کاردار سفارت عراق در دوحه: نشست پارلمانی بغداد رقبای سیاسی را دور یک میز نشاند

آذر 22, 1400
11 بازدید

کاردار سفارت عراق در دوحه تاکید کرد که کشورش تلاش دارد رویکردی متوازن در تعامل با همسایگان داشته باشد. به گزارش ایسنا، عبدالستار الجنابی، کاردار سفارت عراق در دوحه در گفت وگو با شبکه الجزیره در رابطه با موضع عراق نسبت به تهران و ریاض گفت: عراق بارها تاکید کرده است که این کشور جای درگیری و رقابت […]

کاردار سفارت عراق در دوحه: نشست پارلمانی بغداد رقبای سیاسی را دور یک میز نشاند

کاردار سفارت عراق در دوحه تاکید کرد که کشورش تلاش دارد رویکردی متوازن در تعامل با همسایگان داشته باشد.

به گزارش ایسنا، عبدالستار الجنابی، کاردار سفارت عراق در دوحه در گفت وگو با شبکه الجزیره در رابطه با موضع عراق نسبت به تهران و ریاض گفت: عراق بارها تاکید کرده است که این کشور جای درگیری و رقابت نیست. بعد از رهایی از داعش عراق موضع ثابتی نسبت به درگیری‌های منطقه اتخاذ کرد.

وی افزود: ما خواهان راه حل مسالمت آمیز هستیم و تحریم علیه ایران را نمی‌پذیریم زیرا عراق تحریم را تجربه کرده است؛ تنها کسانی که از تحریم‌ها رنج می‌برند شهروندان هستند نه سازمان‌ها.

الجنابی در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: واشنگتن معافیت‌هایی در رابطه با تحریم‌های ایران به عراق داد. شما می‌دانید که عراق بر واردات برق از ایران تکیه دارد و تلاش‌هایی برای وارد کردن برق به عراق از کشورهای همسایه نیز وجود دارد.

کاردار سفارت بغداد در دوحه در ادامه گفت: میزان مبادلات تجاری میان ایران و عراق به ۱۲ الی ۱۳ میلیارد دلار می‌رسد و کشور عراق در وارد کردن اغلب کالاها به همسایگان متکی است.

این مسئول عراقی در رابطه با نشست پارلمانی کشورهای همسایه که اخیراً در بغداد برگزار شد هم گفت: نشست رؤسای پارلمان‌های کشورهای همسایه موفقیتی برای عراق به شمار می‌رود زیرا توانست مخالفان را دور هم جمع کند، این نشست توانست رقبای سیاسی و خصوصاً تهران و ریاض را دور یک میز بنشاند علیرغم اینکه روابط دیپلماتیک آنها قطع است.

وی افزود: این نشست پیامی از سوی کشورهای همسایه به یکدیگر در خود داشت و مفاد آن این است که آنها آماده گفت وگو و مذاکره برای حل مشکلات منطقه هستند و پیام دوم آن نیز این است که بغداد مکانی امن است و آمادگی میزبانی از چنین کنفرانس‌هایی را دارد.

انتهای پیام