کشف یک غار زیبا در کوه آسماری خوزستان

آذر 22, 1400
8 بازدید

تصویر غار کشف شده ایسنا/خوزستان مسئول کارگروه غارنوردی و غارشناسی هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی خوزستان از کشف یک غاز جدید با تزئینات زیبا در کوه آسماری شهرستان هفتکل خبر داد. امیرحسین مشتی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: گروه اکتشاف هیات، پنجم اسفندماه در کوه آسماری در شمال شرقی هفتکل، یک دهنه غار را که در سازند آسماری تشکیل […]

کشف یک غار زیبا در کوه آسماری خوزستان
تصویر غار کشف شده

ایسنا/خوزستان مسئول کارگروه غارنوردی و غارشناسی هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی خوزستان از کشف یک غاز جدید با تزئینات زیبا در کوه آسماری شهرستان هفتکل خبر داد.

امیرحسین مشتی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: گروه اکتشاف هیات، پنجم اسفندماه در کوه آسماری در شمال شرقی هفتکل، یک دهنه غار را که در سازند آسماری تشکیل شده و جنس آن از آهک است، کشف کرد.

وی بیان کرد: طول این غار حدودا ۵۰۰ متر است که البته پس از نقشه برداری این غار، طول دقیق آن نیز مشخص خواهد شد. همچنین این غار از اجزایی مانند دهلیز، دالان و تالار تشکیل شده است و درون آن نیز موجوداتی چون خفاش، خارپشت و مار وجود دارد. ضمن این که در این غار تزئینات زیبایی همچون استلاکتیت، دندان سگی و گل کلمی دیده شد.

مسئول کارگروه غارنوردی و غارشناسی هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی خوزستان گفت: تیم اکتشاف متشکل از علیرضا ممبینی، هدایت بهزادی و عیسی طالبی بود و شهاب محمودی، علی معطی، مهدی شمس، احمد معطی و خود من نیز به عنوان اعضای تیم پشتیبان فعالیت داشتیم.

وی عنوان کرد: با اکتشاف این غار، دوازدهمین غار در سال ۹۹ در استان خوزستان توسط کارگروه غارنوردی این استان اکتشاف شد.

منبع:ایسنا