در بافت فرش ماشینی از چه نخ هایی استفاده می شود؟

در بافت فرش ماشینی از چه نخ هایی استفاده می شود؟
شهریور 8, 1402
23 بازدید

پیش از خرید فرش ماشینی باید بدانید که در ان از چه متریالی استفاده شده است. اصلا یک فرش برای بافت به چند مدل نخ احتیاج دارد؟ اگر دوست دارید پاسخ سوال‌های بالا را بدانید، این مقاله مخصوص شماست. در این مقاله فرش ماشینی را زیر ذره‌بین قرار می‌دهیم تا بتوانیم الیاف آن را به‌دقت […]

پیش از خرید فرش ماشینی باید بدانید که در ان از چه متریالی استفاده شده است. اصلا یک فرش برای بافت به چند مدل نخ احتیاج دارد؟

اگر دوست دارید پاسخ سوال‌های بالا را بدانید، این مقاله مخصوص شماست. در این مقاله فرش ماشینی را زیر ذره‌بین قرار می‌دهیم تا بتوانیم الیاف آن را به‌دقت بررسی کنیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

در ساختمان فرش ماشینی از چه نخ‌هایی استفاده می‌شود؟

قبل از این‌که بخواهیم بررسی کنیم و ببینیم که در فرش ماشینی جه جنس نخ‌هایی استفاده می‌شوند باید ببینیم که اصلا فرش ماشینی چقدر نخ و برای چه به این نخ‌ها نیاز دارد. در ساختمان یک فرش ماشینی به‌طور کلی از 3 دسته نخ استفاده می‌شود:

  • نخ خاب: این نخ تمام سطح فرش را می‌پوشاند. الیافی که برای خاب استفاده می‌شود باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند وگرنه برای این منظور مناسب نخواهند بود. از مهم‌ترین این ویژگی‌ها می‌توان به مقاومت بالا و برگشت‌پذیری سریع اشاره کرد. دلیل آن هم زیرپابودن الیاف خاب است.
  • نخ تار: فرش از عرض و طول نیاز است تا با نخی مستحکم شود. تار این استحکام را در طول ایجاد می‌کند.
  • نخ پود: پود نخی است که استحکام را در عرض فرش ایجاد می‌کند.

انواع الیافی که در نساجی مورد استفاده قرار می‌گیرند

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که پیش از خرید قیمت فرش 12 متری ، قیمت فرش 9 متری و دیگر ابعاد را سوال می‌کنید و مدام درحال تحقیق هستید، بد نیست بدانید که چه چیزی باعث می‌شود یک فرش 6 متری از یک فرش 12 متری بسیار گران‌تر باشد.

همه‌چیز به الیاف بستگی دارد. به‌طور کلی ما دو نوع نخ برای صنعت نساجی داریم. دسته اول الیافی که به‌صورت طبیعی پیدا می‌شوند. خود این الیاف نیز دو دسته هستند. الیاف گیاهی مثل پنبه و جوت و الیاف حیوانی مثل پشم و ابریشم.

دست دوم الیافی هستند که ساخته دست بشرند. این الیاف نیز یا مصنوعی هستند یا مانند ویسکوز بازیافتی‌اند. از جمله الیاف مصنوعی مطرح و مرسوم می‌توان به اکریلیک، پلی‌استر، نایلون و پلی‌پروپیلن اشاره کرد.

انواع نخ در فرش ماشینی

در فرش ماشینی معمولا از الیاف ساخته دست بشر استفاده می‌شود. گرچه که مدل‌هایی هم هست که با الیاف طبیعی درست شده‌اند. مهم‌ترین دلیل استفاده از الیاف ساخته دست بشر قیمت ارزان و در دسترس بودن آنها است. در ادامه مقاله این الیاف را به‌طور کامل بررسی می‌کنیم.

نخ پلی‌استر

این الیاف صنعتی یک جایگزین عالی و ارزان‌قیمت برای پنبه هستند. تولید آنها تقریبا 100 سال قدمت دارد و طی یک فرایند شیمیایی ساخته می‌شود. اگر دقیق‌تر بخواهیم این فرایند را توضیح دهیم باید بگوییم که برای ساخت پلی‌استر از پلیمریزاسیون تراکمی، اسید ترفتالیک و اتیلن گلایکول استفاده می‌شود.

شباهت بالای آنها به ابریشم باعث می‌شود که به فرش‌های ماشینی بافته‌شده با پلی‌استر فرش ابریشم‌گونه نیز گفته شود. این نخ در شرایط مختلف استحکام خوبی دارد اما برای مکان‌هایی که بسیار در آنها رفت‌و‌آمد می‌شود مناسب نیست.

لطافت، نرمی و عدم حساسیت‌زایی از ویژگی‌های خاص نخ پلی‌استر است. پلی‌استر می‌تواند بار‌ها شست‌وشو شود و ثبات رنگی خود را حفظ کند. عدم پرزدهی نیز یکی دیگر از خواص پلی‌استر بوده که برای محصولی مثل فرش بسیار حائز اهمیت است.

نخ اکریلیک

اکریلیک نسبت به پلی‌استر قدمت کمتری دارد. در ایالات متحده به پلیمری که حداقل 85 درصد از آن پلیمر نیتریل باشد اکریلیک گفته می‌شود. فرایند‌های ترریسی و خشک‌ریسی در نهایت منجر به تولید چنین نخی خواهند شد. دستگاه‌های رنگرزی الیاف اکریلیک را از یکدیگر جدا می‌کنند و سپس آنها شسته می‌شوند.

پس از این‌که رنگ دلخواه به آنها رسید، درصورتی‌که دما و رطوبت مطلوب داشته باشند وارد مرحله ریسندگی خواهند شد. در مرحله نهایی تولید این نخ از هیت ست استفاده می‌شود که در بافت فرش ماشینی درخشندگی خاصی دارد.

علاوه‌بر درخشندگی هیت ست باعث می‌شود که مقاومت نخ بیشتر شود و در برابر پاخوردگی استحکام بیشتری داشته باشد. این نخ دارای ویژگی‌هایی شبیه به پشم است و می‌تواند در برابر نور خورشید بسیار مقاوم عمل کند.

نخ بی‌سی‌اف

فرش‌هایی که با بی‌سی‌اف بافته می‌شوند از جنس پروپیلن هستند. بافت و تکسچر آنها تا حد زیادی شبیه به الیاف طبیعی است. این جنس نخ‌ها نسبت به شست‌وشو بسیار حساس‌اند و بار شست‌وشو ارتفاع آنها کم می‌شود. در فرش‌های بافته‌شده با نخ بی‌سی‌اف معمولا بازگشت نخ کمی را شاهد هستیم.

این فرش‌ها درصورتی‌که مجاور گرما و آتش باشند به‌راحتی می‌سوزند و درعین‌حال جذب رطوبت بالایی دارند.مقاومت کم آنها باعث می‌شود که از بی‌سی‌اف برای فرش ماشینی تراکم بالا استفاده نشود.

نخ پلی‌پروپیلن

به این نخ به‌صورت مختصر پ-پ نیز می‌گویند. این نوع نخ برای اولین‌بار در ایتالیا کشف شد کلید ساخت آن در پلیمریزاسیون پروپیلن است که ماده اصلی نخ قبلی ما بود. این الیاف استحکام بالایی دارند و جذب رطوبت آنها هم تقریبا نزدیک به صفر است.

این نخ در برابر نور خورشید و حرارت بسیار ضعیف است و بازگشت‌پذیری پایینی هم دارد. به‌طور کلی این الیاف نسبت به دیگر الیاف ساخته دست بشر برای محصولی مثل فرش مناسب نیستند اما قیمت بسیار پایین آنها نسبت به اکریلیک باعث می‌شود که انتخاب افراد زیادی باشند.

نخ ویسکوز

پلی‌استرفیلامنت یا ویسکوز یک نخ نیمی طبیعی است و به‌همین خاطر نباید آن را در دسته مصنوعی قرار داد. ویسکوز ماهیتی گیاهی دارد اما از سلول بازیافتی به‌دست آمده است.

به همین دلیل آن را تک و تنها در دسته نخ‌های بازیافتی قرار می‌دهیم. این نخ می‌تواند جذب رطوبتی عجیب و غریب داشته باشد. جذب رطوبت این نخ تا 50 درصد از پنبه هم بیشتر است. ویسکوز لطافت و نرمی بالایی دارد و در تماس با بدن هیچ حساسیتی ایجاد نخواهد کرد.

رنگ‌پذیری آن نیز بسیار خوب است. چیزی که ما برای یک فرش به آن نیاز داریم. تنها نکته منفی درباره نخ ویسکوز این است که زود خاصیت برگشت‌پذیری خود را از دست می‌دهد.

جمع‌بندی

در این مقاله انواع نخ‌های فرش ماشینی را بررسی کردیم. فرقی نمی‌کند که یک فرش مدرن ماشینی یا سنتی داشته باشید. مدرن و سنتی مربوط به طرح هستند، نه شیوه بافت و متریال.

به‌طور کلی در تمامی فرش‌های ماشینی از همین متریال استفاده می‌شود. شما می‌توانید با در نظر گرفتن خواص هر کدام بهترین خرید ممکن را داشته باشید. ممنونیم که تا انتهای مقاله همراه ما بودید.

برچسب‌ها: