اختراع دستگاه تداخل سنج لیزر جهت اندازه‌گیری میزان عبور نور از عینک‌های محافظ

آذر 4, 1400
11 بازدید

ایسنا/لرستان استادیار گروه فیزیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‌آباد گفت: دستگاه تداخل سنج لیزر ۸۰۸ نانومتر جهت اندازه‌گیری میزان عبور نور از عینک‌های محافظ در لرستان اختراع شد. دکتر امین دهقانی نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به استفاده از لیزرهای نیمه‌هادی در طول موج ۸۰۸ نانومتر در پزشکی (لیزر دندان‌پزشکی بافت نرم […]

اختراع دستگاه تداخل سنج لیزر جهت اندازه‌گیری میزان عبور نور از عینک‌های محافظ

ایسنا/لرستان استادیار گروه فیزیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‌آباد گفت: دستگاه تداخل سنج لیزر ۸۰۸ نانومتر جهت اندازه‌گیری میزان عبور نور از عینک‌های محافظ در لرستان اختراع شد.

دکتر امین دهقانی نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به استفاده از لیزرهای نیمه‌هادی در طول موج ۸۰۸ نانومتر در پزشکی (لیزر دندان‌پزشکی بافت نرم و لیزر دایود در زمینه پوست و مو) و ورود نور مادون قرمز لیزر با طول موج ذکر شده یه چشم اپراتور و بیمار، تشعشعات لیزر می‌تواند موجب ایجاد آب مروارید و آسیب‌های شدید شبکیه شود.

وی تصریح کرد: لذا استفاده از عینک‌های محافظ مخصوص در طول موج ذکر شده ضروری است اما کیفیت این عینک‌ها و قطعات اپتیکی مورد استفاده بسیار مهم است.

استادیار گروه فیزیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‌آباد خاطرنشان کرد: این دستگاه میزان حذف طول موج مضر (برحسب درصد) توسط عینک‌های مورد استفاده برای چشم را با استفاده از تداخل سنج ماخ زندر مشخص می‌کند و همچنین می‌تواند فیلترهای تداخلی مخصوص به کار رفته در عینک‌های محافظ را از سایر فیلترهای تضعیف کتتده تشخیص دهد.

دهقانی نژاد با همراهی یک تیم تحقیقاتی اقدام به ساخت و ثبت اختراع دستگاه نامبرده در تاریخ ۲۳/۱۲/۹۹ کرده‌اند.

منبع:ایسنا