گرد و غبار در نقاط مختلف کشور/ تشدید بارش در چهار استان

گرد و غبار در نقاط مختلف کشور/ تشدید بارش در چهار استان
خرداد 22, 1401
177 بازدید

سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار از تشدید فعالیت سامانه بارشی، وزش باد شدید موقت و خیزش گرد وخاک،افزایش ارتفاع موج و فعالیت سامانه بارشی خبر داد.  سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از تشدید فعالیت سامانه بارشی، همراه با رشد ابرهای همرفتی و رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک […]

گرد و غبار در نقاط مختلف کشور/ تشدید بارش در چهار استان

سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار از تشدید فعالیت سامانه بارشی، وزش باد شدید موقت و خیزش گرد وخاک،افزایش ارتفاع موج و فعالیت سامانه بارشی خبر داد.

 سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از تشدید فعالیت سامانه بارشی، همراه با رشد ابرهای همرفتی و رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک از یکشنبه تا دوشنبه( ۲۲ تا ۲۳ خرداد) خبر داد.

این شرایط جوی روز یکشنبه در شمال خراسان رضوی، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شمال آذربایجان غربی، دامنه و ارتفاعات شرقی هرمزگان و دوشنبه در مرکز و جنوب سیستان وبلوچستان مورد انتظار است و آب‌گرفتگی و جاری شدن روان‌آب به شکل محلی، صاعقه، در نواحی مستعد بارش تگرگ، آسیب به سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی، کاهش شعاع دید و کیفیت هوا، شکستن درختان فرسوده و نهال‌ها، احتمال پرتاب اشیاء از ساختمان‌های نیمه کاره و احتمال تاخیر در پروازها را به دنبال دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی عدم اتراق در کنار رودخانه‌ها، عدم تردد از حاشیه مسیل‌ها، اجتناب از چرای دام، استحکام سازه‌های موقت و تابلوهای تبلیغاتی، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و عدم پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک را توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ دیگری از افزایش ارتفاع موج و سرعت باد و وزش باد شدید جنوب شرقی و افزایش ارتفاع موج تا ۲ متر و در شرق دریای عمان تا ۲.۵ متر از یکشنبه تا سه‌شنبه (۲۲ تا ۲۴ خرداد) در شرق خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان و هرمزگان خبر داد.

این مخاطره جوی احتمال آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک و اختلال در فعالیت‌های دریایی را به دنبال دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی ممنوعیت شنا، احتیاط در ترددهای دریایی به‌ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی را توصیه می‌کند.

این سازمان در ادامه با صدور هشداری زرد رنگ از وزش باد شدید در نقاط مستعد و خیزش گردوخاک از یکشنبه تا چهارشنبه(۲۲ تا۲۵ خرداد) خبر داد. این مخاطره دوشنبه و سه‌شنبه (۲۳ و ۲۴ خرداد) به شکل نفوذ گردوخاک از کشور عراق به مناطقی از غرب و شمال غرب کشوربه‌ویژه در استان‌های مرزی مورد انتظار است.

این شرایط جوی روز یکشنبه درشرق خراسان جنوبی، آذربایجان غربی، نیمه شرقی اصفهان، شمال مرکزی، قم، جنوب تهران، جنوب سمنان و غرب خوزستان،دوشنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، قزوین، زنجان، همدان، سمنان، تهران، قم، البرز، کرمانشاه و شرق و شمال اصفهان،سه‌شنبه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم و سمنان و چهارشنبه در همدان، زنجان، قزوین، البرز، سمنان، قم و تهران پیش‌بینی می‌شود.

در اثر این مخاطره احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال آسیب به سازه‌های موقت، احتمال تاخیر در پروازها، کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، پرتاب اشیاء از ساختمان‌های نیمه کاره و احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی وجود دارد.

به توصیه سازمان هواشناسی احتیاط در تردد به‌ویژه در جاده‌های بیابانی، استحکام سازه‌های موقت، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره، عدم حضور افراد آسیب پذیر در فضای بازدر دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه از فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی  به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب و رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک از یکشنبه تا سه‌شنبه (۲۲ تا ۲۴ خرداد) خبر داد.

این مخاطره روز یکشنبه در آذربایجان شرقی، اردبیل، شرق خراسان شمالی، دامنه و ارتفاعات کرمان و ارتفاعات در مازندران، تهران و سمنان، دوشنبه در اردبیل، آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، دامنه و ارتفاعات کرمان، شمال خراسان رضوی و شرق هرمزگان و سه‌شنبه در شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی پیش‌بینی می‌شود و احتمال صاعقه، احتمال آب‌گرفتگی و جاری شدن روان‌آب به شکل محدود و محلی، احتمال آسیب به تابلوهای تبلیغاتی و سازه‌های موقت و شکستن نهال‌ها و درختان فرسوده، کاهش شعاع دید و کیفیت هوا و احتمال پرتاب اشیاء از ساختمان‌های نیمه کاره را به همراه دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی عدم اتراق در کنار رودخانه‌ها، احتیاط در تردد از حاشیه مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، احتیاط در چرای دام و استحکام سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و غیره، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره را توصیه می‌کند.

 در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.