پایان رسمی انتخابات عراق و آغاز شمارش آرا

مهر 18, 1400
45 بازدید

مراکز اخذ رای و صندوق‌های رای عصر امروز یکشنبه در سراسر عراق بسته شدند تا روند رای ‌گیری در انتخابات پارلمانی ۲۰۲۱ پایان یابد. این پنجمین انتخابات عراق از سال ۲۰۰۳ است.  به نقل از سایت شبکه المیادین، همانطور که کمیسیون انتخابات قبلا اعلام کرده بود که ساعت رای گیری تمدید نمی‌شود از بسته شدن مراکز […]

پایان رسمی انتخابات عراق و آغاز شمارش آرا

مراکز اخذ رای و صندوق‌های رای عصر امروز یکشنبه در سراسر عراق بسته شدند تا روند رای ‌گیری در انتخابات پارلمانی ۲۰۲۱ پایان یابد. این پنجمین انتخابات عراق از سال ۲۰۰۳ است.

 به نقل از سایت شبکه المیادین، همانطور که کمیسیون انتخابات قبلا اعلام کرده بود که ساعت رای گیری تمدید نمی‌شود از بسته شدن مراکز اخذ رای خبر داد. کمیسیون عالی انتخابات اعلام کرد، مراکز اخذ رای ساعت شش به وقت محلی بسته خواهند شد و هیچ تمدیدی در کار نیست.

این کمیسیون افزود، پس از قرعه‌کشی برای انتخاب مراکز شمارش دستی آرا، شمارش آرا بلافاصله آغاز شد.

همه حوزه‌های انتخابی عراق بنا به اعلام قبلی کمیسیون انتخابات عراق، راس ساعت شش عصر به وقت محلی بسته شدند.

منابع نظامی نیز گفتند، ارتش صندوق‌های رای را از طریق بالگرد به مقرهای نظامی منتقل و از آنجا به بغداد بردند.

ارتش قرار است تا زمان انتقال صندوق‌های رای از تمام استان‌ها به بغداد در حالت آماده باش بماند. کمیته عالی امنیتی عراق امروز دستوراتی قاطع درباره افزایش تدابیر امنیتی و محافظت از مراکز رای‌گیری صادر کرد.

این کمیته افزود: دستور داده شده تا تدابیر امنیتی برای محافظت و مراقبت از مراکز رای‌گیری و مخازن کمیسیون مستقل انتخابات بعد از پایان رای‌گیری به منظور حفظ صندوق‌های رای لحاظ شود.

ده‌ها منور آسمان پایتخت را در میان شادی عراقی‌ها در پی اعلام بسته شدن مراکز اخذ نورانی کردند.

مردم عراق امروز یکشنبه برای شرکت در انتخابات زودهنگام پارلمانی به پای صندوق‌های رای رفتند.

این انتخابات یک سال زودتر از موعد مقرر و پس از برکناری دولت قبل در جریان اعتراضات مردمی ۲۰۱۹ علیه فساد برگزار شده است.

طبق بیانیه رسمی کمیسیون انتخابات ۲۴.۹ میلیون عراقی از حدود ۴۰ میلیون نفر حق رای دادن در روند رای گیری را دارند و ۱۴.۳ میلیون عراقی نیز کارت الکترونیکی شرکت در انتخابات را دریافت کرده‌اند.

ستاد اطلاع‌رسانی نظامی ارتش عراق طرح امنیتی برای برگزاری انتخابات پارلمانی را موفقیت‌آمیز خواند.

در این راستا سعد معن،‌ مدیر روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت کشور اعلام کرد، طرح امنیتی ویژه انتخابات بسیار منعطف بود و تمام خیابان‌ها باز هستند و هیچ ممنوعیت آمد و شدی وجود نداشت.

معن افزود: در دو ساعت پایانی شاهد حضور گسترده مردم در مراکز اخذ رای بودیم و کمیته کالی تامین امنیت انتخابات طرح کارآمدی برای تضمین امنیت روند انتخابات داشت.

او ادامه داد: طرح امنیتی ما تا حد زیادی روی تلاش اطلاعاتی مبتنی بود و از تمام توان بخش‌ها براساس تخصصات‌شان استفاده شد.

معن تصریح کرد: برخی ناظران بین‌المللی و خبرنگاران از وضعیت امنیتی، ثبات و فضای انتخابات تعجب کردند.

سرلشکر معن در پایان با اشاره به اینکه صندوق‌های رای از طریق هوایی به بغداد منتقل خواهد شد، اظهار کرد:  ۱۹۰ نفر به دلیل تخلف در تصمیمات کمیته امنیتی انتخابات بازداشت شدند.

منبع: ايسنا