۴۱ درصد مردم استان مرکزی واکسینه شدند/نگران شیوع آنفلوآنزا هستیم

مهر 25, 1400
23 بازدید

 رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: هنوز موردی از ابتلا به آنفلوآنزا گزارش نشده است، اما به شدت نگران شیوع آن هستیم. دکتر سید محمدجمالیان با اشاره به اینکه روند شیوع بیماری مجددا در استان مرکزی افزایشی شده است، اظهار کرد: نکته مثبت در روزهای اخیر این است که در موارد فوتی رشدی را شاهد […]

۴۱ درصد مردم استان مرکزی واکسینه شدند/نگران شیوع آنفلوآنزا هستیم

 رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: هنوز موردی از ابتلا به آنفلوآنزا گزارش نشده است، اما به شدت نگران شیوع آن هستیم.

دکتر سید محمدجمالیان با اشاره به اینکه روند شیوع بیماری مجددا در استان مرکزی افزایشی شده است، اظهار کرد: نکته مثبت در روزهای اخیر این است که در موارد فوتی رشدی را شاهد نبوده ایم اما روند بستری رو به افزایش است.

وی با بیان اینکه سطح رعایت پروتکل ها در استان به شدت کاهش یافته است، گفت: با تغییر رنگ بندی شهرستان ها نگران افزایش عادی انگاری مردم بودیم، و این معضل امروز دقیقا رخ داده است و قطعا این روند پیامدهای خاص خود را به همراه دارد و می تواند آغازگر پیک ششم باشد.

جمالیان تصریح کرد: در شرایط کنونی، بیمارستان های استان برای ارائه خدمات درمانی آمادگی لازم را دارند، اما به هرحال پیک پنجم بسیار طولانی شد و همین امر خستگی مفرط پرسنل و کادر درمان را به دنبال داشته و به محض کاهش موارد بستری و ابتلا در استان، مراجعه دیگر بیماران به مراکز درمانی بالا رفت. در واقع فرصتی برای استراحت، خلوتی بیمارستان ها و تجدید قوای کادر درمان باقی نماند و این روزها نیز مجددا شاهد افزایش موارد ابتلا به کرونا هستیم.

وی با بیان اینکه آنچه این روزها دیده می شود عدم رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم است، گفت: واکسیناسیون در پیک پنجم از افزایش موارد مرگ و میر جلوگیری کرد، اما زمانی واکسیناسیون اثربخشی کامل و کاهش میزان ابتلا و بستری را از خود نشان می دهد که دو دوز تزریق انجام شده و سه هفته از تزریق دوز دوم نیز گذشته باشد. در حال حاضر ۴۱ درصد جمعیت هدف در استان مرکزی دو دوز واکسن را دریافت کرده اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه حتی پس از تزریق دوز دوم همچنان باید پروتکل های بهداشتی به صورت کامل رعایت شود، اما برخی پس از تزریق دو دوز احساس می کنند که شرایط عادی شده است، افزود: تزریق واکسن در استان مرکزی از شهریورماه شدت گرفت و هنوز زمان تزریق دوز دوم برای برخی افراد فرا نرسیده است، از طرفی برخی افراد آسترازنکا تزریق کردند که بازه زمانی دریافت دوز دوم سه ماه پس از دوز اول است و همین امر باعث شده است که ۴۱ درصد جمعیت مورد هدف در استان دو دوز دریافت کنند.

وی اضافه کرد: به نظر می رسد تا پایان هفته میزان دریافت دو دوز در استان به حدود ۴۶ درصد برسد.

جمالیان در خصوص واکسیناسیون دانش آموزان اظهار کرد: انتظار این بود که استقبال دانش آموزان از واکسن بسیار بیشتر باشد، اما تاکنون ۶۴ درصد دانش آموزان واکسینه شده اند و عدم اعتماد خانواده به نوع واکسن و مخالفت برخی از خانواده ها با نفس واکسیناسیون را نیز می توان از جمله دلایل استقبال نکردن خانواده ها از واکسیناسیون فرزندان برشمرد در صورتی که تا این لحظه تزریق واکسن سینوفارم برای دانش آموزان هیچ گونه عوارضی به همراه نداشته است.

وی با تاکید بر اینکه این واکسن ها عوارضی به همراه نداشته است و قطعا زدن آن بهتر از نزدن آن است، گفت: تمام دنیا اعلام می کنند که تنها راه مقابله با بیماری تزریق واکسن و رعایت پروتکل هاست و به خانواده ها توصیه می شود که حتما نسبت به تزریق واکسن فرزندان اهتمام داشته باشند تا درصورت بازگشایی مدارس مشکلی بروز نکند.

جمالیان با اشاره به اینکه در حال حاضر مدارس باز نیستند هرچند که برخی از مدارس غیرانتفاعی به صورت تعداد محدود و در ساعات کم فعالند و از آموزش و پرورش خواستار رسیدگی و کنترل این موارد هستیم، افزود: بیشترین نگرانی فعلی ما عدم رعایت پروتکل ها در محیط های سر بسته و فاقد تهویه مناسب از جمله بانک ها، ادارات، رستوران های شلوغ، بازار سرپوشیده، تالارها و … است.

وی در خصوص تزریق دوز سوم واکسن بیان کرد: خوشبختانه از روز گذشته تزریق دوز سوم برای کادر درمان در استان آغاز شده است و در همان روز اول ۴۵۰ نفر دوز سوم را دریافت کردند. تمامی افرادی که شش ماه از تزریق دوز اول آنها گذشته است مورد هدف هستند و هیچ مشکلی برای تزریق در بین کادر درمان وجود ندارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی در خصوص شیوع آنفلوآنزا اظهار کرد: تاکنون موردی از آنفلوآنزا در استان گزارش نشده است، اما شخصا نسبت به این بیماری نگران هستم، البته واکسن آن در داروخانه ها توزیع شده است و مشکلی وجود ندارد و توصیه می شود که افراد بالای ۶۰ سال، مادران باردار و افراد مبتلا به بیماری های ریوی حتما واکسن تزریق کنند. این واکسن هیچ تداخلی هم با واکسن کرونا ندارد و افراد می توانند به راحتی دریافت کنند.

منبع: ايسنا