گسترش آتش سوزی ها در جنگل‌های شرقی روسیه

مرداد 20, 1400
70 بازدید

در هفته های اخیر آتش به جان میلیون‌ها هکتار از جنگل‌های روسیه افتاده و “ابردود” ناشی از آن تا قطب شمال و گرینلند هم دیده می‌شود.  دستکم چهار میلیون هکتار از اراضی جنگلی روسیه در اطراف سیبری و منتهی الیه شرقی این کشور در آتش می‌سوزند. دهکده‌های زیادی در این مناطق خاکستر شده‌اند از جمله […]

گسترش آتش سوزی ها در جنگل‌های شرقی روسیه

در هفته های اخیر آتش به جان میلیون‌ها هکتار از جنگل‌های روسیه افتاده و “ابردود” ناشی از آن تا قطب شمال و گرینلند هم دیده می‌شود.

 دستکم چهار میلیون هکتار از اراضی جنگلی روسیه در اطراف سیبری و منتهی الیه شرقی این کشور در آتش می‌سوزند. دهکده‌های زیادی در این مناطق خاکستر شده‌اند از جمله روستایی با ۷۰۰ سکنه و نیمی از مناطقِ طعمه حریق، عمدتا صعب‌العبور هستند و امدادرسانی یا تخلیه آنها کاری دشوار است.

دستکم ۷۶۰۰ امدادگر و مامور آتش‌نشانی در تلاش برای اطفای حریق در ۱۷ منطقه هستند.

جمهوری ساخا (یاکوتیه) واقع در ناحیه فدرال خاور دور، به طور خاص از این حریق ها آسیب دیده و هفته‌هاست که در اراضی جنگلی این جمهوری، وضعیت اضطراری برقرار است. آتش خاموش می‌شود و سپس با وزش باد، شعله می‌گیرد. هواشناسان می‌گویند هیچ امیدی نیست که دمای هوا کمتر شود یا باران ببارد.

فرماندار یاکوتیه گفته است که به دلیل بادهای گرم و حرارت بالای هوا، حریق گسترش خواهد یافت. سرویس نجات محلی هم به مردم هشدار داده که به جنگل نروند. حتی به داوطلبان امدادرسانی توصیه شده که به هیچ وجه به تنهایی برای خاموش کردن آتش اقدام نکنند.

به گزارش دویچه وله، همچنین به مردم اخطار داده شده که خود را برای پیشامدهای ناگوارتری آماده کنند. دود غلیظی بر فراز  کراسنویارسک سیبری و ایرکوتسک در حاشیه دریاچه بایکال سایه انداخته و بخش‌هایی از پارک ملی موردوینین در حال سوختن است. این ابردود از روسیه فراتر رفته و به اولان باتور، پایتخت مغولستان رسیده است. در بخش‌های غربی نیز دود به گرینلند و قطب شمال رسیده است.

منبع: ايسنا