پدرسن: بررسی پیش‌نویس اصلاح قانون اساسی سوریه از دوشنبه آغاز می‌شود

مهر 25, 1400
39 بازدید

سازمان ملل اعلام کرد که کمیته تدوین و بررسی قانون اساسی سوریه کار خود برای تهیه طرح پیش‌نویس اصلاح قانون اساسی این کشور را از روز دوشنبه آغاز می‌کند.  «گی‌یر پدرسن» فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در ژنو اعلام کرد که کمیته تدوین و بررسی قانون اساسی سوریه […]

پدرسن: بررسی پیش‌نویس اصلاح قانون اساسی سوریه از دوشنبه آغاز می‌شود

سازمان ملل اعلام کرد که کمیته تدوین و بررسی قانون اساسی سوریه کار خود برای تهیه طرح پیش‌نویس اصلاح قانون اساسی این کشور را از روز دوشنبه آغاز می‌کند.

 «گی‌یر پدرسن» فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در ژنو اعلام کرد که کمیته تدوین و بررسی قانون اساسی سوریه در نشستی که قرار است فردا در ژنو برگزار شود، عملا روی طرح پیش‌نویس اصلاح قانون اساسی سوریه تمرکز خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری تاس، پدرسن توضیح داد که این کار بر اساس توافق بین دو رئیس کمیسیون قانون اساسی صورت می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، «گی‌یر پدرسن» فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در ژنو اعلام کرد که کمیته تدوین و بررسی در نشستی که قرار است فردا (دوشنبه) در ژنو برگزار شود، عملا روی طرح پیش‌نویس اصلاح قانون اساسی سوریه تمرکز خواهد کرد.
پدرسن تأکید کرد که در جلسه فردا، گروه کوچکی از کمیته  قانون اساسی سوریه  کار تهیه و تدوین پیش‌نویس اصلاح قانون اساسی را آغاز خواهد کرد.
وی اظهار داشت که این امر بر اساس توافق «احمد الکزبری» نماینده دولت سوریه و «هادی البحره» نماینده مخالفان دولت سوریه به عنوان دو رئیس کمیته تدوین قانون اساسی سوریه انجام می‌گیرد.

پدرسن در ادامه اظهاراتش در جمع خبرنگاران تصریح کرد: ما توافق کردیم که هفته جاری موضوع مربوط به گنجاندن ۴ اصل قانون اساسی در طرح پیش‌نویس مورد بحث و بررسی قرار بگیرد. متن‌هایی در حال تهیه است که هفته جاری مورد بحث قرار می‌گیرد و امیدوارم بتوانیم در این زمینه به پیشرفت برسیم.

وی توضیح داد: ما و دو رئیس کمیته تدوین قانون اساسی توافق کردیم که در دور ششم نه تنها در زمینه مقدمات اصلاح قانون اساسی کار شود، بلکه تهیه پیش‌نویس طرح اصلاح قانون اساسی را نیز آغاز خواهیم کرد و آنچه در این هفته یک موضوع جدید به شمار می‌رود، کار بر روی تدوین پیش‌نویس اصلاح قانون اساسی در سوریه است.

نماینده سازمان ملل در امور سوریه حدود سه هفته پیش در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد از توافق طرف‌های سوری برای از سرگیری مذاکرات درباره قانون اساسی خبر داد و آن را یک «خبر خوب» توصیف کرد.

کمیته تدوین قانون اساسی فعالیت خود را از اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی در ژنو آغاز کرده است.

وی پیشتر  اعلام کرده بود که یک گروه کوچک از کمیته قانون اساسی سوریه متشکل از ۴۵ عضو، ۱۸ اکتبر آینده (روز دوشنبه) در ژنو گردهم خواهند آمد.

کمیته قانون اساسی سوریه شامل ۱۵۰ عضو اعم از نمایندگان دولت سوریه، معارضان و جامعه مدنی است و یک کمیته کوچک ۱۵ نفره برای هر تیم متشکل از ۴۵ نفر تشکیل شده است.

ششمین دور از مذاکرات کمیته قانون اساسی سوریه فردا (دوشنبه) با حمایت و نظارت «گی‌یر پدرسن» نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه در ژنو سوئیس برگزار می‎شود.

منبع: ايسنا