انتقاد رئیس قوه قضائیه از طولانی شدن برخی از مسائل حقوقی

خرداد 26, 1401
48 بازدید

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه برخی از ناهنجاری‌های اجتماعی شایسته قم نیست، گفت: برخی از مسائل حقوقی طولانی شده است البته که ممکن است مشکل بخاطر قوه قضاییه نباشد اما این مجموعه باید پیش قدم شود و به صورت مستمر پیگیری کند تا مشکل رفع شود. حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای پیش از […]

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه برخی از ناهنجاری‌های اجتماعی شایسته قم نیست، گفت: برخی از مسائل حقوقی طولانی شده است البته که ممکن است مشکل بخاطر قوه قضاییه نباشد اما این مجموعه باید پیش قدم شود و به صورت مستمر پیگیری کند تا مشکل رفع شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای پیش از ظهر امروز در ادامه سفر استانی به قم و دیدار با جمعی از قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان قم که در سالن هملیش‌های مدرسه معصومیه قم برگزار شد، با اشاره به لزوم استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود در مسیر خدمت به مردم، اظهار کرد: امروز اگرچه مشکلات و گرفتاری‌هایی وجود دارد اما مردم به لطف زحمات همکارانمان در قوه قضائیه به این دستگاه امید بیش‌تری نسبت به گذشته دارند.

وی با بیان اینکه وظیفه الهی و انسانی تمام ما تلاش بره پیشرفت کشور، تحقق آرمان‌های الهی و گره‌گشایی مشکلات مردم است، عنوان کرد: ما باید از جایگاه حقوقی خود در راستای جلوگیری از انحرافات، کوتاه کردن دست دشمنان و کمک به نیازمندان و مظلومان به بهترین شکل استفاده کنیم.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه جایگاهی که امروز در آن قرارداریم یک نعمت بزرگ از سوی خداوند است، مطرح کرد: اگر در مسیر عمل به وظیفه خود نتوانستیم آن طور که باید عملکرد مطلوبی داشته باشیم، باید بدانیم که نتوانسته‌ایم جلوی منکری را گرفته و یا حقی را زنده کنیم، درنتیجه باید خودمان را ملامت کنیم.

وی با بیان اینکه باید اقدامات پیشگیرانه در راستای کاهش جرائم افزایش یابد، خاطرنشان کرد: یکی از راه‌های کاهش جرائم در جامعه تلاش برای کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

محسنی اژه‌ای با اشاره به اینکه باید قوانین موجود رعایت شود، تصریح کرد: وظیفه ما این است که با خلاقیت خود مسیر رسیدن به نتیجه را کوتاه‌تر کنیم تا بتوانیم خدمات بیش‌تری به مردم ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه باید با اقدامات ویژه در راستای جذب و گزینش نیرو به موفقیت برسیم، یادآور شد: تعداد 250 طلبه مستعد، فاضل و درس‌خوان در استان‌های مختلف مشخص شده‌اند که کارهای گزینشی بسیاری از این افراد انجام و دعوت به کار شده‌اند، همچنین نفرات باقی‌مانده نیز در هفته آینده و یا هفته قوه قضائیه وارد مراحله آموزش خواهند شد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه تورم و گرانی‌ها تنها در ایران نیست و کشورهای متعددی درگیر این موضوع هستند، بیان کرد: موضوع کرونا نیز یک موضوع همه‌گیر در تمام کشورهای دنیا بود اما جمهوری اسلامی ثابت کرد که در این حوزه نیز با مدیریت خود جزو برترین کشورها است.

وی با بیان اینکه همان‌طور که اقشار مختلف مردم درگیر تورم و گرانی هستند، در قوه قضائیه نیز با مشکلات مالی مواجه شده‌ایم، ابراز کرد: اما با وجود تمام این مشکلات هیچ‌گاه در طول سالیان گذشته مانند امروز برای رفع مشکلات معیشتی افراد تلاش نشده است.

محسنی اژه‌ای با اشاره به همراهی نمایندگان مردم در مجلس در راستای رفع مشکلات مردم، بیان کرد: ما نیز در تلاش هستیم با تقویت قوه قضائیه به تقویت دولت و نظام کمک کنیم.

وی با بیان اینکه استان قم در حوزه مواد مخدر نسبت به گذشته به وضعیت بهتری دست یافته اما همچنان باید در این راستا تلاش و مقابله صورت بگیرد، اظهار داشت: ما باید از رفتار، اخلاق و نوع برخوردهای خودمان مواظبت و مراقبت کنیم و با امر به معروف و نهی از منکر به دنبال رفع ضعف‌های موجود در مجموعه خودمان باشیم چراکه برخی به دنبال کشف نقطه ضعف از قوه قضائیه هستند.

رئیس قوه قضائیه در پایان با اشاره به اینکه امروز ممکن است شیوه برخوردهای مردم به سبب بروز مشکلات غیرمتعارف و غیرقابل انتظار باشد، مطرح کرد: یکی از وظیفه‌های ما در شرایط فعلی افزایش صبر و حوصله خودمان در مقابل این ناملایمتی‌ها است.

منبع ايسنا