پنجمین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران به میزبانی دانشگاه بیرجند برگزار می‌شود

مرداد 16, 1400
41 بازدید

 جنوبی دبیر پنجمین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران اظهار کرد: پنجمین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران ۲ و ۳ تیر به میزبانی دانشگاه بیرجند به صورت مجازی برگزار می‌شود. شهیدی، امروز سه شنبه ۱ تیر در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن مروری بر تاریخچه برگزاری این گنگره در شهرهای مشهد، اصفهان، اهواز […]

پنجمین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران به میزبانی دانشگاه بیرجند برگزار می‌شود

 جنوبی دبیر پنجمین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران اظهار کرد: پنجمین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران ۲ و ۳ تیر به میزبانی دانشگاه بیرجند به صورت مجازی برگزار می‌شود.

شهیدی، امروز سه شنبه ۱ تیر در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن مروری بر تاریخچه برگزاری این گنگره در شهرهای مشهد، اصفهان، اهواز و ارومیه از برگزاری پنجمین کنگره در دانشگاه بیرجند با توجه به امکانات این دانشگاه با هدف مدیریت بحران آب و نقش آن در توسعه شرق کشور خبر داد.

وی با اشاره به موقعیت استراتژیک استان، نگهداشت مرز و لزوم توجه به حفظ جمعیت، مقوله آب را به عنوان پدافند غیرعامل برای این رسیدن به این جمعیت پایدار برشمرد و افزود: خراسان جنوبی تاثیرپذیرترین استان از تغییرات اقیلی و خشکسالی های اخیر در کشور است که امر بر لزوم توجه به مدیریت منابع آبی در استان تاکید می‌کند.

وی، صدور مجوز حفر چاه آب در مناطق ممنوعه استان، نبود الگوی کشت متناسب با منابع آبی خراسان جنوبی، پایین بودن راندمان آبیاری و از همه مهم تر فرونشست زمین در پی کاهش سفره آب منطقه که باعث کاهش نفوذپذیری آب می‌شود را از جمله مهم‌ترین مشکلات مدیریت آب در استان و شرق کشور بیان کرد.

دبیر پنجمین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران ابراز امیدواری کرد با برگزاری این کنگره نتایج و راهکارهای علمی و اجرائی برای مدیریت آب شرق کشور ارائه شود.

وی چهارشنبه و پنجشنبه ۲ و ۳ تیر ۱۴۰۰ را زمان برگزاری همایش اعلام کرد و افزود: از بین ۱۲۵ مقاله در چهار محور منابع آب و بحران، آب و کشاورزی، آب، مدیریت و توسعه و آب، اقتصاد و جامعه به دبیرخانه کنگره ارسال شده که  ۱۱۳ مقاله به صورت پوستر و ۴ مقاله به صورت سخنرانی مورد پذیرش قرار گرفته است.

وی بیان کرد: نشست انتقال آب از دریای عمان به استان‌های شرقی(فرصت‌ها و چالش‌ها)، نشست خشکسالی و تغییر اقلیم و پیامدهای آن بر توسعه شرق کشور و نشست بررسی وضعیت منابع آب استان خراسان جنوبی(چالش‌ها و راهکارها) از مهم‌ترین برنامه‌های این کنگره دو روزه است.

وی یادآور شد: همچنین سخنرانی دکتر بنفشه زهرایی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با موضوع معرفی برنامه ملی سازگاری با کم آبی، سخنرانی دکتر امیر حق وردی عضو هیأت علمی دانشگاه کالیفرنیا با موضوع پژوهش کاربردی و ترویج یکپارچه برای پیشرفت مدیریت آب کشاورزی در سطح مزرعه و سخنرانی  دکتر محمدعلی بهدانی، عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند با موضوع دانش بومی استفاده از آب در کشاورزی با نگاه ویژه به تولید زعفران در خراسان جنوبی سخنران‌های کلیدی پنجمین کنکره ملی آبیاری و زهکشی ایران در مراسم افتتاحیه است.

منبع:ایسنا