۸۳ درصد تعهد اشتغال کاشمر هنوز محقق نشده است

مهر 24, 1400
33 بازدید

 رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان کاشمر گفت: از ابتدای امسال تاکنون فقط ۱۷ درصد تحقق اشتغال شهرستان کاشمر محقق شده و ۸۳ درصد دیگر هنوز انجام نشده است. اباذر میری در دومین جلسه کارگروه اشتغال شهرستان کاشمر در سال جاری افزود: باوجود اینکه آموزش و پرورش کاشمر ۳۷ درصد تعهدات اشتغال سامانه […]

۸۳ درصد تعهد اشتغال کاشمر هنوز محقق نشده است

 رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان کاشمر گفت: از ابتدای امسال تاکنون فقط ۱۷ درصد تحقق اشتغال شهرستان کاشمر محقق شده و ۸۳ درصد دیگر هنوز انجام نشده است.

اباذر میری در دومین جلسه کارگروه اشتغال شهرستان کاشمر در سال جاری افزود: باوجود اینکه آموزش و پرورش کاشمر ۳۷ درصد تعهدات اشتغال سامانه رصد را به خود اختصاص داده اما نسبت به تعهدی که برای‌شان تعریف شده اعتراض دارند.

وی با بیان اینکه تعهد امسال آموزش و پرورش کاشمر ایجاد ۱۲۷۷ اشتغال است، عنوان کرد: با توجه به نوع فعالیت آموزش و پرورش اگر بنا بود این میزان محقق شود، باید در مهر ماه انجام می‌شد ولی تاکنون این تعهد صفر بوده است.

رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان کاشمر تصریح کرد: شهرستان کاشمر امسال ۳۴۱۳ فرصت شغلی تعهد دارد که نسبت به سال قبل باوجود اینکه ۸۰ درصد افزایش داشته اما از ۲۱ دستگاه دارای تعهد در سال قبل امسال این آمار به ۱۳ دستگاه کاهش یافته است.

وی عنوان کرد: تا کنون فقط ۱۷ درصد تعهدات حوزه اشتغال شهرستان معادل ۵۷۹ نفر محقق شده، باید مشخص شود که تعهد آموزش و پرورش شهرستان با چه رویکردی تعریف شده و اگر اشتباهی صورت گرفته اصلاح شود.

میری تصریح کرد: با توجه به گذشت زمان تاکنون باید ۵۸ درصد تعهدات دستگاه‌های اجرایی محقق می‌شد.

وی در خصوص تسهیلات بند ب تبصره ۱۶ که مربوط به حوزه بهزیستی و کمیته امداد است، گفت: در بهزیستی ۲ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان اعتبار داشتیم که کمتر از ۵۰ درصد کسانی که به بانک معرفی شدند تسهیلات دریافت کردند، در حوزه کمیته امداد هم باوجود اینکه ۲۴۳ نفر معرفی به بانک‌ها معرفی شدند اما حدود ۳۰ درصد معرفی‌شدگان تسهیلات را دریافت کردند و این نشان می‌دهد در حوزه بانکی با مشکل جدی مواجه هستیم.

تعهد آموزش و پرورش تحقق پیدا نمی‌کند

مدیر آموزش  پرورش کاشمر در این جلسه با انتقاد از تعهدی که برای ایجاد اشتغال این اداره در امسال تعریف شده است، گفت: اگر چه در مدارس غیردولتی ۵۴۰ نفر به کارگیری نیرو داریم اما همه ساله همین آمار درج می‌شود در صورتی که شاید ۳۰ نفر فقط اضافه و یا کم شوند.

علی طاهریان عنوان کرد: اگر تعهد امسال آموزش و پرورش کاشمر بخواهد همین آمار باشد اصلاً تحقق پیدا نمی‌کند و باید اصلاح شود البته در این خصوص نامه نگاری‌هایی نیز با استان انجام شده ولی پاسخی به ما نداده‌اند.

وی تصریح کرد: نه تنها ایجاد ۱۲۷۷ نفر اشتغال از توان ما خارج است بلکه حتی برای ۱۰۰ نفر هم نمی‌توانیم اشتغال ایجاد کنیم.

فقط ۲۰ درصد اعتبارات ابلاغ شد

رئیس اداره بهزیستی کاشمر هم گفت: اگر چه همه ساله طی ماه‌های تیر تا شهریور ۶۰ درصد اعتبارات تبصره ۱۶ به شهرستان ابلاغ می‌شد اما تا کنون کمتر از ۲۰ درصد ابلاغ شده است.

اعظم حسن‌زاده افزود: با توجه به اینکه فقط ۲۰ درصد تبصره ۱۶ را خواهند داد اما اگر این اتفاق بیفتد نخواهیم توانست تعهد اشتغال خود را برای سال جاری انجام دهیم.

وی بیان کرد: اگر قرار باشد فقط ۲۰ درصد اعتبارات تبصره ۱۶ را داشته باشیم فقط می‌توانیم اشتغال سال گذشته را تثبیت کنیم و اشتغال جدیدی را نمی‌توانیم ایجاد کنیم.

سخت‌گیری بانک‌ها برای زنان سرپرست خانوار

مدیر کمیته امداد کاشمر در ادامه جلسه گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۲۱ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان اعتبار برای کمیته امداد کاشمر فرستاده شده که حدود ۲۴۳ نفر به بانک‌های عامل معرفی شدند.

علیرضا آرامیان با بیان اینکه تا کنون ۷۸ نفر با ۱۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان موفق به دریافت تسهیلات شدند، به انتقاد از سرعت کم پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها پرداخت و افزود: امیدواریم بانک‌ها ضمن تسریع در پرداخت‌ها تسهیل‌گری هم داشته باشند متأسفانه زنان سرپرست خانوار برای ضامن دچار مشکلات جدی هستند.

وی تصریح کرد: سخت‌گیری بانک‌ها برای زنان سرپرست خانوار در آوردن ضامن موجب شده حتی برخی ضامنان از خانواده‌های تحت پوشش انتظارات خاصی داشته باشند که جای تأسف دارد.

منبع: ايسنا