گردش مریخ‌نورد چینی روی سیاره سرخ

مرداد 24, 1400
8 بازدید

مریخ‌نورد چینی “ژورونگ”، سفر خود را در یک ناحیه پیچیده از سطح مریخ آغاز کرده است.  به نقل از سی‌جی‌تی‌ان، “سازمان ملی فضایی چین”(CNSA) اعلام کرده است که مریخ‌نورد چینی “ژورونگ”(Zhurong)، پیمودن یک ناحیه پیچیده روی مریخ را آغاز کرده است که سنگ‌ها، دهانه‌ها و تپه‌های شنی در آن قرار دارند. به گفته سازمان ملی فضایی […]

گردش مریخ‌نورد چینی روی سیاره سرخ

مریخ‌نورد چینی “ژورونگ”، سفر خود را در یک ناحیه پیچیده از سطح مریخ آغاز کرده است.

 به نقل از سی‌جی‌تی‌ان، “سازمان ملی فضایی چین”(CNSA) اعلام کرده است که مریخ‌نورد چینی “ژورونگ”(Zhurong)، پیمودن یک ناحیه پیچیده روی مریخ را آغاز کرده است که سنگ‌ها، دهانه‌ها و تپه‌های شنی در آن قرار دارند.

به گفته سازمان ملی فضایی چین، ژورونگ تا امروز ۷۵ روز مریخی کار کرده و ۷۰۸ متر مسافت را طی کرده است. یک روز مریخی تقریبا ۴۰ دقیقه طولانی‌تر از روز زمینی است.

این مریخ‌نورد در هفته گذشته به یک تپه شنی سفر کرد و در آنجا به بررسی‌های علمی پرداخت. ژورونگ پس از به پایان رسیدن اکتشافات توپوگرافی، حرکت خود را به سوی جنوب ادامه خواهد داد و انتظار می‌رود که در این هفته به زمینی پیچیده با سنگ‌ها، دهانه‌ها و تپه‌های شنی برسد.

پژوهشگران روی زمین، از تصاویری که روزانه از زمین پیموده شده به دست می‌آورند، استفاده خواهند کرد تا موقعیت بصری و برنامه‌ریزی مسیر مریخ‌نورد را به پایان برسانند و آن را برای عبور ایمن از زمین پیچیده هدایت کنند.

هنگامی که ژورونگ به یک هدف علمی برسد، با استفاده از محموله‌های علمی خود به کاوش خواهد پرداخت و اطلاعات علمی را طی سفر به دست خواهد آورد.

مدارگردی که به عنوان یک ماهواره ارتباطی برای ماموریت مریخ کار می‌کند، ۳۷۲ روز در مدار زمین کار کرده است. مریخ نورد و مدارگرد هر دو در شرایط خوبی قرار دارند و عملکرد سیستم‌های فرعی در حالت عادی است.

ماموریت “تیان‌ون ۱” (Tianwen-1) چین که از یک مدارگرد، یک فرودگر و یک مریخ‌نورد تشکیل شده است، در ۲۳ ژوئیه سال ۲۰۲۰ پرتاب شد. فرودگر حامل مریخ‌نورد، در ۱۵ مه سال جاری در بخش جنوبی “یوتوپیا پلانیتیا”(Utopia Planitia) فرود آمد که دشت گسترده‌ای در نیم‌کره شمالی مریخ است.

 

منبع:ایسنا