پاکستان خواستار حضور حامد کرزای و عبدالله در حکومت طالبان است

آذر 2, 1400
15 بازدید

مقام‌های پاکستانی در آخرین دیدارشان با هیئت طالبان در پاکستان از آنها خواسته‌اند که حامد کرزای، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای مصالحه ملی را در دولت جدید به‌کار گیرند. به گزارش ایسنا، به نقل از ایندیپندنت، این خبر را مسعود اندرابی، وزیر پیشین کشور افغانستان در صفحه رسمی فیس‌بوکش منتشر کرده […]

پاکستان خواستار حضور حامد کرزای و  عبدالله در حکومت طالبان است

مقام‌های پاکستانی در آخرین دیدارشان با هیئت طالبان در پاکستان از آنها خواسته‌اند که حامد کرزای، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای مصالحه ملی را در دولت جدید به‌کار گیرند.

به گزارش ایسنا، به نقل از ایندیپندنت، این خبر را مسعود اندرابی، وزیر پیشین کشور افغانستان در صفحه رسمی فیس‌بوکش منتشر کرده است. اندرابی نوشته است:«‌به هیئت طالبان در سفر اخیرشان به پاکستان گفته شده است که حکومت همه‌شمول تشکیل دهند و چهره‌هایی چون عبدالله عبدالله و حامد کرزای را وارد حکومت کنند تا پذیریش جهانی به‌دست بیاورند.»

گروه طالبان هنوز واکنشی به سخنان مسعود اندرابی نشان نداده است. این گروه پس از تصرف کابل و تشکیل حکومتی که آن را امارت اسلامی می‌خواند، هیچ گروه یا فرد خارج از خود را به قدرت راه نداده است.

حامد کرزای و عبدالله عبدالله، در ۱۵ اوت که کابل به تصرف طالبان درآمد، برای سفر به شهر دوحه و انجام گفت‌وگوهای نهایی صلح با طالبان آماده شده بودند. فرار اشرف غنی، این دو چهره سیاسی را غافلگیر کرد و از آن زمان تاکنون هر دو در کابل حضور دارند. در روز فروپاشی دولت پیشین افغانستان، حامد کرزای و دکتر عبدالله، با انتشار پیام ویدیویی، از مردم افغانستان خواستند که نگران وضعیت پیش‌آمده نباشند.

عبدالله عبدالله و حامد کرزای، در روزهای اخیر با نمایندگان کشورها و سازمان‌های جهانی ازجمله هیئت سیاسی دولت‌های آلمان، هلند، ایران و صلیب سرخ دیدار داشتند.

مسعود اندرابی افزوده است، طالبان اگر بخواهد از انزوای جهانی خارج شود، باید به صدای مردم گوش دهد. او گفته است که رویکرد قومی و استبدادی طالبان نتیجه نمی‌دهد.

حامد کرزای، چندی پیش در یک صحبت رسانه‌ای گفته بود، طالبان قبل از دست یافتن به مشروعیت جهانی، باید مشروعیت داخلی به‌دست بیاورد. کرزای از طالبان خواست، نظامی تشکیل دهد که همه مردم افغانستان در آن باشند و بدون ترس به زندگی عادی‌شان ادامه دهند.

با این‌حال، شیخ محمد خالد حنفی، وزیر امر به‌ معروف و نهی از منکر طالبان، روز ۱۶ نوامبر و در یک سخنرانی در شهر مزار شریف؛ حامد کرزای، عبدالله و فضل هادی مسلمیار را «مجرمان بزرگ» توصیف کرد که از سوی طالبان مورد عفو قرار گرفته‌اند؛ اما با آنان تسویه‌حساب خواهد شد.

انتهای پیام