چین، استرالیا را “شمشیر متحرک” خواند

آذر 27, 1400
126 بازدید

سفیر چین در استرالیا گفت، دولت کانبرا به جای آنکه مدافع صلح باشد، یک “شمشیر متحرک” است. به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، این اظهارنظر از سوی وانگ شینینگ، سفیر چین در استرالیا در حالی مطرح شده که دولت کانبرا در سپتامبر سال جاری میلادی پیمان آکوس را با انگلیس و آمریکا برای ساخت […]

چین، استرالیا را "شمشیر متحرک" خواند

سفیر چین در استرالیا گفت، دولت کانبرا به جای آنکه مدافع صلح باشد، یک “شمشیر متحرک” است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، این اظهارنظر از سوی وانگ شینینگ، سفیر چین در استرالیا در حالی مطرح شده که دولت کانبرا در سپتامبر سال جاری میلادی پیمان آکوس را با انگلیس و آمریکا برای ساخت زیردریایی‌ها امضا کرد و از توافقی مشابه با فرانسه که باعث خشم پاریس شد، خارج شد.

وی گفت: توافق مذکور اعتبار صلح‌طلبانه استرالیا را در معرض خطر قرار داده است. شهروندان چینی هم سال من استرالیا را یک کشور صلح دوست می‌دانند اما امروزه این مردم فهمیده‌اند که یک زیردریای اتمی با هدف حملات دوربرد علیه یک هدف در فاصله‌ای دوردست طراحی می‌شود.

سفیر چین در استرالیا همچنین گفت: خوب شما به چه کسی می‌خواهید حمله کنید؟ شما دیگر یک مدافع صلح یا عاشق صلح نیستید بلکه به یک شمشیر متحرک تبدیل شده‌اید.

وانگ همچنین به سیاستمداران استرالیایی تاکید کرد تا از انجام اقدامی که به روابط دوجانبه لطمه بزند، اجتناب کنند.

در این میان، ‌وزیر دفاع استرالیا اظهارات “تحریک‌آمیز” سفیر چین را محکوم و آن را “تنش‌زا” توصیف کرد.

سفیر چین در استرالیا همچنین این مساله را مطرح کرد که پکن ابتکارعملی برای پایان دادن به توقف گفتگوها بین دو کشور ندارد و افزود: گمانه‌زنی‌ها درباره حضور در یک درگیری نظامی یک شرط سازنده برای گفت‌وگوها در سطح عالی نیست.

انتهای پیام

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,