چین و فرانسه بر حمایت از دستیابی به خلع تسلیحات اتمی شبه‌جزیره کره تاکید کردند

آذر 4, 1400
11 بازدید

رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد، پاریس و پکن بار دیگر بر تمایل خود برای دستیابی به خلع تسلیحات اتمی کامل شبه‌جزیره کره تاکید کردند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در جریان کنفرانس خبری مشترک با شی جینپینگ، همتای چینی خود گفت: ما بار دیگر بر تمایلمان برای […]

چین و فرانسه بر حمایت از دستیابی به خلع تسلیحات اتمی شبه‌جزیره کره تاکید کردند

رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد، پاریس و پکن بار دیگر بر تمایل خود برای دستیابی به خلع تسلیحات اتمی کامل شبه‌جزیره کره تاکید کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در جریان کنفرانس خبری مشترک با شی جینپینگ، همتای چینی خود گفت: ما بار دیگر بر تمایلمان برای دستیابی به خلع تسلیحات اتمی کامل و قابل تایید شبه‌جزیره کره از طریق گفت‌وگو و اجرای کامل قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل تاکید کردیم.

شی جینپینگ در جریان سفر به فرانسه با امانوئل ماکرون دیدار کرده و هر دو طرف قرارداده‌های بزرگی را از جمله خرید ۳۰۰ ایرباس توسط شرکت هواپیمایی چین امضا کردند.

این شرکت هواپیمایی چینی ۲۹۰ ایرباس A320 و ۱۰ ایرباس A350 به ارزش ۳۵ میلیارد دلار خریداری کرده است.

ماکرون در مراسم امضای قراردادها در کاخ الیزه با استقبال از این قرارداد عظیم با ایرباس، آن را یک پیشرفت مهم و نشانه‌ای عالی برای تبادلات میان چین و فرانسه خواند.

این دو کشور همچنین توافقات دیگری به ارزش ده‌ها میلیارد یورو امضا کردند که شامل ساخت یک میدان توربین بادی در دریا توسط شرکت برق فرانسه (EDF) و یک شریک چینی می‌باشد.

در این دیدار، رهبران پاریس و پکن همچنین به همکاری در زمینه‌های مبارزه با گرم شدن کره زمین، فضا بخصوص اکتشافات در ماه، و فرهنگ تاکید کردند. در همین راستا قرار است در ماه نوامبر شعبه مرکز هنر و فرنگ ژرژ پمپیدو فرانسه در شانگهای گشوده شود.

امانوئل ماکرون همچنین اظهار کرد که به دعوت رئیس‌جمهوری چین در ماه‌های آینده به این کشور سفر خواهد کرد.

رؤسای جمهور چین و فرانسه با تاکید بر دفاع از چندجانبه‌گرایی که امروزه مورد زورگویی بخصوص توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا قرار گرفته است، اظهار کردند که هیچ کشوری حتی با این قدرت از این بازی پیروز بیرون نخواهد رفت.

ماکرون گفت: در زمانی که توازن در جهان به هم ریخته است، چین و فرانسه مسئولیت دارند تا تعادل فردا را بسازند.

شی جینپینگ نیز تاکید کرد: ما همچنان به حمایت از چندجانبه‌گرایی پایبندیم.

انتهای پیام