راهنمای کامل ضدعفونی و تمیز کردن تجهیزات آزمایشگاه میکروبی

آذر 30, 1401
20 بازدید

  اهمیت تمیز و ضدعفونی کردن تجهیزات آزمایشگاهی یکی از مسائل مهمی که در سرویس و نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی درتمام آزمایشگاه ها باید مورد توجه قرار گیرید، تمیز و ضدعفونی کردن دستگاه های آزمایشگاهی است. در واقع ضدعفونی کردن تجهیزات آزمایشگاهی قبل از سرویس از اهمیت و اولویت بالاتری برخوردار است. زیرا آلودگی هایی که […]

 

اهمیت تمیز و ضدعفونی کردن تجهیزات آزمایشگاهی

یکی از مسائل مهمی که در سرویس و نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی درتمام آزمایشگاه ها باید مورد توجه قرار گیرید، تمیز و ضدعفونی کردن دستگاه های آزمایشگاهی است. در واقع ضدعفونی کردن تجهیزات آزمایشگاهی قبل از سرویس از اهمیت و اولویت بالاتری برخوردار است. زیرا آلودگی هایی که حین کار می توانند رخ دهند، ممکن است قابل توجه باشند و اثرات زیان باری بر سلامت افراد حاضر در آزمایشگاه داشته باشند. 

چنین فعالیت هایی با توجه به نوع تجهیزات، ماهیت آلودگی های احتمالی (بیولوژیکی یا شیمیایی) و سطح سرویس مورد نیاز برای رفع آلودگی، متفاوت خواهند بود. لذا لازم است برنامه ریزی کاملی برای انتخاب روش مناسب تمیز و ضدعفونی کردن دستگاه ها انجام شود. همچنین افراد باید به طور کامل با روش های مورد نیاز، ماهیت آلاینده های بالقوه و مناطقی که نیاز به مراقبت خاصی دارند آشنا شوند. به علاوه، هر وسیله ای که از برق استفاده می کند باید قبل از شروع عملیات ضد عفونی، خاموش و از برق خارج شود.

روش ضدعفونی انواع دستگاه های آزمایشگاهی

در ادامه مهم ترین دستگاه های آزمایشگاهی که در معرض آلودگی ها قرار می گیرند و نیاز به ضدعفونی دارند و روش مناسب تمیز کردن آن ها را بررسی می کنیم. 

هود های لامینار

هود های میکروبی یا هود های لامینار به طور معمول در تماس مستقیم با آلودگی های میکروبی و بیولوژیکی قرار می گیرند. بنابراین وجود انواع آلاینده ها روش سطوح این هود ها غیر منتظره نیست. به همین علت این هود ها مجهز به لامپ UV هستند. این لامپ در هود های میکروبی برای میکروب زدایی فضای داخلی هود کاربرد دارد. 

https://www.sepsservices.com/wp-content/uploads/2019/11/worker-decontaminating-bsc.jpg

البته هود های لامینار از موادی ساخته شده اند که در برابر مواد شیمیایی و ضدعفونی کننده مقاوم هستند. بنابراین پیش از کار و پس از انجام آزمایش ها مهم است که تمام سطوح را با مواد ضدعفونی کننده، کاملا تمیز کنید. به این ترتیب احتمال انتقال آلودگی به کاربر یا تاثیر آلاینده ها روی نمونه های آزمایش، کاهش پیدا می کند. 

آون و یخچال و فریز آزمایشگاهی

ساده‌ترین تجهیزات برای ضدعفونی کردن، تجهیزاتی هستند که سطوح غیرقابل نفوذی دارند، به این معنی که آلاینده‌ها نمی‌توانند تا عمق قابل‌توجهی به داخل دستگاه نفوذ کنند، و تجهیزاتی که در آن‌ها همه این سطوح به راحتی قابل دسترسی و تمیز کردن هستند. چنین تجهیزاتی شامل یخچال های آزمایشگاهی، فریزرها و آون ها می شود. ضدعفونی کردن این تجهیزات باید شامل حذف تمام مواد شیمیایی، مواد بیولوژیکی یا سایر موارد موجود در یخچال، فریزر یا فر باشد و سپس تمام سطوح را با محلول آب گرم و صابون تمیز کنید. اگر نگرانی در مورد مواد بیولوژیکی یافت شده بر روی سطوح وجود دارد، می توان یک مرحله اضافی با استفاده از شستشو با مایع آب ژاول نیز اضافه گردد (اسفتاهده از محلول 10% آب ژاول به مدت 5 دقیقه).

اتوکلاوها

اتوکلاوها اغلب برای استریل کردن سایر اجزای آزمایشگاهی استفاده می‌شوند و از فشار و دمای بالا برای دستیابی به هدف استفاده می‌کنند.ضدعفونی کردن خود اتوکلاوها باید قبل از سرویس دوره ای انجام شود. این کار باید با شستشوی کامل تمام اجزا و سطوح اتوکلاو با آب شروع شود. به دنبال آن، بسیاری از تولیدکنندگان اتوکلاو، پاک کننده اتوکلاو اختصاصی خود را می فروشند، تا اطمینان حاصل شود که اتوکلاو در واقع قبل از انجام کار سرویس و نگهداری به خوبی ضد عفونی شده است. در حالی که اطلاعاتی در مورد ترکیب این پاک کننده ها به طور گسترده در دسترس نیست، به نظر می رسد که محلول های تمیز کننده قلیایی ملایم مناسب هستند.

انکوباتورها

روش های ضدعفونی موثر انکوباتورها باتوجه به نوع دستگاه و سطوحی که باید ضدعفونی شوند متفاوت است. 

E:\royaniran\1\16 رپرتاژ\incubator disinfection.jpg

انکوباتورهای CO2 می توانند با شستشو با آب صابون (برای تمیز کردن عمومی) و سپس محلول 70٪ اتانول (برای حذف آلودگی های بیولوژیکی)، میکروب زدایی شوند. تمام قطعات قابل جدا شدن، از جمله شلف ها و مجاری باید قبل از شروع به کار جدا شوند و به طور مستقل تمیز شوند. برای تمیز کردن فضای بیرونی انکوباتور، یک محلول آب و صابون به طور کلی کافی است، مگر اینکه نگرانی های خاصی در مورد آلودگی میکروبی وجود داشته باشد. در این صورت می توان از محلول آب ژاول 10% استفاده کرد.

این روش شامل انکوباتورهای استاندارد و انکوباتورهای یخچالدار نیز است که هر دو برای حفظ دمای معین بدون کنترل دقیق ترکیب گازی که انکوباتور دی اکسید کربن ارائه می دهد طراحی شده اند. انکوباتورهای رطوبت نیز می توانند به طور مشابه تمیز شوند.

سانتریفیوژها

سانتریفیوژ جز تجهیزاتی است که تمیز و ضدعفونی کردن آن کمی مشکل است. زیرا سطوح آن کمتر قابل دسترسی است. برای این کار بهتر است تا جای ممکن رتورها را خارج کنید. سپس، تمام سطوح را با صابون و آب گرم (برای تمیز کردن عمومی) و سپس با آب ژاول رقیق (برای آلودگی بیولوژیکی) شستشو دهید.

دقت داشته باشید که سطوح سانتریفیوژ بسیار ظریف است. بنابراین هیچگاه از آب ژاول غلیظ و ضدعفونی کننده های قوی استفاده نکنید. برای جلوگیری از انتشار آئروسل های  خطرناک تشکیل شده احتمالی حین چرخش، باید حداقل 30 دقیقه پس از اتمام چرخش آخرین نمونه قبل از شروع ضدعفونی صبر کنید.

خرید تجهیزات استاندارد آزمایشگاه های میکروبیولوژی

خرید تجیهزات آزمایشگاهی استاندارد، سرویس و نگهداری مناسب آن ها علاوه بر افزاش طول عمر دستگاه ها، دقت و بازده انجام عملیات آزمایشگاهی را نیز بالا می برد. رویان ایران، مجموعه تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاهی استاندارد در کشور، بهترین انواع دستگاه های مورد نیاز آزمایشگاه های میکروبیلوژی را ارائهبه فروش می رساند. برای ارتباط با کارشناسان این مجموعه می توانید همه روزه با شماره های۰۹۱۲۸۱۴۶۴۱۷ و ۰۲۱۶۶۹۷۱۴۶۷ تماس حاصل بفرمایید.