چتر حمایتی پارک علم و فناوری و جهاددانشگاه برای فعالان حوزه بازی و اسباب‌بازی

شهریور 25, 1400
109 بازدید

 رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی در پنل تخصصی رویداد بازی و اسباب بازی گفت: در پارک علم و فناوری و جهاد دانشگاهی استان زیرساخت‌های لازم جهت حمایت از فعالان حوزه بازی و اسباب بازی فراهم شده است.  پنل تخصصی رویداد بازی و اسباب‌بازی با حضور محسن رحمانی، رییس جهاددانشگاهی خراسان شمالی، مهران گرمه‌ای، […]

چتر حمایتی پارک علم و فناوری و جهاددانشگاه برای فعالان حوزه بازی و اسباب‌بازی

 رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی در پنل تخصصی رویداد بازی و اسباب بازی گفت: در پارک علم و فناوری و جهاد دانشگاهی استان زیرساخت‌های لازم جهت حمایت از فعالان حوزه بازی و اسباب بازی فراهم شده است.

 پنل تخصصی رویداد بازی و اسباب‌بازی با حضور محسن رحمانی، رییس جهاددانشگاهی خراسان شمالی، مهران گرمه‌ای، رئیس پارک علم و فناوری استان،  سیدمصطفی مرتضوی، مدیر مرکز نوآوری صنایع خلاق خراسان شمالی، ویدا ملکی، رئیس سابق دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی و کارشناس حوزه تعلیم و تربیت، صادق جبلی، تهیه کننده و طراح بازی، موسس و مدیرعامل طراحان سفید، حامد تامّلی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی، پژوهشگر، طراح و تولیدکننده اسباب‌بازی با برند «بازی دوست» برگزار شد.

دکتر مهران گرمه‌ای، رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی در این پنل گفت: در پارک علم و فناوری و جهاد دانشگاهی استان زیرساخت‌های لازم جهت حمایت از فعالان حوزه بازی و اسباب بازی فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه صنعت بازی و اسباب بازی صنعت پول‌سازی است، اظهار کرد: حضور افراد از تمام فرهنگ‌ها، مذاهب و اقوام مختلف ظرفیت بسیار خوبی برای فعالان این حوزه ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه داشته‌های فرهنگی قدیمی، موجب می‌شود فعالان بازی و اسباب‌بازی ایده‌های خود را به مرحله تجاری سازی برسانند، افزود: در جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری متوجه این فرصت شده‌ایم و امکانات را به طور خاص در اختیار فعالان این حوزه قرار داده‌ایم و تلاش بر این است که تا حد امکان از فعالان بازی و اسباب‌بازی حمایت کنیم.

گرمه‌ای با تأکید بر اینکه بیشترین محصولات بازی و اسباب بازی موجود در بازار، واردات کشور چین است، افزود: بازی‌های اینترنتی خارجی که بسیاری از فرزندان ما با آن بازی می‌کنند، مورد قبول خانواده‌های خارجی نیست و اجازه استفاده از آن بازی‌ها را به فرزندان خود نمی‌دهند که این نشان از اهمیت این مسئله دارد.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی ادامه داد: در برخی از حوزه‌ها منابع مادی محدودی داریم اما در حوزه بازی و اسباب بازی اعداد و ارقام معقول است و تلاش بر این است که کار را پیش ببریم.

محسن رحمانی، رییس جهاددانشگاهی خراسان شمالی نیز در این پنل با بیان اینکه گردش مالی صنعت بازی و اسباب‌بازی در دنیا ارزشی در حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است و این صنعت جز صنایع پرسود در دنیا محسوب می شود، ادامه داد: این آمار به ما یادآوری می کند که به این صنعت با قابلیت اشتغالزایی بالا باید توجه ویژه داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه حدود ۹۰ درصد محصولات اسباب‌بازی در بازار وارداتی است، افزود: نیاز است که مجلس شورای اسلامی در قوانین واردات این محصول فرهنگی و آموزشی بازنگری لازم را داشته باشد.
رئیس جهاد دانشگاهی خراسان شمالی با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی به‌عنوان یک نهاد توسعه‌ای و تسهیل‌گر، در توسعه علمی و فرهنگی کشور و حمایت از زیست‌بوم صنایع خلاق فرهنگی ماموریت دارد، اضافه کرد: این استان در زمینه فرهنگی ظرفیت و پتانسیل‌های بسیار خوبی دارد و از همین جهت توسعه محیط کسب و کار در زمینه صنایع خلاق فرهنگی در دستور کار جهاددانشگاهی استان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه مرکز نوآوری و شتابدهی جهاد دانشگاهی خراسان شمالی با همکاری پارک علم و فناوری از صنایع خلاق فرهنگی از جمله در زمینه بازی، سرگرمی و اسباب‌بازی حمایت می‌کند، ادامه داد: برگزاری چنین رویدادهایی در ارتقا کیفیت و تنوع محصولات نوآورانه و فناورانه نقش بسزایی دارد.

رییس جهاددانشگاهی خراسان شمالی با بیان اینکه اسباب‌بازی به‌عنوان یک محصول فرهنگی، آموزشی و هویت‌ساز در رشد و پرورش جسمی و ذهنی کودکان و نوجوانان نقش مؤثری دارد، بر لزوم وضع قوانین حمایتی از محصولات اسباب‌بازی از سوی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد.

وی افزود: در صنعت اسباب بازی نیاز به فرهنگ‌سازی مناسب و هدفمند داریم و اسباب‌بازی باید در فهرست محصولات فرهنگی و آموزشی، مورد حمایت ویژه  قرار گیرد از طرفی نیاز است فعالان صنعت اسباب بازی نیز محصولات متنوع و متناسب با فرهنگ ایرانی – اسلامی، باکیفیت و با رعایت استانداردهای بین المللی تولید کنند.

رویداد ایده‌پردازی بازی و اسباب‌بازی که به همت مرکز نوآوری و شتابدهی جهاددانشگاهی خراسان شمالی و با همکاری شماری از نهادها و دستگاه‌ها در حال برگزاری است می‌شود.

پارک علم و فناوری خراسان شمالی، شرکت شهرک‌های صنعتی استان، سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی استان، مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی بجنورد، بنیاد نخبگان، بانک تجارت، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آموزش و پرورش خراسان شمالی، شهرداری بجنورد، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان،  معاونت اجتماعی نیروی انتظامی استان، اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان و دفتر تسهیگری و توسعه محلی از مشارکت کنندگان برگزاری این رویداد هستند.
منبع: ايسنا