۶۵ درصد موارد بستری یا فوتی ناشی از کرونا در اثر عدم دریافت واکسن است

آذر 2, 1400
12 بازدید

ایسنا/خراسان جنوبی رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فردوس گفت: ۶۵ درصد افرادی که در هفته‌های اخیر بر اثر کرونا در بیمارستان بستری یا فوت شده‌اند، واکسن کرونا را دریافت نکردند. احمد نگهبان، روز گذشته ۳۰ آبان در نشست ستاد کرونای شهرستان فردوس افزود: متاسفانه طی چند روز اخیر میزان بستری‌ها در شهرستان فردوس پنج برابر […]

۶۵ درصد موارد بستری یا فوتی ناشی از کرونا در اثر عدم دریافت واکسن است

ایسنا/خراسان جنوبی رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فردوس گفت: ۶۵ درصد افرادی که در هفته‌های اخیر بر اثر کرونا در بیمارستان بستری یا فوت شده‌اند، واکسن کرونا را دریافت نکردند.

احمد نگهبان، روز گذشته ۳۰ آبان در نشست ستاد کرونای شهرستان فردوس افزود: متاسفانه طی چند روز اخیر میزان بستری‌ها در شهرستان فردوس پنج برابر افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه روستای کجه با ۱۵ مورد مثبت کرونا بین روستاهای دیگر بیشترین مورد ابتلا را داشته است.

نگهبان، دلیل بالابودن آمار مبتلایان در روستاهایی مانند کجه را همزمانی با آغاز فصل برداشت پسته، زعفران و انار عنوان کرد و از مردم خواست در زمان برداشت محصولات در رعایت نکات بهداشتی توجه بیشتری داشته باشند.

وی با بیان اینکه به دنبال اجرای قرنطینه هوشمند در شهرستان هستیم، افزود: باید به جای تعطیلی یک هفته‌ای مدارس، دانش‌آموزانی که یکی از اعضای خانواده آنها کرونا مثبت اعلام می‌شوند برای مدتی از حضور در کلاس درس منع شوند تا از ابتلای سایر دانش‌آموزان جلوگیری شود.

رییس شبکه بهداشت و درمان فردوس با بیان اینکه انجام این گونه قرنطینه‌ها بهتر از تعطیلی مدارس است افزود: تاکنون آمار نگران‌کننده‌ای از ابتلای دانش‌آموزان به ویروس کرونا نداشته‌ایم و بیشترین آمار مبتلایان مربوط به سنین ۱۸ تا ۳۵ سال است.

وی افزود: علمای طب سنتی نیز بر این عقیده هستند که باید همه افراد واکسن کرونا را دریافت کنند و حتی در برخی از مراکز طب سنتی واکسیناسیون انجام می‌شود.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فردوس افزود: اگر فردی بر این باور است که واکسن خارجی توطئه کشورهای خارجی است، می‌تواند از واکسن داخلی که ساخت دانشمندان ایرانی است استفاده کند، چرا که با انجام نشدن واکسیناسیون افراد به جز خود، جان اطرافیان را نیز به خطر می‌اندازند.

حمید حلاج مقدم، فرماندار فردوس نیز گفت: در پیک سوم کرونا و وضعیت قرمز شهرستان تا ۶۰ نفر بستری داشتیم و در آن زمان فوتی بسیاری نیز شاهد بودیم اما اکنون ۹ نفر بستری داریم و در وضعیت قرمز هستیم که این شرایط به مراتب راحت‌تر و قابل کنترل‌تر از آن زمان است.

وی با تاکید بر اینکه واکسن کرونا به اندازه کافی در شهرستان فردوس موجود است افزود: جمعیت بالای ۶۰ سال می‌توانند نوبت سوم یا همان یادآور را دریافت کنند و از نظر تامین واکسن در این شهرستان مشکلی نداریم.

وی تصریح کرد: اتاق اصناف باید با تشکیل تیم نظارتی بر نحوه رعایت نکات بهداشتی توسط صنوف نظارت کرده و اگر صنفی واکسن کرونا نزده باشد، اول اخطار و بعد نسبت به پلمب آن واحد صنفی اقدام کنند.

فرماندار فردوس گفت: کارمندان ادارات نیز موظف هستند در هر شرایطی ماسک بزنند و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند لذا اگر کارمندی واکسن نزند باید از حضور او در اداره جلوگیری شود.

وی اظهار کرد: افرادی که گواهی پزشکی داشته و از تزریق واکسن منع شده باشند، منعی برای حضور در ادارات نخواهند داشت؛  ورزشکارانی نیز که واکسن نزده‌اند باید از ورود آنها به سالن‌ها و اماکن ورزشی جلوگیری کرد.

حجت‌الاسلام محمد شاکری، امام جمعه فردوس نیز در این جلسه با تاکید بر فرهنگ‌سازی درست بین مردم برای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی گفت: تجربه نشان داده است هر زمانی به شیوه درست موضوعی بین مردم فرهنگ‌سازی شده است در آن مورد موفق عمل کرده‌ایم.

وی افزود: موضوع رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز باید بین مردم، اصناف و ادارات فرهنگ‌سازی شود که تلاش مسوولان و خبرنگاران را می‌طلبد.

انتهای پیام