اساسی‌ترین کار هر دولتی مقابله با فقر است/ شیوه مقابله با فقر توجه به تولید و اشتغال است

اساسی‌ترین کار هر دولتی مقابله با فقر است/ شیوه مقابله با فقر توجه به تولید و اشتغال است
اسفند 19, 1400
115 بازدید

 عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: اساسی‌ترین کاری که هر دولتی با هر نگرش سیاسی باید انجام دهد، مقابله با فقر است. شیوه مقابله با فقر، توزیع یارانه نیست، بلکه توجه به تولید و اشتغال است. تقی ابراهیمی عصر امروز ۱۹ اسفندماه در نشست اساتید اقتصادی دانشگاه‌های مشهد با وزیر امور اقتصادی و […]

اساسی‌ترین کار هر دولتی مقابله با فقر است/ شیوه مقابله با فقر توجه به تولید و اشتغال است

 عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: اساسی‌ترین کاری که هر دولتی با هر نگرش سیاسی باید انجام دهد، مقابله با فقر است. شیوه مقابله با فقر، توزیع یارانه نیست، بلکه توجه به تولید و اشتغال است.

تقی ابراهیمی عصر امروز ۱۹ اسفندماه در نشست اساتید اقتصادی دانشگاه‌های مشهد با وزیر امور اقتصادی و دارایی که در ساختمان اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: هنگامی که کشوری از نظر اقتصادی فقیر باشد از صحنه بین‌المللی نیز کنار گذاشته می‌شود و شرایط فعلی ما نیز همین مورد را نشان می‌دهد. بنابراین اساسی‌ترین کاری که هر دولتی با هر نگرش سیاسی باید انجام دهد، مقابله با فقر است.

وی افزود: شیوه مقابله با فقر، توزیع یارانه نیست، بلکه توجه به تولید و اشتغال است. از طریق این دو مورد می‌توان جامعه را خودباور کرد. اقتصاد و سیاست‌گذاران اقتصادی ما با چند موضوع اساسی مواجه هستند که مهمترین آنان پایین بودن اعتماد اجتماعی است.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: با وجود پایین بودن اعتماد اجتماعی سیاست‌گذاری اقتصادی و مدل‌های کلان اقتصادی پاسخگو نیست.

وی تصریح کرد: راه‌حل‌های عمده اقتصادی ما به موضوعات سیاسی و اجتماعی بر می‌گردد.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: در حوزه سیاسی باید باورهای جامعه تغیییر پیدا کند. بنابراین باید متغیرهای اقتصادی در جامعه را پایدار کرده و بر اشتغال و تولید تاکید داشته باشیم.

ابراهیمی ادامه داد: دولت‌ها برنامه‌ریزی بلند مدتی برای اشتغال ندارند. برنامه آن‌ها تنها برای دوره‌های چهار یا هشت ساله است در حالیکه این مساله یکی از آفت‌های بزرگ آنان است، زیرا برنامه‌ریزی برای اشتغال باید بلند مدت باشد.

در ادامه این نشست مسعود همایونی‌فر، عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به قابلیت‌های گروه اقتصاد دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: این دانشکده در حال حاضر دارای ۲۰ عضو هیات علمی است. همچنین در سال جاری تعداد دانشجویان ورودی به این دانشکده ۶۰۰ نفر بود که از این تعداد ۲۰۰ نفر آنان دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۰۰ نفر دانشجوی دکترا هستند.

وی افزود: سرانه تعداد محققین به ازای هر عضو هیات علمی حدود پنج دانشجوی دکترا، ۱۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۳۰ دانشجوی کارشناسی است. بنابراین قابلیت تشکیل تیم‌های تحقیقاتی با ظرفیت ۳۰ نفر را داریم.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد درباره چالش‌های پیش رو عنوان کرد: سه چالش پیش‌روی اقتصاد و دانشگاه وجود دارد. اول عدم تطابق بین نیاز محقق و نیاز جامعه است. این مساله را میان دانشجویان تحصیلات تکمیلی مشاهده می‌کنیم که آنان نگاهی به آینده دارند در حالیکه ما نگاهی به حال و گذشته داریم.

همایونی‌فر ادامه داد: دومین چالش در اقتصاد عدم تضمین جبران خدمات پژوهش از طرف جامعه و صنعت است که ما را مجبور به نوعی از رقابت می‌کند. مورد سوم نیز عدم هماهنگی سریع میان اعضای هیات علمی با برنامه‌های راهبردی دوم دانشگاه است.

در ادامه این نشست رضا حصارزاده، عضو هیات علمی گروه حسابداری دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار کرد: حسابداری در نظام اقتصادی و حکمرانی کشور دارای سه فاکتور بسیار مهم است. اول اینکه حسابداری به عنوان یکی از ارکان مهم صنعت اطلاعات در نظر گرفته شده و کار اصلی حسابداری این است که دیوارهای آجری سازمان‌ها و نهادها را تبدیل به دیوارهای شیشه‌ای کند.

نظام حسابداری از ارکان حکمرانی در نظر گرفته می‌شود

وی افزود: دومین مورد بحث حکمرانی است. نظام حسابداری از ارکان حکمرانی در نظر گرفته می‌شود. بحث‌هایی مانند حسابرسی عملیاتی کمک می‌کند تا فرایندهایی را برای سازمان‌ها طراحی کنیم.

عضو هیات علمی گروه حسابداری دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد: مورد سوم موضوع پایداری برای همه رشته‌ها است. موضوع‌هایی مانند پایداری مالی، استفاده پایدار از منابع مالی و… مباحث مهمی‌اند که همکاران ما در وزارت اقتصاد با آن درگیر هستند.

حصارزاده ادامه داد: موضوع استانداردهای بخش عمومی و خصوصی سازمان‌های بین ‌المللی نیز وجود دارد که خود در تامین مالی بین‌المللی به رتبه‌بندی و تراز کشور کمک می‌کند.