ژان آرنو، فرستاده گوترش در امور افغانستان شد

آذر 4, 1400
11 بازدید

دبیرکل سازمان ملل، “ژان آرنو” دیپلمات فرانسوی را به عنوان فرستاده شخصی خود در امور افغانستان و مسائل منطقه‌ای منصوب کرده است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، انتصاب ژان آرنو، دیپلمات کارکشته فرانسوی از سوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل یک روز پیش از آن انجام شد که روسیه، چین، آمریکا، پاکستان، […]

ژان آرنو، فرستاده گوترش در امور افغانستان شد

دبیرکل سازمان ملل، “ژان آرنو” دیپلمات فرانسوی را به عنوان فرستاده شخصی خود در امور افغانستان و مسائل منطقه‌ای منصوب کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، انتصاب ژان آرنو، دیپلمات کارکشته فرانسوی از سوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل یک روز پیش از آن انجام شد که روسیه، چین، آمریکا، پاکستان، هیاتی از مقام‌های ارشد افغانستان و رهبران اپوزیسیون و مذاکره کنندگان طالبان امروز پنجشنبه در مسکو و با هدف آغاز مذاکرات متوقف شده صلح افغانستان گردهم می‌آیند.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: گوترش از آرنو درخواست کرد تا در دستیابی به راه حل سیاسی برای درگیری‌های افغانستان کمک کند و از نزدیک با هیات کمک رسان سازمان ملل در افغانستان و شرکای منطقه‌ای همکاری داشته باشد.

دوجاریک اوایل روز چهارشنبه گفته بود که سازمان ملل کسی را برای مذاکرات مسکو اعزام نمی‌کند.

زلمای خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان تلاش کرده تا حمایت‌ها را برای یک پیشنهاد مکتوب شامل تشکیل یک دولت موقت و آتش بس در افغانستان جلب کند و این در حالی اتفاق افتاده که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در حال بررسی برنامه‌هایی برای افغانستان پیش از ضرب‌الاجل اول مه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ با طالبان به دست آمد.

دوجاریک ادامه داد: هدف ما بهترین حمایت از مردم افغانستان برای دستیابی به صلح و تضمین این مساله است که این دستاوردها به ویژه رعایت حقوق زنان در مباحث سیاسی از قلم نیفتند.

منبع:ایسنا