گران فروشی در صدر تخلفات اصناف/درصد معدودی از افراد گوشت قرمز می‌خرند

آذر 4, 1400
11 بازدید

ایسنا/اصفهان مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان اصفهان با بیان اینکه بیشترین تخلفات اصناف اصفهان مربوط به گران فروشی و عدم درج قیمت است، گفت: گرانی بسیار زیادی در تمام اقلام بازار دیده می شود و بعید می دانم به غیر از درصد معدودی، افراد بتواند گوشت قرمز، مرغ، پسته و آجیل خرید کند. جواد محمدی […]

گران فروشی در صدر تخلفات اصناف/درصد معدودی از افراد گوشت قرمز می‌خرند

ایسنا/اصفهان مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان اصفهان با بیان اینکه بیشترین تخلفات اصناف اصفهان مربوط به گران فروشی و عدم درج قیمت است، گفت: گرانی بسیار زیادی در تمام اقلام بازار دیده می شود و بعید می دانم به غیر از درصد معدودی، افراد بتواند گوشت قرمز، مرغ، پسته و آجیل خرید کند.

جواد محمدی فشارکی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص وضعیت بازار اصفهان و نظارت بر آن در آستانه شب عید، اظهار کرد: طرح تشدید نظارت بازرسی اصناف از ۲۰ بهمن امسال  با حضور ۸۷ بازرس اصلی و ۲۴۲ بازرس افتخاری در اصفهان آغاز شد.

وی توضیح داد: بازرسان افتخاری در این طرح در واحد صنفی به عنوان مشتری خرید می کنند و در صورت تخلف، بازرس رسمی با مراجعه دوباره به همان واحد، فرم تخلف را تکمیل می کند.

مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان اصفهان با اشاره به اینکه گران فروشی و تخلفات صنفی در اصفهان وجود دارد و در بازرسی ها با آن برخورد می شود، اظهار کرد: باید توجه داشت که قبل از گران فروشی، گرانی در بازار شدت گرفته و متاسفانه بسیاری از قیمت های سطح عرضه به گرانی برمی گردد که به دلیل کمبود و نبود مواد اولیه تولید و قیمت سرسام آور آن، افزایش نرخ ارز، تحریم ها و … است، البته سوء مدیریت نیز در راس گرانی ها قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر گرانی بسیار زیادی در تمام اقلام بازار دیده می شود، تصریح کرد: با این وجود هیچ کمبود کالایی در بازار اصفهان نداریم و کالاهای اساسی به فراوانی وجود دارد.

محمدی فشارکی تاکید کرد: به جرات اگر ۶ ماه دور اصفهان را دیوار بکشند و هیچ کالایی وارد اصفهان نشود، با کمبود کالایی مواجه نخواهیم شد.

وی در خصوص صف های خرید مرغ و روغن، تاکید کرد: این صف ها به سوء مدیریت در توزیع کالاها برمی گردد؛ به عنوان مثال روغن تنها در برخی فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای توزیع می شود، در حالیکه اگر روغن و یا مرغ به صورت مویرگی در تمام واحدهای صنفی سطح شهر عرضه می شد، امروز شاهد صف ها طولانی خرید نبودیم.

مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان اصفهان گفت: متاسفانه به میزان ۲ هزار نفر مرغ در یک فروشگاه زنجیره ای توزیع می شود که این مدل نظام توزیع، موجب شلوغی و صف های طولانی شده است.

وی در خصوص وضعیت نابسامان بازار مرغ و قیمت متفاوت این کالاهای اساسی در بازار، توضیح داد: اشکال در حلقه های قبل از مغازه است و متاسفانه در کشتارگاه ها و مرغداری ها، قیمت ها تغییر می کند.

محمدی فشارکی با بیان اینکه ستاد تنظیم بازار استان قیمت مصوب مرغ را ۲۱ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کرده است، توضیح داد: متاسفانه کشتارگاه ها همین مرغ را به صورت پشت فاکتوری به قیمت ۲۹ هزار تومان به واحد صنفی تحویل می دهد، در این شرایط نمی توان توقع داشت که مغازه دار، مرغ را با قیمت مصوب عرضه کند.

وی تاکید کرد: متاسفانه پشت فاکتوری ها یا فاکتورهای صوری نه تنها مردم، بلکه اصناف را هم بیچاره کرده است، در حالیکه باید مجموعه های قضایی با پشت فاکتوری ها برخورد کند.

وی گفت: البته بازرسی اصناف اصفهان به دلیل گران فروشی حتی به دلیل همین پشت فاکتوری ها، مغازه داران را جریمه کرده است.

مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان اصفهان با اشاره به آمار تخلفات مرغ فروشی ها طی یک ماه گذشته، گفت: در این مدت تنها برای مرغ ۴ هزار و ۲۹۵ بازرسی انجام شده که به دنبال آن ۳۰۹ پرونده گران فروشی در بحث مرغ به تعزیرات حکومتی ارسال کرده ایم، اگرچه می دانیم که مقصر اصلی گرانی مرغ کشتارگاه ها و حلقه های قبل از آن است.

وی همچنین با اشاره به اینکه از ۲۰ بهمن امسال تا پایان روز سه شنبه، ۵۷ هزار و ۸۵۱ بازرسی در اصفهان انجام شده که به دنبال آن ۹۵۷ فقره پرونده تخلف اصناف تشکیل و به تعزیرات حکومتی ارسال شده است، تصریح کرد: بیشترین تخلفات اصناف اصفهان مربوط به گران فروشی و عدم درج قیمت است.

محمدی فشارکی در ادامه با ارزیابی وضعیت بازار اصفهان در آستانه شب عید و کاهش قدرت خرید مردم به دلیل گرانی ها در سطح عرضه، گفت: مردم امروز در آستانه شب عید به دلیل آبرو خرید می کنند و تصور می کنم اگرچه مردم دچار مشکلات شدید اقتصادی هستند، به دلیل همین آبرو، اندک خریدی برای آجیل دارند.

وی تصریح کرد: قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است و بعید می دانم به غیر از درصد معدودی از افراد، شهروندان بتواند گوشت قرمز، مرغ، پسته، آجیل و … خرید کند و آنهایی که همچنان این خریدها را دارند، احتمالا جزو متمولین شهر اصفهان هستند.

منبع:ایسنا