چگونه اضافه وزن دوران همه‌گیری را با روشی سالم کاهش دهیم؟

مرداد 16, 1400
115 بازدید

  اگر مانند بسیاری از افراد دور کمر شما در طول همه‌گیری اضافه شده است به سه نکته اصلی توجه کنید. به نقل از یو اس نیوز، هدر ترسلر، متخصص تغذیه در کلینیک سلیاک ایالت پن در مرکز پزشکی میلتون اس هرشی، آمریکا گفت: «جهان تعطیل شد، شما غذای خود را تغییر ندادید اما فعالیت […]

 چگونه اضافه وزن دوران همه‌گیری را با روشی سالم کاهش دهیم؟

  اگر مانند بسیاری از افراد دور کمر شما در طول همه‌گیری اضافه شده است به سه نکته اصلی توجه کنید.

به نقل از یو اس نیوز، هدر ترسلر، متخصص تغذیه در کلینیک سلیاک ایالت پن در مرکز پزشکی میلتون اس هرشی، آمریکا گفت: «جهان تعطیل شد، شما غذای خود را تغییر ندادید اما فعالیت کمتری داشتید و دور کمر شما افزایش یافت.»

ترسلر می‌گوید: به‌تازگی بیماران بزرگسال و کودکی را مشاهده می‌کند که طی دوران همه‌گیری ۲۰ تا ۴۰ (۹.۰۷ تا ۱۸.۱۴) پوند وزن اضافه کرده‌اند.

نتایج مطالعه‌ای که در بهار امسال در مجله JAMA Network Open منتشر شد، نشان داد که ۲۷۰ زن و مرد میانسال، بین فوریه تا ژوئن ۲۰۲۰ به‌طور متوسط ۱.۵ پوند در ماه افزایش وزن داشتند.

در حال حاضر، ممکن است زمان مناسبی برای کم کردن وزن اضافی احساس شود اما مهم است که به شیوه‌ای سالم این کار را انجام دهید.

تریسلر سه نکته را برای شروع ایمن ارائه کرد؛ مدها را فراموش کنید، زیاد فکرتان را درگیر کالری نکنید و بدانید که ورزش به‌تنهایی کافی نیست.

ترسلر توضیح داد: اگرچه رژیم‌های مد روز جذاب به‌نظر می‌رسند و باعث کاهش وزن کوتاه‌مدت می‌شوند اما پایدار نیستند و برخی حتی خطرناک هستند. به‌عنوان مثال، رژیم غذایی که بر مصرف زیاد چربی تاکید دارد می‌تواند منجر به افزایش کلسترول شود.

ترسلر در بیانیه خبری اظهار کرد: تمرکز کامل روی وزن نداشته باشید؛ ترازو در واقع فقط جاذبه زمین بر بدن شما را اندازه‌گیری می‌کند.

وی بیان کرد: دانستن اعداد در مورد کلسترول، تری گلیسیرید و فشار خون مهم‌تر هستند. این‌ موارد تصویر بهتری از سلامتی و ایمن‌ترین روش‌های کاهش وزن در اختیار شما قرار می‌دهند.

از دست دادن وزن یک کاهش اساسی در بدن است و برای حفظ وزن خود لازم است که کمتر از مقدار مورد نیاز مصرف کنید. سن، جنسیت و سطح فعالیت نیز در میزان کالری مورد نیاز برای حفظ یا کاهش وزن تفاوت ایجاد می‌کند.

فروشگاه‌های برنامه و وب سایت‌ها ماشین‌حساب عرضه می‌کنند تا به شما در پیگیری کمک کند. ترسلر معادله هریس-بندیکت را پیشنهاد کرد که می‌تواند مقدار کالری مورد نیاز بدن شما را در صورت استراحت ۲۴ ساعته محاسبه کند.

لازم به‌ذکر است که معادله هریس-بندیکت شیوه‌ای برای محاسبه میزان سوخت‌وساز پایه بدن است. با استفاده از این فرمول، میزان تخمینی سوخت‌وساز پایه بدن را می‌توان در یک عدد که نشانگر سطح فعالیت جسمی فرد است ضرب کرد تا میزان انرژی ورودی مورد نیاز برای حفظ وزن کنونی را بر حسب کیلوکالری به دست آورد.

وی افزود: فقط خیلی روی اعداد متمرکز نشوید چون بسیار محدود کننده خواهد بود و منجر به اختلالات خوردن می‌شود.

ترسلر بر اساس نیازهای شیوه زندگی، «تغذیه سرشتی» (تغذیه برپایه این اصل که بدن هر فرد دارای خردی ذاتی و زیست‌شناختی است که از بهترین غذاها یا الگوهای مصرف صحیح آنها آگاهی دارد) را توصیه می‌کند.

وی در ادامه افزود: هیچ غذای بدی وجود ندارد، فقط بد سهم‌بندی می‌شوند.

ترسلر خاطرنشان کرد: بیشترین کاهش وزن را می‌توانید با آنچه می‌خورید کنترل کنید. برخی از وب‌سایت‌ها و مقالات می‌گویند که کاهش وزن نتیجه ۸۰ درصد رژیم غذایی و ۲۰ درصد ورزش است. ورزش همچنین برای سلامت قلب، ماهیچه‌ها و تندرستی مفید است.

ترسلر پیشنهاد می‌کند: ۳۰ دقیقه در روز، پنج روز در هفته، ورزشی را که دوست دارید مانند پیاده‌روی انجام دهید و سپس آن را با یک برنامه غذایی سالم و معقول تطبیق دهید.

وی در پایان تاکید کرد: «تعادل را حفظ کنید.»

منبع: ايسنا