کاهش ۱.۱ درصدی مصرف انرژی در پالایشگاه تهران

مرداد 16, 1400
115 بازدید

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران از کاهش ۱.۱ درصدی مصرف انرژی در این شرکت و صرفه‌جویی ۳۷۱۴ میلیارد ریالی آن در سال ۱۳۹۹ خبر داد.  شرکت پالایش نفت تهران توانست در سال گذشته از انتشار حدود ۲۵۰۰ تن آلاینده SO۲ و حدود ۵۰ هزار تن آلاینده  CO۲ در سال به اتمسفر جلوگیری کند. صرفه‌جویی غیرمستقیم […]

کاهش ۱.۱ درصدی مصرف انرژی در پالایشگاه تهران

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران از کاهش ۱.۱ درصدی مصرف انرژی در این شرکت و صرفه‌جویی ۳۷۱۴ میلیارد ریالی آن در سال ۱۳۹۹ خبر داد.

 شرکت پالایش نفت تهران توانست در سال گذشته از انتشار حدود ۲۵۰۰ تن آلاینده SO۲ و حدود ۵۰ هزار تن آلاینده  CO۲ در سال به اتمسفر جلوگیری کند. صرفه‌جویی غیرمستقیم ناشی از کاهش انتشار آلاینده های Co۲ و So۲ به اتمسفر که منجر به کاهش هزینه های اجتماعی شده است برابر با ۱۰۲۰ میلیارد ریال در سال برآورد شده است.
حامد آرمان فر – مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران- پیرامون اقدامات صورت گرفته در سال ۱۳۹۹ که منجر به این کاهش چشمگیر مصرف انرژی شده است گفت: جایگزینی برق واحدهای کنترل یک شمالی از STG به GTG، تشکیل جلسات کارگروه عالی مدیریت انرژی به‌منظور پایش مداوم عملکرد انرژی شرکت، پیگیری و بررسی پروژه های بهینه سازی انرژی، بررسی هزینه های انرژی و سود ناخالص شرکت، پایش مداوم سوخت مایع مصرفی در راستای استفاده حداکثری از سوخت گازی و حذف سوخت مایع، ارتقاء داشبورد عملیات روزانه به منظور پایش های مداوم و روزانه شاخص های کلیدی عملکرد انرژی در سطح کلان و در سطح واحدهای عملیاتی، ایجاد مشوق های انگیزشی برای بهینه سازی مصرف انرژی در واحدهای عملیاتی به‌صورت ماهیانه و پیاده سازی سیستم مدیریت انرژی بر اساس ویرایش جدید ISO ۵۰۰۰۱:۲۰۱۸ توسط کارکنان را می‌توان برخی از اقدامات صورت گرفته شرکت پالایش نفت تهران در خصوص کاهش مصرف انرژی برشمرد.
وی ادامه داد: بهبود ۱.۱ درصدی در عملکرد انرژی مصرفی شرکت و همچنین کاهش تدریجی و حذف سوخت مایع از سبد سوخت مصرفی و جایگزینی آن با سوخت گاز طبیعی علاوه بر صرفه جویی مستقیم ۳۷۱۴ میلیارد ریالی باعث کاهش قابل توجه انتشار آلاینده های زیست محیطی به اتمسفر شد.
به گفته مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران استفاده بهینه از انرژی در فرآیند توسعه اقتصادی همواره به عنوان یک هدف مهم در توسعه پایدار مدنظر شرکت پالایش نفت تهران قرار داشته است.
منبع: ايسنا