن سینوس

  • نوع تخصص جراح

سخن آخر

در نهایت با در نظر گرفتن همه این موارد، ایمپلنت‌های دندانی می‌‌توانند به‌عنوان بهترین روش جایگزین دندان‌های از دست رفته برای افراد واجد شرایط باشند. فراموش نکنید که شرایط بیمار تاثیر مستقیمی بر قیمت ایمپلنت دندان دارد بنابراین ممکن است به دلیل استفاده از پودر استخوان یا جراحی های جانبی به هزینه ایمپلنت افزوده شود.

منبع: https://mikhakdental.com/