6 دلیل مهم خرابی فیلتر دستگاه لیزر که شما را مجبور به تعمیر آن می‌کند

6 دلیل مهم خرابی فیلتر دستگاه لیزر که شما را مجبور به تعمیر آن می‌کند
خرداد 29, 1403
25 بازدید

    آیا با دلایل خرابی فیلتر دستگاه لیزر آشنا هستید؟ فیلتر دستگاه لیزر یکی از قطعات مهم دستگاه‌های لیزر موهای زائد است که سالم بودن آن نقش مهمی در اثربخشی لیزر موهای زائد دارد. در صورتی که فیلتر دستگاه لیزر خراب شود و آسیب ببیند، باید در قدم اول علت خرابی فیلتر دستگاه لیزر را پیدا […]

 

 

آیا با دلایل خرابی فیلتر دستگاه لیزر آشنا هستید؟ فیلتر دستگاه لیزر یکی از قطعات مهم دستگاه‌های لیزر موهای زائد است که سالم بودن آن نقش مهمی در اثربخشی لیزر موهای زائد دارد. در صورتی که فیلتر دستگاه لیزر خراب شود و آسیب ببیند، باید در قدم اول علت خرابی فیلتر دستگاه لیزر را پیدا کنیم، سپس به برطرف کردن مشکل بپردازیم. عدم تعویض و یا تعمیر به موقع فیلتر دستگاه ممکن است به کل دستگاه لیزر شما آسیب جبران ناپذیری برساند. با توجه به قیمت هنگفت دستگاه‌های لیزر به مراقبت بیشتری نیاز خواهیم داشت. در این مقاله از گروه لیزر ایرانیان قصد داریم در مورد تعریف فیلتر دستگاه لیزر، دلایل خرابی فیلتر دستگاه لیزر، نگهداری اصولی و پیشگیری از خرابی آن با شما صحبت کنیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

فیلتر دستگاه لیزر چیست؟

فیلتر یکی از قطعات کاربردی در دستگاه لیزر است که جزو قطعات بسیار مهم به شمار می‌آید که عملکرد صحیح آن کل دستگاه لیزر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

فیلتر دستگاه لیزر در واقع وظیفه فیلتر طیف‌های مختلف نور را بر عهده دارد. به عبارت دیگر فیلترهای لیزری طوری طراحی شده‌اند که به فیلتر طول موج‌های ناخواسته می‌پردازند و فقط به طول موج مورد نظر اجازه عبور می‌دهند.

فیلتر نور باعث می‌شود که انرژی نور ساطع شده توسط لیز دستگاه‌های لیزر به صورت موثر در یک ناحیه خاص بدون آسیب رساندن به ناحیه‌های دیگر جذب شود. و در دستگاه‌های لیزری مثل دایود برای تک رنگ کردن نور خروجی استفاده می‌شود.

Figure 1فیلتر دستگاه لیزر آی پی ال موج‌های ناخواسته را فیلتر می‌کند

این قطعه از دستگاه لیزر، مصرفی است؛ به این معنی که باید به صورت دوره‌ای به تعویض آن بپردازیم تا عملکرد دستگاه لیزر کاهش پیدا نکند. در صورتی که فیلتر دستگاه لیزر شما مشکل پیدا کند، باید در ابتدا دلایل خرابی فیلتر دستگاه لیزر توسط گروه متخصص بررسی شده و سپس نسبت به تعمیر و یا تعویض فیلتر دستگاه اقدام شود. هر چقدر زودتر علت خرابی فیلتر دستگاه لیزر را پیدا کنید، از خرابی کامل دستگاه لیزر جلوگیری خواهید کرد.

طول موج فیلتر دستگاه لیزر چقدر است؟

فیلتر دستگاه لیزر به ساطع نور پالسی در طول موج‌های ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ نانومتر می‌پردازد. هر چقدر طول موج بلندتر باشد، عمق نفوذ نور لیزر بیشتر خواهد بود. طول موج فیلتر دستگاه لیزر بر اساس نوع دستگاه لیزر و کاربرد آن انتخاب می‌شود.

انواع فیلتر دستگاه لیزر چیست؟

برای پیدا کردن علت خرابی فیلتر لیزر باید در ابتدا انواع فیلتر دستگاه لیزر را بشناسیم، زیرا هر گونه تعمیر و تعویض بر اساس نوع فیلتر دستگاه لیزر توسط متخصصین انجام خواهد شد. انواع فیلتر دستگاه لیزر شامل موارد زیر است:

 • فیلتر ۶۱۰ نانومتری
 • فیلتر ۶۴۰ نانومتری
 • فیلتر ۶۵۰ نانومتری
 • فیلتر ۶۹۰ نانومتری
 • فیلتر ۴۳۰ نانومتری
 • فیلتر ۷۵۵ نانومتری
 • فیلتر ۵۹۰ نانومتری
 • فیلتر ۵۶۰ نانومتری
 • فیلتر ۵۰۰ نانومتری
 • فیلتر ۵۵۰ نامومتری

هر یک از انواع فیلتر دستگاه لیزر برای دستگاه لیزر و کارایی خاصی استفاده می‌شود.

آشنایی با کاربرد انواع فیلتر دستگاه لیزر

هر مشکل پوستی با فیلترهای مختلفی درمان می‌شود. مثلا فیلتر ۵۰۰ نانومتری برای رفع موهای زائد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فیلتر ملانین موجود در فولیکول‌های مو را مورد هدف قرار می‌دهد و آن‌ها را از بین می‌برد.

 • فیلتر ۵۵۰ نانومتری معمولا برای درمان مشکلات پوستی رنگدانه‌ای مثل کک و مک، لکه‌های پیری و لکه‌های خورشیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فیلتر ملانین موجود در سلول‌های رنگدانه‌ای را نشانه می‌گیرد و آن‌ها را روشن‌تر می‌کند.
 • فیلتر ۵۹۰ نانومتری برای درمان مشکلات عروقی مثل وریدهای عنکبوتی و … کاربرد دارد. این فیلتر رنگ قرمز رگ‌های خونی را نشانه می‌گیرد و باعث محو و از بین رفتن آن‌ها می‌شود.
 • فیلتر ۶۵۰ نانومتری برای تحریک تولید کلاژن مناسب است و بافت پوست را بهتر می‌کند. از این فیلتر برای جوانسازی کلی پوست و کاهش چین و چروک و خطوط صورت استفاده می‌شود.
 • انتخاب نوع فیلتر مناسب برای هر درمان بر اساس مشکل پوستی اهمیت بسیار زیادی دارد به طوری که اگر نوع فیلتر اشتباه انتخاب شود، درمان با کمک دستگاه لیزر نتیجه مطلوب نخواهد داشت.

Figure 2فیلتر دستگاه لیزر بر اساس نوع دستگاه نیز متفاوت خواهد بود

قابل ذکر است که فیلتر دستگاه لیزر بر اساس نوع دستگاه نیز متفاوت خواهد بود. مثلا فیلتر دستگاه دایود با آی پی ال و یا  فیلتر دستگاه لیزر بر اساس نوع دستگاه نیز متفاوت است.

تعمیر دستگاه لیزر دایود

از دستگاه‌های محبوب برای از بین بردن موهای زائد می‌توان به دستگاه لیزر دایود اشاره کرد. این دستگاه به صورت تماسی به حذف موهای زائد می‌پردازد. اثربخشی این دستگاه بسیار زیاد است. در صورتی که به تعمیر دستگاه لیزر دایود نیاز دارید باید بگوییم که گروه لیزر ایرانیان به صورت تخصصی به تعمیر دستگاه لیزر دایود می‌پردازد و شما با خیال راحت می‌توانید تعمیر دستگاه خود را به ما بسپارید.

بررسی دلایل خرابی فیلتر دستگاه لیزر

فیلتر دستگاه لیزر مانند دیگر قطعه‌های لیزر ممکن است دچار آسیب و خرابی شود. از دلایل خرابی فیلتر دستگاه لیزر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گرد و غبار و آلودگی

عوامل محیطی مثل گرد و غبار آلودگی می‌توانند از دلایل خرابی فیلتر دستگاه لیزر باشند. در صورتی که گرد و غبار و آلودگی روی فیلتر دستگاه جود داشته باشد، فیلتر دستگاه نمی‌تواند نور مورد نظر را فیلتر کند و در نتیجه اثربخشی دستگاه از بین می‌رود.

رطوبت

یکی از دلایل تاثیرگذار روی عملکرد فیلتر دستگاه لیزر، رطوبت است. سطح رطوبت محیط بر اثربخشی فیلتر لیزر اهمیت دارد. اپراتورها و صاحبان کلینیک‌ها باید میزان رطوبت محیطی را بر اساس دستگاه لیزر خود تنظیم کنند.

دمای محیط

دمای محیط بر روی کلیه قطعات دستگاه لیزر تاثیر دارد. دمای بیش از حد بالا یا پایین عملکرد فیلتر دستگاه لیزر را نیز کاهش خواهد داد، بنابراین از دیگر دلایل خرابی فیلتر دستگاه لیزر دمای محیط است. باید دمای محیط متعادل در نظر گرفته شود.

افتادن دستگاه هندپیس

افتادن دستگاه هندپیس می‌تواند علت خرابی فیلتر لیزر باشد. در اثر به زمین افتادن دستگاه هندپیس ممکن است به فیلتر نیز آسیب برسد.

Figure 3افتادن دستگاه هندپیس می‌تواند علت خرابی فیلتر لیزر باشد

ترکیدگی لامپ

علت خرابی فیلتر دستگاه لیزر می‌تواند ترکیدگی لامپ باشد. ترکیدگی لامپ عملکرد فیلتر دستگاه را پایین می‌آورد.

شکستگی یا خوردگی فیلتر لیزر

همچنین در صورتی که فیلتر دستگاه لیزر دچار شکستگی یا خوردگی شود، اثربخشی آن از بین می‌رود. بنابراین شکستگی یا خوردگی فیلتر لیزر از علت خرابی فیلتر لیزر به شمار می‌آید.

خرید انواع فیلتر لیزر اصل از گروه لیزر ایرانیان

در این مقاله از گروه لیزر ایرانیان با دلایل خرابی فیلتر دستگاه لیزر آشنا شدیم و در مورد انواع فیلتر دستگاه و روش‌های جلوگیری از خرابی دستگاه فیلتر لیزر مطالبی خواندیم. از اصلی‌ترین علت خرابی فیلتر لیزر می‌توان به گرد و غبار اشاره کرد. با تمیز نگه داشتن فیلتر دستگاه لیزر می‌توان از خراب شدن آن جلوگیری کرد. اگر بنا به هر دلیلی فیلتر لیزر دستگاه شما خراب شد و یا طول عمر مفید آن به پایان رسید، باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. گروه لیزر ایرانیان بهترین و معتبرترین مرجع برای خرید انواع فیلتر لیزر اصل است. اگر به دنبال یک محصول با کیفیت و درجه یک هستید، می‌توانید آن را سایت لیزر ایرانیان خرید کنید. ما برای راحت کردن خیال مشتریانمان، مشاوره پس از خرید، ضمانت بازگشت کالا و ضمانت اصالت کالا را ارائه می‌دهیم.

برگرفته از مجله گروه لیزرایرانیان (https://iranianlaser.com/f25)