چین، ژاپن را رعیت آمریکا خواند

آذر 4, 1400
12 بازدید

سخنگوی وزارت خارجه چین سخنگوی وزارت خارجه چین بیانیه مشترک آمریکا و ژاپن را محکوم کرد و آن را دخالت آشکار در امور داخلی چین و تلاش برای ضربه زدن به منافع این کشور دانست. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین اظهارات از سوی آمریکا و ژاپن […]

چین، ژاپن را رعیت آمریکا خواند
سخنگوی وزارت خارجه چین

سخنگوی وزارت خارجه چین بیانیه مشترک آمریکا و ژاپن را محکوم کرد و آن را دخالت آشکار در امور داخلی چین و تلاش برای ضربه زدن به منافع این کشور دانست.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین اظهارات از سوی آمریکا و ژاپن را رد کرد و گفت: نخست، تنها یک سیستم در جهان وجود دارد و آن نظم و مقررات بین‌المللی با محوریت سازمان ملل است. تنها یکسری قوانین وجود دارند و این هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین‌الملل با منشور سازمان ملل متحد است. آمریکا و ژاپن حق ندارند نظم بین‌المللی را آن طور که می‌خواهند تعریف کنند.

وی ادامه داد: دوم اینکه چین همیشه نیرویی مهم برای تامین امنیت صلح جهانی بوده و توسعه مشترک را به جلو پیش رانده است. ما شراکت خود را با ۱۱۲ کشور و سازمان بین‌المللی ایجاد کرده‌ایم و به بیش از ۱۰۰ سازمان بین دولتی ملحق شده و بیش از ۵۰۰ معاهده چند ملیتی نیز امضا کرده‌ایم. چین اکنون به عنوان بزرگترین تامین کننده صلح‌بان‌ها در میان تمامی اعضای دائمی شورای امنیت تبدیل شده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین گفت:‌ این آمریکاست که در قبال قوانین بین‌المللی و نظم‌های جهانی سیاست استاندارد دوگانه در پیش گرفته است. در طول ۲۵۰ سال تاریخ این کشور، تنها ۱۶ سال آمریکا در جنگ نبوده است. این کشور در سراسر جهان صدها پایگاه نظامی دارد. جامعه بین‌الملل باید درباره اینکه چه کسی تهدیدی جدی برای صلح و ثبات جهانی است، قضاوتی عادلانه داشته باشد.

لیجیان همچنین گفت:‌ سوم اینکه، موضع چین در قبال مسائل مرتبط با تایوان، هنگ کنگ، سین‌کیانگ، دریای چین جنوبی و جزیره دیائویو (در ژاپنی سنکاکو) مشخص و واضح است. نظر و خواسته ما دفاع از حق حاکمیت ملی، امنیت و منافع چین آن هم با قاطعیت است. حق حاکمیت چین بر جزایر واقع در دریای چین جنوبی و آب‌های اطراف، جزیره دیائویو و جزایر مرتبط غیر قابل مناقشه است. دریای چین جنوبی بیش از ۸۳۰۰ مایل با قاره آمریکا فاصله دارد. با وجود این فاصله، طرف آمریکایی بارها و بارها ناوها و جنگنده‌هایش را به دریای چین جنوبی اعزام کرده تا در آن رزمایش انجام دهد و اینها را هر سال تکرار می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: این آمریکا است که قدرت‌نمایی می‌کند و دست به تهدید و ارعاب می‌زند. مسائل مربوط به سین‌کیانگ، تایوان و هنگ کنگ جزو امور داخلی چین هستند که هیچ مداخه خارجی را برنمی‌تابد. بیانیه مشترک آمریکا و ژاپن نشان دهنده بی توجهی به تاریخ، حقایق و مستندات است. این بیانیه نشان می‌دهد که دو کشور برای مداخله در امور داخلی چین و بدنام کردن کشور، تبانی کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه چین ادامه داد: چهارم اینکه آمریکا و ژاپن که از نظر ذهنی همچنان درگیر جنگ سرد هستند، به عمد به دنبال بلوکه کردن تقابل و تلاش برای تشکیل یک چرخه ضد چینی هستند. این با روند دورانی که در آن زندگی می‌کنیم و آرمان صلح، توسعه و همکاری مشترک در منطقه و اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان مغایرت دارد. این روند تنها باعث ناآرامی یا درگیری در منطقه شده و چهره واقعی اتحاد ایالات متحده و ژاپن را در مورد تضعیف صلح و ثبات منطقه بیشتر آشکار می‌کند.

لیجیان گفت: پنجمین مورد این است که ژاپن به دلیل خودخواهی برای کنترل فعالیت‌های چین دوست دارد تا “رعیت استراتژیک” آمریکا باشد و پا را بیش از این هم فراتر گذاشته با نقض حقیقت، لطمه زدن به روابط با چین، گرگ را به خانه دعوت کرده و به منافع جامع تمام منطقه خیانت می‌کند. چنین رفتار نفرت انگیزی به شدت منفور است.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین گفت: مساله آخر این است که ما به آمریکا و ژاپن تاکید می‌کنیم تا هر چه سریعتر مداخله در امور داخلی چین را متوقف کند، دست از تشکیل یک گروه ضد چینی بردارند و صلح و ثبات منطقه‌ای را تضعیف نکنند. چین تمامی اقدامات لازم را برای دفاع قاطع از حق حاکمیتش، امنیت و منافعش انجام می‌دهد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا