پوتین: روسیه ممکن است در واکنش به غرب، به پاسخ‌هایی بر مبنای نظر کارشناسان نظامی متوسل شود

دی 11, 1400
182 بازدید

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد، کشورش در صورتی که آمریکا و ناتو از ارائه ضمانتهای امنیتی به آن خودداری کنند ممکن است برای پاسخ به آنها متوسل به پاسخهای مختلفی بر مبنای نظر کارشناسان نظامی شود. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی روسیا […]

پوتین: روسیه ممکن است در واکنش به غرب، به پاسخ‌هایی بر مبنای نظر کارشناسان نظامی متوسل شود

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد، کشورش در صورتی که آمریکا و ناتو از ارائه ضمانتهای امنیتی به آن خودداری کنند ممکن است برای پاسخ به آنها متوسل به پاسخهای مختلفی بر مبنای نظر کارشناسان نظامی شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی روسیا ۱ گفت: این پاسخ احتمالا متنوع خواهد بود و وابسته به پیشنهاداتی خواهد بود که کارشناسان نظامی ما به من مطرح خواهند کرد.

این رئیس جمهور روسیه تاکید کرد، این کشور به دنبال رسیدن به نتیجه‌ای مثبت در مذاکرات بر سر موضوع ضمانتهای امنیتی خواهد رفت.

او خاطرنشان کرد: روسیه پیشنهاداتش درباره این مساله را با هدف “رسیدن به یک نتیجه قانونا الزام آور از مذاکرات دیپلماتیک بر سر این اسناد مطرح می‌کند. این چیزی است که ما تلاش زیادی برای آن می‌کنیم.”

پوتین در رابطه با نگرانی‌های امنیتی گفت که روسیه “به نقطه ای کشیده شده است” که نمی‌تواند بیش از این عقب‌نشینی کند.

رئیس جمهور روسیه تصریح کرد: من می‌خواهم که همه در داخل و خارج از کشور و شرکای ما بفهمند – حرف در مورد خط قرمزی نیست که کسی از آن عبور نکند، بلکه این است که ما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که بیشتر از این نمی‌توانیم عقب نشینی کنیم.

وی تاکید کرد: مسکو مایل است مردم روسیه، اوکراین، اروپا و ایالات متحده ایده روسیه در مورد سیستم تضمین‌های امنیتی را درک کنند. در ۱۷ دسامبر، روسیه پیشنهادات خود را در مورد تضمین های امنیتی متقابل با ایالات متحده و ناتو منتشر کرد.

پوتین گفت: ما از مردم روسیه و اوکراین و مردم اروپا و ایالات متحده می‌خواهیم درک کنند قرار است با این گفتگوها به چه چیزی برسیم. برای ما، تنها هدف این است که توافقاتی داشته باشیم که امنیت روسیه و مردمش را امروز و در درازمدت تضمین کند.

رئیس‌جمهور روسیه افزود: این واقعیت که ما پیشنهادات خود را علنی کردیم ممکن است این یک روش غیرعادی برای انجام مذاکرات باشد، بله. اما همانطور که گفتم ما نگرانیم هر چیزی که پیشنهاد می‌شود ممکن است به تهدیدی علیه خود ما از  کشورهای همسایه تبدیل شود. آنها بی‌انتها صحبت خواهند کرد، بی‌وقفه می گویند باید گفتگو کنیم اما هیچ کاری انجام نمی دهند. به جز ارسال سلاح های پیشرفته به کشور همسایه ما و افزایش خطر برای روسیه.

پوتین در کنفرانسی خبری در ۲۳ دسامبر گفته بود که مسکو اقدامات بیشتر در این زمینه را بر محور نیاز به حصول امنیت بی قید و شرط برای روسیه در بلند مدت صرف نظر از چگونگی مذاکرات بر سر مساله ضمانتهای امنیتی با آمریکا اتخاذ خواهد کرد. او همچنین تاکید کرد روسیه تصریح خواهد کرد که توسعه بیشتر ناتو به سمت شرق را تحمل نخواهد کرد.

او اظهار کرد، آمریکا اقدام به انتقال دادن موشکهایش به پشت درهای روسیه کرده و پرسید که آمریکا در صورتی که روسیه موشکهایش را در مکزیک یا کانادا مستقر کند چه احساسی پیدا خواهد کرد.

وزارت امور خارجه روسیه در تاریخ ۱۷ دسامبر پیش نویس توافقات بر سر ضمانتهای امنیتی مذکور را که نزد آمریکا و ناتو مطرح شده‌اند منتشر کرد.

انتهای پیام

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , ,