چطور در مهمانی و سفر مراقب کرونا باشیم؟

مهر 7, 1400
80 بازدید

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا به مردم توصیه می‌کند برای پیشگیری از گسترش بیشتر ویروس کرونا به تعطیلات نروند و گردهمایی نداشته باشند. بنا به گفته آنها و دیگر متخصصان بهداشت و سلامت، بهترین کار برای حفظ سلامت در این شرایط کرونایی، در خانه ماندن و شرکت در گردهمایی‌های مجازی است. با این‌ […]

چطور در مهمانی و سفر مراقب کرونا باشیم؟

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا به مردم توصیه می‌کند برای پیشگیری از گسترش بیشتر ویروس کرونا به تعطیلات نروند و گردهمایی نداشته باشند. بنا به گفته آنها و دیگر متخصصان بهداشت و سلامت، بهترین کار برای حفظ سلامت در این شرایط کرونایی، در خانه ماندن و شرکت در گردهمایی‌های مجازی است. با این‌ حال در صورت سفر یا هر برنامه دیگر، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنید.

 خبرآنلاین نوشت: «تعطیلات نوروز معمولا زمانی عالی برای مسافرت و استراحت است و بیشتر مردم تقریبا از ماه‌های آخر سال منتظر آن هستند. از طرفی عالم‌گیری کووید-۱۹ همچنان مهار نشده و متخصصان بهداشت و سلامت توصیه می‌کنند همچنان مسافرت را به تعویق بیندازیم تا از گسترش بیشتر این ویروس مهلک پیشگیری شود. اما اگر هنوز می‌خواهید به مناطقی که ممنوع نیستند سفر کنید یا دورهمی‌های کوچک خود را داشته باشید، توصیه‌های زیر را در نظر بگیرید تا از خطر بیماری دور بمانید.
مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا به مردم توصیه می‌کند برای پیشگیری از گسترش بیشتر ویروس کرونا به تعطیلات نروند و گردهمایی نداشته باشند. بنا به گفته آنها و دیگر متخصصان بهداشت و سلامت، بهترین کار برای حفظ سلامت در این شرایط کرونایی، در خانه ماندن و شرکت در گردهمایی‌های مجازی است. با این حال در صورت سفر یا هر برنامه دیگر، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنید.
ایمنی در سفر
اگر می‌خواهید به مسافرت بروید، اقدامات زیر را انجام دهید تا خود و خانواده‌تان در کمترین خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار بگیرند:
* ۱ تا ۳ روز قبل از سفر حتما آزمایش کرونا بدهید و اگر جواب منفی بود، به سفر بروید اما اگر نتیجه آزمایش مثبت بود، حتما در خانه بمانید.
* پیش از سفر تمام محدودیت‌های سفر را بررسی کنید.
* همراه خود به تعداد کافی ماسک داشته باشید. هنگام سوارشدن به هواپیما، اتوبوس، قطار و هر وسیله نقلیه عمومی باید بینی و دهان‌تان را با ماسک بپوشانید.
* چه در فضای بسته و چه در فضای باز، از جمعیت و افراد دیگر حداقل ۲ متر فاصله بگیرید.
* دائما دست‌های خود را بشویید یا از ضدعفونی‌کننده‌ها استفاده کنید.
ایمنی در مهمانی‌ها و جشن‌ها
اگر قرار است در تعطیلات در جشن و مهمانی‌ها شرکت کنید، بهترین و ایمن‌ترین روش، استفاده از فضای مجازی است. بدین‌ترتیب نه‌تنها از ابتلای احتمالی به ویروس کرونا در امان می‌مانید، بلکه از صحبت با دوستان و اقوام لذت می‌برید. اما اگر باز هم می‌خواهید حتما در جشن و مهمانی شرکت کنید باید پاسخ چند سوال زیر را بدانید:
۱. وضعیت ابتلا به کرونا در محدوده برگزاری جشن چگونه است؟
هر چه تعداد افراد مبتلا به کرونا در منطقه‌ای بیشتر باشد، احتمال ابتلا به کووید-۱۹ در باقی افراد افزایش می‌یابد. بنابراین با آگاهی از شرایط موجود خود را از خطر ابتلا دور نگهدارید.
۲. جشن یا مهمانی در فضای باز است یا بسته؟
مهمانی در فضای باز امن‌تر است. جشن یا مهمانی‌گرفتن در فضای داخل خانه، خطر ابتلا به کرونا را بالا می‌برد. جریان هوا در فضای باز باعث می‌شود ویروس کرونا در یک محل ثابت باقی نماند و در مکان خاصی، مانند فضاهای بسته، محبوس نباشد. اگر هم در فضای بسته هستید، پنجره‌ها را باز نگهدارید و از تهویه هوای مناسب آن فضا مطمئن باشید.
۳. مهمانی چقدر طول می‌کشد؟
وقتی به مهمانی یا جشن می‌روید، بهتر است زمان کمی در آنجا حضور داشته باشید تا کمتر در معرض کووید-۱۹ قرار بگیرید.
۴. چند نفر به مهمانی دعوت شده‌اند؟
تعداد دعوتی‌ها به مهمانی باید به‌ گونه‌ای باشد که بتوانید با فاصله حداقل ۲ متری در کنار هم باشید. اگر تعداد افراد آن قدر زیاد است که نمی‌توانید این توصیه بهداشتی را رعایت کنید، بهتر است به مهمانی نروید.
۵. آیا مهمان‌ها از راه دور آمده‌اند؟
بودن در فرودگاه، ایستگاه‌های اتوبوس و قطار و همین طور توقف در پمپ‌بنزین‌ها خطر ابتلا یا ناقل‌بودن فرد را بالا می‌برد. بنابراین اگر در مهمانی، افراد از راه دور آمده بودند تا می‌توانید احتیاط کنید.
۶. آیا مهمان‌ها پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند؟
گردهمایی با افرادی که توجهی به پروتکل‌های بهداشتی ندارند، خطر ابتلا یا ناقل‌شدن در آن افراد افزایش می‌یابد که در نهایت شما را هم به خطر می‌اندازند.
۷. آیا می‌توانید در مهمانی، خوراکی یا نوشیدنی مصرف کنید؟
بهترین کار این است که از منزل با خود نوشیدنی و خوراکی ببرید تا از سلامت آنها مطمئن باشید. اما اگر امکان آن نیست، از وضعیت غذاهای موجود در مهمانی مطمئن شوید؛ از خوراکی و نوشیدنی‌های سلف‌سرویس پرهیز کنید. در این شرایط که امکان آلوده‌شدن غذاها به کرونا وجود دارد، بهتر است از فردی که مسئول سرو غذاست بخواهید غذا و نوشیدنی‌تان را به شما بدهد. همچنین مطمئن باشید که مواد غذایی در ظرف‌های یکبار مصرف سرو می‌شوند.
بعد از سفر یا برگشتن از مهمانی
بعد از مسافرت یا برگشتن از جشن و مهمانی به مدت ۷ روز در خانه بمانید و به دیگران نزدیک نشوید یا اگر احتمال می‌دهید هنگام سفر یا مهمانی نزدیک کسی بودید که مشکوک به بیماری کرونا بوده است، ۱۴ روز خود را در خانه قرنطینه کنید. در ضمن آزمایش کووید۱۹- بدهید تا وضعیت‌تان مشخص شود.
اگر هم به کووید-۱۹ مبتلا شده بودید، در خانه بمانید و استراحت کنید و البته میزبان آن مهمانی یا جشنی که در آن حضور داشتید را خبر کنید تا او بتواند با مطلع کردن مهمان‌های دیگر خود، از گسترش ویروس کرونا پیشگیری کند.
سرگرمی در خانه
اگر به‌ دلیل پیشگیری از ابتلا به کرونا می‌خواهید در خانه بمانید، با انجام دادن کارهای جالبی می‌توانید سر خودتان را گرم کنید و اوقات خوشی داشته باشید. از این کارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
* خوراکی‌های سال نو
یکی از بهترین سرگرمی‌های سال نو، پخت خوراکی‌های خوشمزه سال نوست. برای خود و اهالی خانواده، نوعی خوراکی خوش‌طعم بپزید و از لحظات‌تان در خانه و کنار هم بودن، لذت ببرید.
* شرکت در کلاس‌های مجازی
اکنون به‌دلیل کرونا، برنامه‌های کلاسی متعدد و در زمینه‌های مختلف در دسترس هستند. می‌توانید با شرکت در یکی از این برنامه‌ها، مثل ورزش یوگا، اوقات خوشی را بگذرانید.
* مهمانی‌های مجازی
فرصت‌های خوبی در اینترنت برای دیدن دوستان و اقوام‌تان است. شبکه‌های اجتماعی امکان ارتباط آنلاین شما و دوستان‌تان را برقرار می‌کنند. بنابراین می‌توانید مهمانی‌های مجازی برگزار کنید.
* دکوراسیون بهاری خانه
اگر می‌خواهید در خانه بمانید و سلامتی‌تان تضمین شود، می‌توانید با تغییر دکوراسیون خانه و تبدیل آن به نوع بهاری، اوقات‌تان را سپری کنید.
* نوشتن تصمیم‌های آینده
هر قدر هم این روزهای کرونایی کسالت‌آور و ناامیدکننده باشند، باید برای آینده‌تان تصمیم‌گیری کنید. فرقی هم نمی‌کند در چه سنی باشید. این آینده می‌تواند ۱۰ سال دیگر شما باشد یا صرفا ۱ سال. این روزها که خانه ماندن از هر کار دیگری امن‌تر است، می‌توانید برنامه‌های آینده‌تان را، مانند یاد گرفتن مهارتی جدید یا ورزش کردن، تنظیم کنید.
* بازی‌های سرگرم‌کننده
مسلما حداقل چند نوع بازی جذاب می‌شناسید که می‌توانید با انجام دادن آنها، خود و اعضاء خانواده‌تان از آنها لذت ببرید. بازی‌های کامپیوتری‌ هم خوب‌ و از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند.
با توصیه‌های فوق می‌توانید تعطیلات خود را با وجود کرونا به‌خوبی بگذرانید.
منبع:ایسنا