پرواز بورس‌های جهان

آذر 2, 1400
12 بازدید

انتشار اخبار امیدبخش از کاهش مرگ و میرهای کرونایی باعث جهش محسوس شاخص‌ها شد. به گزارش ایسنا به نقل از اسوشیتد پرس، هر چند ویروس کرونا روز به روز در سطح جهان پیشروی می‌کند اما کاهش مرگ و میرها در ایتالیا و اسپانیا که کانون های اصلی درگیر با کرونا در اروپا هستند، خبر خوبی […]

پرواز بورس‌های جهان

انتشار اخبار امیدبخش از کاهش مرگ و میرهای کرونایی باعث جهش محسوس شاخص‌ها شد.

به گزارش ایسنا به نقل از اسوشیتد پرس، هر چند ویروس کرونا روز به روز در سطح جهان پیشروی می‌کند اما کاهش مرگ و میرها در ایتالیا و اسپانیا که کانون های اصلی درگیر با کرونا در اروپا هستند، خبر خوبی محسوب می شود.

در چین نیز برای نخستین بار طی ۲۴ ساعت هیچ گونه مرگ جدید ناشی از کووید-۱۹ ثبت نشد. با این حال وضعیت در انگلیس و آمریکا کماکان وخیم است و نخست وزیر انگلیس نیز که به کووید-۱۹ مبتلا شده، پس از وخامت حالش به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شد. دومنیک راب، وزیر خارجه به طور موقت مسئولیت اداره کابینه را بر عهده گرفته است.

با توجه به تعطیلی گسترده کسب و کارها در سراسر جهان، انتظار می‌رود که جهان با بدترین سال خود از زمان رکود بزرگ سال ۲۰۰۹ مواجه باشد. بانک جی پی مورگان، بزرگترین بانک آمریکا در گزارش جدید خود پیش بینی کرد که اقتصاد آمریکا سه فصل متوالی را با رشد منفی پشت سر بگذارد. انتظار می رود رشد اقتصادی بسیاری از نقاط دیگر جهان از جمله منطقه یورو، انگلیس، ژاپن  و ترکیه نیز منفی شود.

در آمریکا دولت دونالد ترامپ صادرات ماسک را ممنوع اعلام کرده و بانک های بزرگ این کشور به اقدامات حمایتی خود از کسب و کارها شدت بخشیده اند. ترامپ گفته است آمریکا دو هفته بسیار سخت را پیش رو خواهد داشت و هزاران آمریکایی خواهند مرد.

بسیاری از ایالت‌های آمریکا، مقررات سخت‌گیرانه آمد و شد وضع کرده‌اند. اکنون طرح فاصله گذاری اجتماعی در ۹۰ درصد ایالت های آمریکا اجرا می شود.

به گفته رییس مجلس سنای آمریکا، به زودی از دومین بسته بزرگ اقتصادی برای مقابله با کرونا رونمایی خواهد شد. سرمایه‌گذاران نگرانند که اقتصادهای بزرگ جهان وارد رکودی گسترده شوند.

همچنین برای نخستین بار در تاریخ آمریکا، شمار کسانی که خواهان بهره‌مندی مزایای بیکاری شده‌اند، از ۶.۵ میلیون نفر عبور کرد که این رقم ۱۱ برابر بیشتر از رکورد قبلی در دهه ۱۹۸۰ است. نرخ بیکاری آمریکا نیز تا پایان ماه مارس با رسیدن به ۴.۴ درصد به بالاترین سطح ۲.۵ سال اخیر رسیده است.

هرندی فردریک، تحلیلگر بازار در موسسه ‘شاب سنتر فور فتیننشیال ریسرچ’ گفت: امید تازه ای وارد بازارها شده است. این ویروس تنها چیزی است که الان به آن توجه می کنیم و چیز دیگری برای بازارها فعلا اهمیت ندارد.

از سوی دیگر پرسنل درمانی در برخی از کشورهای جهان در اعتراض به  شرایط کاری و کمبود تجهیزات دست به اعتصاب زده اند که در این بین اعتراضات در آفریقای جنوبی و کلمبیا به خشونت کشیده شد. در رومانی نیز دولت برای متقاعد کردن پرسنل درمانی به ادامه حضور در بیمارستان ها، ۵۰۰ یورو به حقوق آن ها افزود.

با این حال وضعیت به ویژه در اروپا بسیار وخیم است و با توجه به محدود بودن ابزارهای در اختیار بانک مرکزی اروپا پیش بینی می شود رشد اقتصادی کشورهای اروپایی با کاهشی محسوس همراه شود. بر خلاف بانک مرکزی آمریکا، بانک مرکزی اروپا حضور خیلی پررنگی برای مدیریت فضا نداشته است.

ادوارد مویا، کارشناس بازار در موسسه «اواندا» گفت: فرار از ریسک حضور در بازار، احتمالا کماکان ادامه خواهد داشت و حالا که احتمال وارد شدن اقتصاد جهانی به عمیق‌ترین رکود خود در زمان صلح بیش از هر زمان دیگری جدی است، روز به روز فضای روانی حاکم بر بازارهای مالی بدتر می‌شود.

تاکنون بیش از یک میلیون و ۳۴۷ هزار و ۶۸۹ مورد  ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۷۴ هزار و ۷۸۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به ایتالیا با ۱۶ هزار و ۵۲۳ نفر، اسپانیا با ۱۳ هزار و ۳۴۱ نفر، آمریکا با ۱۰ هزار و ۹۴۳ نفر، فرانسه با ۸۹۱۱ نفر و انگلیس با ۵۳۷۳ نفر بوده است.

در شرق آسیا بانک‌های مرکزی چین، ژاپن، کره جنوبی، نیوزلند، سنگاپور و استرالیا برای حمایت از بازارها دست به کار شده‌اند.کابینه ژاپن در نشست خود تصمیم گرفت در توکیو و شش منطقه دیگر وضعیت اضطراری اعلام کرده و مبلغی حدود یک تریلیون دلار برای مقابله با ویروس کرونا اختصاص دهد. ژاپن هم چنین اعلام کرد به خانوارهای ژاپنی تا ۱۸۰۰ دلار یارانه پرداخت می کند.

در چین بانک مرکزی این کشور از طریق کاهش نرخ ذخیره بین بانکی به بانک ها اجازه داد تا تسهیلاتی معادل ۵۴ میلیارد دلار در اختیار کسب و کارها قرار دهند.

از سوی دیگر سنگاپور نیز از بسته محرک جدیدی به میزان ۳.۵ میلیارد دلار برای کاستن از تبعات اقتصادی کرونا رونمایی کرد.

جیمی کوکس، مدیر موسسه هریس فایننشیال گروپ گفت: آمار مبتلایان و قربانیان خیلی بد است و شاید روزهای بدتری در انتظارمان باشد. هیچ کس از این که چه پیش خواهد آمد خبر ندارد.

بورس آمریکا

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۷.۷۳ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۲ هزار و ۶۷۹.۷۹ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۷.۰۳ درصد افزایش تا سطح ۲۶۶۳.۸۶ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با صعود ۷.۳۳ درصدی در سطح ۷۹۱۳.۲۴  واحدی بسته شد.

حزب دموکرات با توجه به شیوع گسترده کرونا در آمریکا اعلام کرد که انتخابات درون حزبی را به مدت دو ماه تعلیق خواهد کرد. جو بایدن، معاون اول دوره ریاست جمهوری اوباما اصلی ترین بخت برای نمایندگی حزب است. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر امسال برگزار خواهد شد. نامزدی دونالد ترامپ از حزب جمهوری خواه قطعی شده است.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مشابهی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با صعود ۲.۰۱ درصدی تا سطح ۱۸ هزار و ۹۵۰.۱۸  واحدی بالا رفت. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۱.۴۱ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۸۴.۱۸ واحد بسته شد. در چین شاخص “شانگهای  کامپوزیت” صعود ۲.۳ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۷۹۸.۷۹  واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۰.۶۵ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۵۲۵۲.۳۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن صعودی  بود.

بورس‌های اروپایی

از طرف دیگر به نظر می‌رسد که انگلیسی‌ها قصد عقب نشینی از مواضع خود برای روابط پسابرگزیت را ندارند و نخست وزیر این کشور نیز با درخواست‌ها برای تعویق مهلت مقرر توافق با اتحادیه اروپا به دلیل شیوع کرونا مخالفت کرده است. مقامات اتحادیه اروپا بار دیگر از انگلیسی ها خواسته اند به دلیل شیوع کرونا، مهلت مذاکرات را تا پایان سال تمدید کنند. در حال حاضر ۱۱ سرفصل کلیدی مورد مذاکره قرار خواهد گرفت و طرفین تا ماه ژوئن برای رسیدن به توافقات اولیه فرصت دارند. مذاکره‌کننده ارشد انگلیس در برگزیت از تشکیل کارگروه مشترک با اتحادیه اروپا برای مذاکرات مقدماتی خبر داده است.

‌انگلیس خواهان داشتن روابطی مشابه کانادا با اتحادیه اروپا شده است؛ هر چند که طرف اروپایی تاکنون از خود اشتیاقی برای این مساله نشان نداده است. انگلیس اکنون در حال مذاکره با استرالیا برای امضای پیمان تجارت آزاد پسابرگزیت است و انتظار می‌رود مذاکره با آمریکا نیز برای امضای پیمانی بزرگ به زودی آغاز شود.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها تحت تاثیر افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ایتالیا، اسپانیا، آلمان و فرانسه و مذاکرات برگزیت قرار داشتند تا جایی که شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۳.۰۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۵۸۲.۳۲ واحد بسته شد.

شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با جهش ۴.۶۱ درصدی در سطح ۴۳۴۶.۱۸ واحد بسته شد و شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۵.۷۷ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۰ هزار و ۷۵.۱۷ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۳.۹۹ درصد بالا رفت و به ۶۸۴۴.۳۰ واحد رسید.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت “وست تگزاس اینتر مدیت” با ۲.۶۸ درصد افزایش به ۲۶.۷۸ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با جهش ۲.۴۵ درصدی به ازای ۳۳.۸۶ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۰۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل در سطح ۱۶۵۹.۶۳ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۳.۲۴ درصدی به ازای ۱۵.۶۶ دلار مبادله شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا