پیروزی‌های متعدد حزب حاکم ونزوئلا در انتخابات منطقه‌ای و محلی

آذر 2, 1400
11 بازدید

شورای ملی انتخابات ونزوئلا امروز دوشنبه در بیانیه‌ای به منظور اعلام اولیه نتایج انتخابات محلی و منطقه‌ای این کشور، تصریح کرد که حزب سوسیالیست حاکم در این انتخابات توانسته فرمانداری ۲۰ منطقه را به خود اختصاص دهد و سیاستمداران مخالف دولت نیز فرمانداری سه منطقه را کسب کرده‌اند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری […]

پیروزی‌های متعدد حزب حاکم ونزوئلا در انتخابات منطقه‌ای و محلی

شورای ملی انتخابات ونزوئلا امروز دوشنبه در بیانیه‌ای به منظور اعلام اولیه نتایج انتخابات محلی و منطقه‌ای این کشور، تصریح کرد که حزب سوسیالیست حاکم در این انتخابات توانسته فرمانداری ۲۰ منطقه را به خود اختصاص دهد و سیاستمداران مخالف دولت نیز فرمانداری سه منطقه را کسب کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، نیکولاس مادورو، رئیس جمهور چپگرای ونزوئلا مدت کوتاهی بعد از اعلام نتایج اولیه این اتخابات به تحسین از پیروزی دولتش پرداخت.

مادورو در حالی که در احاطه حامیانش بود، گفت: این پیروزی تاثیرگذار بود. باید پیروزی‌های خوب را جشن گرفت.

رهبران مخالفان دولت مادورو پیشتر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ و انتخابات کنگره در سال ۲۰۲۰ را با طرح این ادعا که برگزاری انتخابات عادلانه در ونزوئلا به سبب اعمال تقلب و ارعاب گروه‌های خشونت طلب وفادار به مادورو امکان پذیر نیست تحریم کرده بودند، اما دوباره قدم به رقابت انتخاباتی گذاشتند و نتایج اخیر یک عقبگرد برای این رهبران محسوب می‌شود.

امسال رهبران مخالفان دولت ونزوئلا به دنبال سرخوردگی از ناکامی تحریم‌های آمریکا علیه این کشور در کنار زدن مادورو از قدرت، و همچنین با مشاهده حضور ناظران انتخاباتی اعزامی از اتحادیه اروپا تصمیم به شرکت در رقابت انتخاباتی گرفتند.

نهاد انتخاباتی اصلی این کشور آمریکای جنوبی گفت: تنها ۴۱.۸ درصد از رای دهندگان واجد شرایط معادل ۸.۱ میلیون نفر در این انتخابات که روز یکشنبه برگزار شد، شرکت کردند.

شورای ملی انتخابات ونزوئلا اوایل امروز اعلام داشت: یک سری” مشکلات جزئی و مجزا” در جریان برگزاری رای گیری ثبت شدند.

در جریان انتخابات منطقه‌ای سال ۲۰۱۷ حزب حاکم ونزوئلا توانست فرمانداری ۱۹ منطقه را به خود اختصاص دهد در حالی که سیاستمداران مخالف دولت فرمانداری چهار منطقه را به دست آوردند.

همچنین تنها نتیجه مربوط به انتخابات شهرداری ها در این بولتن اولیه شورای ملی انتخابات ونزوئلا مربوط به شهر کاراکاس پایتخت این کشور بود که در آن هم حزب حاکم به عنوان پیروز اعلام شد.

در جریان این انتخابات شهروندان ونزوئلا برای تعیین ۳۰۰۰ فرماندار، شهردار و عضو شورای شهر در سراسر این کشور شرکت کردند و طبق آمار ۲۱ میلیون ونزوئلایی واجد شرایط رای دادن در این انتخابات بودند.

عملکرد ضعیف مخالفان دولت ونزوئلا در این انتخابات می تواند به شانس آنها در رقابت مربوط به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آسیب بزند.

لوئیس ویچنته لئون، مدیر شرکت مشاوره ای Datanalisis در توئیتر نوشت: چنین نتیجه ای برای مخالفان دولت تاسف برانگیز است.

هنریکه کاپریلس، رهبر مخالفان و یک کاندیدای ریاست جمهوری سابق در ونزوئلا که رهبری کمپین انتخاباتی مخالفان را بر عهده داشت از طریق توئیتر گفت، به هنگام اعلام همه نتایج یک ارزیابی صورت خواهد گرفت هر چند او به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

توماس گوانیپا، کانیدای مخالفان دولت ونزوئلا برای شهرداری شهر کاراکاس گفت:‌ پیامد این نتایج این است که ما باید در استراتژی که تا کنون اتخاذ کرده‌ایم تجدید نظر کنیم. مساله انکار ناپذیر این است که اکثریت عمده ای در این کشور خواستار تغییر هستند و به همین دلیل است که ما باید مبارزه کنیم.

انتهای پیام