آلودگی به مرور زمان دفاع ایمنی ریه ها را از بین می برد

آلودگی به مرور زمان دفاع ایمنی ریه ها را از بین می برد
آذر 3, 1401
66 بازدید

به گزارش خبر اول و به نقل از sciencenews دفاع ایمنی ریه ها می تواند با افزایش سن کاهش یابد و افراد مسن را بیشتر در معرض آسیب ریه و حملات شدید عفونت های تنفسی قرار دهد. محققان در 21 نوامبر به صورت آنلاین در Nature Medicine گزارش دادند که تحقیقات جدید یک دلیل را […]

به گزارش خبر اول و به نقل از sciencenews دفاع ایمنی ریه ها می تواند با افزایش سن کاهش یابد و افراد مسن را بیشتر در معرض آسیب ریه و حملات شدید عفونت های تنفسی قرار دهد. محققان در 21 نوامبر به صورت آنلاین در Nature Medicine گزارش دادند که تحقیقات جدید یک دلیل را نشان می دهد که چرا ممکن است این اتفاق بیفتد: ذرات استنشاق شده از آلودگی به مرور زمان کار را تضعیف می کند و سیستم ایمنی ریه ها را تضعیف می کند.

آلودگی هوا عامل اصلی بیماری و مرگ زودرس در سراسر جهان است و به طور نامتناسبی بر جوامع فقیر و حاشیه نشین تأثیر می گذارد (SN: 7/30/20). ذرات معلق – نوعی آلودگی ساطع شده از اگزوز وسایل نقلیه، نیروگاه‌ها، آتش‌سوزی‌ها و سایر منابع – با آسیب‌های سلامتی از جمله بیماری‌های تنفسی، قلبی عروقی و عصبی مرتبط است (SN: 9/19/17).

در این مطالعه جدید، محققان دانشگاه کلمبیا بافت ایمنی ریه 84 اهداکننده عضو را در محدوده سنی 11 تا 93 سال مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. اهداکنندگان غیرسیگاری بودند یا سابقه سیگار کشیدن زیاد نداشتند. تیم تحقیقاتی دریافتند با افزایش سن، غدد لنفاوی ریه – که مواد خارجی را فیلتر می کنند و حاوی سلول های ایمنی هستند – مملو از ذرات معلق شده و آنها را به عقیق عمیق تبدیل می کند.

الیزابت کوواکس، زیست‌شناس سلولی که در پردیس پزشکی دانشگاه کلرادو آنشوتز در آرورا، بر روی التهاب و آسیب مطالعه می‌کند، می‌گوید: «اگر [غدد لنفاوی] با مواد زیادی ساخته شوند، نمی‌توانند کار خود را انجام دهند.

غدد لنفاوی خانه مجموعه ای از سلول های ایمنی از جمله ماکروفاژها هستند. این Pac-Mans سلولی پاتوژن ها و سایر زباله ها از جمله ذرات معلق را می بلعند. پر از آلاینده، تولید ماکروفاژها از سیتوکین ها، پروتئین هایی که سلول ها برای فعال کردن سایر سلول های ایمنی ترشح می کنند، کاهش یافت. سلول ها همچنین نشانه هایی از کاهش ظرفیت برای بلعیدن بیشتر را نشان دادند.

کوواکس که در این تحقیق شرکت نداشت، می‌گوید: مطالعه جدید نشان می‌دهد که افراد مسن‌تر زباله‌های زیادی را جمع‌آوری کرده‌اند که «ممکن است نتوانند بیشتر جمع‌آوری کنند» که این امر توانایی آنها را برای مقابله با مواد استنشاقی مختل می‌کند.

تیم تحقیقاتی می نویسد که آلودگی یک تهدید مداوم و رو به رشد برای سلامت و معیشت جمعیت جهان است. کار آنها نشان می دهد که تهدید شامل “تأثیر مزمن و همه جانبه” بر ایمنی تنفسی با افزایش سن است.