کره جنوبی “پیام‌های فزاینده کره شمالی به آمریکا” را تحت نظر دارد

مهر 26, 1400
74 بازدید

طبق گفته‌های وزارت اتحاد کره جنوبی، کره شمالی اخیرا با اشارات مستقیم متعدد به آمریکا، توجهات را به اقدام بعدی پیونگ‌یانگ در خلال بن‌بست طولانی مذاکرات هسته‌ای جلب کرده است.  به نقل از یونهاپ، این وزارتخانه در گزارشی به نمایندگان مجلس در بازرسی سالانه پارلمان کره جنوبی، این ارزیابی را انجام داد و در مواجهه […]

کره جنوبی "پیام‌های فزاینده کره شمالی به آمریکا" را تحت نظر دارد

طبق گفته‌های وزارت اتحاد کره جنوبی، کره شمالی اخیرا با اشارات مستقیم متعدد به آمریکا، توجهات را به اقدام بعدی پیونگ‌یانگ در خلال بن‌بست طولانی مذاکرات هسته‌ای جلب کرده است.

 به نقل از یونهاپ، این وزارتخانه در گزارشی به نمایندگان مجلس در بازرسی سالانه پارلمان کره جنوبی، این ارزیابی را انجام داد و در مواجهه با بی ثباتی فزاینده در منطقه، خواستار “پاسخ فعال” برای از سرگیری گفت‌وگوها [با کره شمالی] شد.

کره شمالی تنها در سپتامبر، چهار آزمایش موشکی جدید انجام داد، از جمله یک موشک “مافوق صوت” و یک موشک کروز دوربرد.

وزارت خارجه کره جنوبی در این گزارش گفت: اقدامات کره شمالی در خصوص آمریکا نیاز به توجه دارد زیرا پیام‌های کیم جونگ اون، رهبر آن کشور، به آمریکا اخیراً بیشتر و جزئی‌تر شده است.

این ارزیابی یک هفته پس از آن صورت گرفت که کیم گفت، هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم چرا واشنگتن با پیونگ یانگ دشمنی ندارد، با این‌حال، کیم افزود نه کره جنوبی و نه آمریکا را “دشمن سرسخت” خود نمی‌داند.

این گزارش همچنین در میان مجموعه‌ای از فعالیت‌های دیپلماتیک پیرامون شبه جزیره کره و در حالی منتشر می‌شود که فرستادگان ارشد هسته‌ای کره جنوبی، آمریکا و ژاپن قرار است این هفته در واشنگتن دیدار کنند.

در سئول، سران اطلاعاتی سه کشور جمع خواهند شد تا مذاکراتی پشت درهای بسته داشته باشند. انتظار می‌رود آن‌ها در میان جمعی از مسائل، به کره شمالی نیز بپردازند.

این وزارتخانه با اشاره به بازگردانی رابط بین دو کره و احیای خطوط ارتباطی نظامی بین دو کشور در اوایل ماه جاری میلادی، گفت که به نظر می‌رسد کره شمالی به دنبال راه‌هایی برای از سرگیری فعالیت‌های خارجی است.

مذاکرات خلع سلاح‌هسته‌ای کره شمالی با آمریکا، از سال ۲۰۱۹ پس از شکست نشست هانوی که بین کیم جونگ اون و دونالد ترامپ، رییس جمهور وقت آمریکا برگزار شد، متوقف شده است.

این وزارتخانه با بیان اینکه به تلاش برای یافتن فرصت‌هایی مانند المپیک زمستانی آینده پکن برای از سرگیری مذاکرات کره شمالی با آمریکا و کره جنوبی ادامه خواهد داد، گفت: با وجود اختلاف نظرهای فراوان بین دو کره … موضع ما این است که اختلافات را از طریق گفتگو حل کنیم.

به گفته این گزارش، هنگامی که مذاکرات از سر گرفته  شود، سئول همچنین در مورد دفتر ارتباطات بین دو کره که توسط کره شمالی منفجر شد و کشته شدن یک مقام شیلات کره‌جنوبی که در آب‌های شمالی مرز بین دو کشور سرگردان شده بود، بحث خواهد کرد.

این وزارتخانه در مورد کنترل شدید مرزهای کره شمالی به دلیل همه گیری کرونا، اعلام کرد که کره شمالی درحال آماده‌سازی بازگشایی مسیرهای ریلی خود با چین است.

در اوایل ماه جاری میلادی، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که ارسال تجهیزات پزشکی به کره شمالی از طریق بندر “دالیان” چین را آغاز کرده است.

این وزارتخانه گفت: [کره شمالی] برای مبارزه با کرونا و تثبیت شرایط زندگی مردمش به همکاری با جامعه بین‌المللی نیاز دارد، هرچند با توجه به بهبود آب و هوای امسال وضعیت غذایی آن بهتر از سال گذشته است.

منبع: ايسنا