کار شبانه روزی راهگشای کاهش اثرات بلایای طبیعی در شرایط کنونی است

آذر 4, 1400
11 بازدید

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: با وفاق، همدلی، پرهیز از سخنوری در شرایط بحرانی و استفاده از تجربه کشورهای موفق و کار شبانه روزی بر مشکلات فایق آییم. به گزارش ایسنا، صدرالدین علی پور با توجه به وقوع سیلاب وآب گرفتگی های اخیر در شمال، جنوب و غرب کشورمان و احتمال […]

کار شبانه روزی راهگشای کاهش اثرات بلایای طبیعی در شرایط کنونی است

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: با وفاق، همدلی، پرهیز از سخنوری در شرایط بحرانی و استفاده از تجربه کشورهای موفق و کار شبانه روزی بر مشکلات فایق آییم.

به گزارش ایسنا، صدرالدین علی پور با توجه به وقوع سیلاب وآب گرفتگی های اخیر در شمال، جنوب و غرب کشورمان و احتمال ادامه روند بارشها افزود: با توجه به مطالعات جهانی انجام شده کشور ایران در معرض یک توده و جریان هوایی منحصر به فرد در منطقه قرار گرفته که شاید در طول سه دهه خشکسالی کشور بی سابقه بوده و در حال حاضر کشور در یک سیکل تغییر جریان بارشی منحصر به فرد است که در برخی نقاط میانگین بارش سالانه درطی دو روز اتفاق افتاده که تبعات و اثرات اجتناب ناپذیری به همراه دارد.
وی ادامه داد: در چنین شرایطی بیش از هر اقدامی اطلاع رسانی درست و به هنگام جهت مواجهه نشدن مردم با شرایط بحرانی و پیش بینی درست از مسیرها و مسیل های پر خطر و همچنین آماده باش کامل نیروهای موثر در قبل و بعد بحران ضروری است.
علی پور تاکید کرد: در چنین شرایط خاص در مناطق بحران زده ایجاد وفاق و همدلی ملی با کمک های نقدی و غیر نقدی از طریق مراجع ذی صلاح مانند هلال احمر و همچنین حضور نیروهای متخصص و مرتبط مورد نیاز تسکین دهنده و کار گشاست.
مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در ادامه افزود: در چنین شرایطی باید با پرهیز از ایجاد فضای احساسی، سیاسی، تخریبی و انداختن توپ در زمین یکدیگر از تجربه بسیاری از کشورهای پیشرفته مانند ژاپن، آمریکا، چین، استرالیا، کانادا و غیره در مواجهه با بلایای گسترده طبیعی استفاده کرد و با هم گرایی و هم افزایی برای کاهش خسارتهای جانی در مرحله اول و همچنین خسارتهای مالی اقدام نماییم.
وی گفت: قطعاً در برخی نقاط در طول دهه های گذشته بی مهری هایی به طبیعت، محیط زیست و همچنین جانمایی های نادرست برای اسکان و توسعه اتفاق افتاده که اثرات تخریب را بیشتر کرده است که در چنین شرایطی صرفاً تهیه یک متن و یا فیلم با نگاه احساسی و انداختن کل اتفاق به گردن این و آن و بیشتر کردن آلام و نگرانی مردم چاره ساز نخواهد بود.
علی پور ادامه داد: در چنین شرایطی نیاز به با هم بودن، همفکری و همدلی برای گذراندن بحران است و بعد از آن آسیب شناسی و رفع معضلات برای کاهش اثرات بلایای طبیعی در آینده کار ساز خواهد بود.
بر اساس گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار با اظهار اینکه در حوادث اخیر بلافاصله با انبوه پست های مجازی در زمان کوتاه مواجه می شویم که یک تا دو روز بعد از آن تا حادثه بعد به فراموشی سپرده می شود، گفت: جالب تر اینکه حتی اخیراً مسئولین مرتبط هر حوزه خودشان تبدیل به منتقد و بیانگر مشکلات حوزه خودشان شده اند و این بدترین حالت ممکن در یک جامعه است که بدون توجه به مسئولیت های حوزه مرتبط همه در حال نقد و شکایت بوده که باید در این زمینه از خودمان شروع کنیم و با تغییر روال و تقویت الگوی کار و فعالیت برای کشور و دوری از سخنوری با بیان مسئله و استفاده از تجربه کشورهای موفق با کار شبانه روزی بر مشکلات فایق آییم.

انتهای پیام