افشای مکالمات تلفنی و اسناد از جاه طلبی‌های آمریکا در یمن

آذر 5, 1400
16 بازدید

اداره ارشاد اخلاقی یمن اسنادی محرمانه و دو تماس تلفنی میان رئیس جمهوری سابق یمن و رئیس سازمان سیا را فاش کرد که بیانگر طمع ورزی‌های آمریکا در یمن و دست داشتن نظام سابق این کشور در خیانت به یمن است‌. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت العهد، اولین مکالمه تلفنی خصوصی میان علی […]

اداره ارشاد اخلاقی یمن اسنادی محرمانه و دو تماس تلفنی میان رئیس جمهوری سابق یمن و رئیس سازمان سیا را فاش کرد که بیانگر طمع ورزی‌های آمریکا در یمن و دست داشتن نظام سابق این کشور در خیانت به یمن است‌.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت العهد، اولین مکالمه تلفنی خصوصی میان علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری مقتول یمن و جورج تنت، رئیس سازمان سیا آمریکا شامل روابط مستقیم میان سرویس اطلاعات آمریکا و نیروهای تشکیلات تروریستی القاعده و دست داشتن نظام سابق یمن در این خیانت می‌شود.

همچنین در این تماس تلفنی آمریکا روی آزادی یکی از نیروهای اطلاعاتی تحت بازداشت در زندان امنیت سیاسی صنعا اصرار دارد که در پی انفجار کشتی تخریبگر “یو اس اس کول” بازداشت شده است.

اما در مکالمه دوم که همان روز صالح با تنت دارد به وی اطلاع می‌دهد که با آزادی این بازداشتی و تحویل وی به آمریکایی‌ها موافق است.

همچنین اداره ارشاد اخلاقی یمن سندی را فاش می‌کند که وزارت خارجه آمریکا درباره برخی امور مهم در یمن در سال ۱۹۹۸ صادر کرده و در آن از احیای معابد یهودی و نصرانی و نقش آمریکا در عدن در حفاظت از اقلیت یهود در صعده و صنعا صحبت می‌کند.

در همین راستا، گزارش وزارت خارجه آمریکا فاش شده که ۳۰ مه ۱۹۹۸ صادر شده و درباره احداث پایگاه دریایی آمریکایی برای نیروهای مارینز در منطقه البریقه در استان عدن است.

این گزارش درباره تجهیز پایگاه دریایی در البریقه برای حضور هواپیماهای شناسایی، جنگنده، بمب افکن، هواپیمابر و برخی زیردریایی‌ها و تجهیزات نظامی دریایی است و در آن به توافقنامه‌ای که آنتونی زینی، فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا در خاورمیانه و دولت یمن در ماه مه ۱۹۹۸ درباره خدمات پایگاه دریایی البریقه امضا کرده، اشاره شده است.

در این گزارش ذکر شده است که پایگاه نیروهای آمریکایی در عدن شامل انبار سوخت و مهمات، انبار پسماند، سلاح هسته‌ای و شیمیایی است و از آن برای امدادرسانی نظامی به نیروهای آمریکایی مستقر در خلیج فارس، دریای عرب، شاخ آفریقا و دریای سرخ استفاده می‌شود.

منبع:ایسنا