افتتاح 20 طرح سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس

مهر 7, 1400
19 بازدید

 با حضور استاندار آذربایجان‌شرقی، 20 طرح بزرگ صنعتی، فنی و زیربنایی، کشاورزی و گردشگری با سرمایه گذاری ریالی بالغ بر 11 هزار و 583 میلیارد ریال امروز پنجشنبه پنجم فروردین ماه، به صورت ارتباط زنده تصویری با دستور رئیس جمهور در منطقه آزاد ارس افتتاح شد. محسن نریمان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس نیز در […]

افتتاح 20 طرح سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس

 با حضور استاندار آذربایجان‌شرقی، 20 طرح بزرگ صنعتی، فنی و زیربنایی، کشاورزی و گردشگری با سرمایه گذاری ریالی بالغ بر 11 هزار و 583 میلیارد ریال امروز پنجشنبه پنجم فروردین ماه، به صورت ارتباط زنده تصویری با دستور رئیس جمهور در منطقه آزاد ارس افتتاح شد.

محسن نریمان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس نیز در آیین افتتاح پروژه‌های سرمایه گذاری ارس، گفت: سال گذشته با وجود تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا، جذب سرمایه گذاری با افزایش صددرصدی به حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان رسید و بالغ بر ۷۰ طرح دانش بنیان و صنایع خلاق در ارس در حال فعالیت هستند.

وی گفت: در حال حاضر ۲۰۰ طرح دیگر با مجموع سرمایه گذاری ۲۰۰۰ میلیارد تومان در حوزه‌های صنعتی، کشاورزی و خدماتی در دست اجرا داریم و آماده هستیم تا قبل از پایان دولت تدبیر و امید در ارس به بهره‌ برداری برسانیم.

به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، از میان طرح‌های افتتاح شده منطقه آزاد ارس به دستور رئیس جمهوری، 13 درصد سرمایه گذاری‌ها توسط سازمان منطقه آزاد ارس و در حوزه زیرساخت‌ها و 87 درصد توسط بخش خصوصی انجام گرفته است که شامل افتتاح تصفیه خانه فاضلاب شهرک‌های صنعتی، احداث خطوط برق 20 کیلوولت از پست طالب گلی تا قره برون ورودی فازهای صنعتی جهت ظرفیت سازی و همیاری در اجرای شبکه مخابراتی منطقه آزاد ارس پروژه‌های افتتاحی در حوزه فنی و زیربنایی است که با مجموع سرمایه گذاری ۱۳۰۰ میلیارد ریالی سازمان منطقه آزاد ارس به بهره برداری رسید.

تولید اسکلت فولادی گلخانه‌ها، کاغذ مخصوص ساخت صافی، منسوجات بی بافت و اسپان باند، یک کارخانه بزرگ تولید قیر، سه واحد گلخانه‌ای تولید سیفی جات به روش هیدورپونیک، دو واحد تولیدی در زمینه پوشاک، واحدهای تولیدی دستمال مرطوب، خودروهای خدمات شهری و آتش نشانی، ماژیک وایت برد، مبلمان خانگی، لامپ LED، ماسک سه لایه، یک واحد اقامتگاه بومگردی و یک هتل از دیگر طرح‌های افتتاحی بود. با بهره برداری از این 20 پروژه برای 510 نفر بطور مستقیم شغل ایجاد می‌شود.

گفتنی است، پیش از این نیز در طول سال 99 بالغ بر 23  طرح سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس با میزان سرمایه گذاری ریالی 11 هزار و 944 میلیارد ریال و 70.5 میلیون یورو و 4.8 میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی و میزان اشتغالزایی 1352  نفر افتتاح و به بهره برداری رسیده است.

محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی هم‌چنین پس از این برنامه، واحد تولیدی قیر آسیا پالایش ارس را نیز افتتاح کرد که با بهره‌برداری از این پروژه، برای ۴۵ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌شود.

وی هم‌چنین در سفر یک روزه خود به شهرستان جلفا چندین طرح تولیدی و صنعتی دیگر را نیز افتتاح‌ کرد.

منبع:ایسنا