۴۸ منطقه آسیب‌پذیر و حاشیه‌نشین در لرستان وجود دارد

آذر 22, 1400
10 بازدید

ایسنا/لرستان نماینده ولی‌فقیه در لرستان گفت: ۴۸ منطقه آسیب‌پذیر و حاشیه‌نشین در استان وجود دارد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید احمدرضا شاهرخی در دیدار با اصلانی معاون دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور که امروز پنجم اسفندماه در دفتر نماینده ولی‌فقیه در لرستان برگزار شد بابیان اینکه لرستان از دیر باز مهد برجستگان و فرهیختگان بوده است […]

۴۸ منطقه آسیب‌پذیر و حاشیه‌نشین در لرستان وجود دارد

ایسنا/لرستان نماینده ولی‌فقیه در لرستان گفت: ۴۸ منطقه آسیب‌پذیر و حاشیه‌نشین در استان وجود دارد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید احمدرضا شاهرخی در دیدار با اصلانی معاون دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور که امروز پنجم اسفندماه در دفتر نماینده ولی‌فقیه در لرستان برگزار شد بابیان اینکه لرستان از دیر باز مهد برجستگان و فرهیختگان بوده است اظهار کرد: مردم استان در پیروزی انقلاب اسلامی از همان صبح دم پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر حفظ آرامش و امنیت خود در ایجاد آرامش در استان‌هایی که ضدانقلاب نفوذ کرده بود نقش مؤثری داشتند.

وی تصریح کرد: مردم استان در جنگ تحمیلی با داشتن یک‌میلیون جمعیت ۶ هزار و ۳۰۰ شهید در راستای تداوم انقلاب اسلامی تقدیم و وفاداری خودشان را به‌نظام جمهوری اسلامی ثابت کردند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه با توجه به اینکه استان همواره پادگان و لنگرگاهی برای نظام جمهوری اسلامی بوده نیازمند توجه بیشتری است عنوان کرد: خدمات نظام جمهوری اسلامی بسیار ارزنده و غیرقابل‌انکار است ولی متأسفانه بنابر دلایلی این استان از قافله عمران و آبادی عقب‌مانده و نرخ بالای بیکاری و تورم، عدم رونق مطلوب کسب‌وکار آثار زیان باری همچون افزایش معتادان و خریدوفروش مواد مخدر، آسیب‌های اجتماعی، طلاق و خریدوفروش سلاح در استان به‌جای گذاشته است.

شاهرخی بیان کرد: در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی باید کلیه ظرفیت‌ها را به کار بگیریم زیرا استان لرستان دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی از جهت کشاورزی، دامداری، دامپروری، گیاهان دارویی و … است، همچنین در استان صنایع خوبی وجود دارد اما متأسفانه این صنایع تعطیل یا نیمه تعطیل رها شده‌اند.

وی اضافه کرد: سال گذشته لرستان در یک سال دو بار دچار سیل شد این در حالی است که استان ۲۸ دشت وسیع در کنار رودخانه‌ها دارد ولی افسوس از اینکه آب رودخانه‌ها را بر روی زمین‌های حاصلخیز پمپاژ کنند که سبب ایجاد اشتغال در استان می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان ادامه داد: صحبت از انتقال آب دریای خزر به فلان منطقه می‌شود ولی در استان لرستان زمین‌های زیر سدها شبکه آبیاری ندارند مجموعه این‌چنین مشکلاتی سبب بیکاری جوانان می‌شود وقتی جوانی مشغول کار باشد فرصتی برای دچار شدن آسیب‌های اجتماعی ندارد.

شاهرخی اظهار کرد: در لرستان ۴۸ منطقه آسیب‌پذیر و حاشیه‌نشین با جمعیتی حدود ۲۵۰ هزار نفر وجود دارد که متأسفانه محلی برای توزیع مواد مخدر و آسیب‌های اجتماعی است و طی بازدیدهای مکرر از این مناطق شاهد توزیع مواد مخدر به‌صورت علنی در این مناطق بوده‌ایم.

وی تصریح کرد: در لرستان حدود هزار تا ۱۵۰۰ معتاد متجاهر وجود دارد این در حالی است که ظرفیت مراکز ماده ۱۶ استان حدود ۲۰۰ نفر است بر همین اساس جهت نگهداری معتادان با کمبود مراکز بازپروری مجاز روبه‌رو هستیم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان خاطرنشان کرد: عدم اشتغال معتادان بازپروری‌شده، کمبود مکان‌های ورزشی در مناطق آسیب‌پذیر استان از جمله مهمترین مشکلات مناطق حاشیه‌ای و آسیب‌پذیر استان است.

شاهرخی عنوان کرد: خوشبختانه در لرستان گروه‌های جهادی و جوانان انقلابی بسیار فعالی داریم و علی‌رغم اینکه بسیاری از آن‌ها از جهت اشتغال مشکل دارند و شغلی ندارند ولی به دلیل اینکه دلداده نظام و مقام معظم رهبری هستند در محرومیت‌زدایی و مقابله با کرونا همواره قبل از مسئولان در صحنه حضور پیدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه گروه‌های جهادی و جوانان انقلابی در کلیه زمینه‌هایی که ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام نیاز کند پای‌کار هستند بیان کرد: در راستای مبارزه با مواد مخدر در استان لرستان از نیروهای امنیتی، سپاه و نیروی انتظامی با جان و دل تلاش می‌کنند البته در این زمینه موانعی نیز سر راه دارند که اگر برطرف شود در پیشگیری از توزیع و تولید مواد مخدر اقدامات بسیار خوبی انجام می‌شود.

شاهرخی خاطرنشان کرد: احداث و تأسیس مکان‌هایی جهت نگهداری معتادان متجاهر، اتخاذ تدابیری در مناطق حاشیه‌نشین استان که مانع از توزیع مواد مخدر در این مناطق شود و همچنین اجرای برنامه‌های معرفتی، مذهبی و فرهنگی برای جوانان و نوجوانان در مناطق حاشیه‌نشین که در این زمینه طرح‌هایی از طرف روحانیون آماده شده از جمله مهمترین انتظارات ما از ستاد مبارزه با مواد مخدر استان است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا