پاناما در جست‌وجوی اجساد قربانیان حمله آمریکا در ۱۹۸۹

مهر 24, 1400
56 بازدید

مقامات رسمی اعلام کردند که در میان جست‌وجوهای قربانیان حمله آمریکا به پاناما در سال ۱۹۸۹، تعدادی کیسه به همراه بقایای انسانی از یک گورستان دسته جمعی در پاناما بیرون کشیده شده است.  به نقل از رویترز، این عملیات نظامی جان حدود ۳۰۰ غیرنظامی را گرفت و پایان دیکتاتوری ژنرال مانوئل نوریگا را رقم زد. […]

پاناما در جست‌وجوی اجساد قربانیان حمله آمریکا در  ۱۹۸۹

مقامات رسمی اعلام کردند که در میان جست‌وجوهای قربانیان حمله آمریکا به پاناما در سال ۱۹۸۹، تعدادی کیسه به همراه بقایای انسانی از یک گورستان دسته جمعی در پاناما بیرون کشیده شده است.

 به نقل از رویترز، این عملیات نظامی جان حدود ۳۰۰ غیرنظامی را گرفت و پایان دیکتاتوری ژنرال مانوئل نوریگا را رقم زد. سال‌ها است که خانواده‌ها خواهان جست‌وجوی اجساد باقی مانده قربانیانی که اکثر آن‌ها در گورستان دسته جمعی دفن شده‌اند، هستند.

گئومارا گورا، دادستان کل گفت که تاکنون ۴ کیسه از بقایای اجساد در گورستان “مونت اسپرانزا” در شهر “کلون” پاناما پیدا شده است.

وی به خبرنگاران گفت: قرار است به کندن و حفر زمین ادامه دهیم تا ببینیم چه تعداد کیسه دیگر می‌تواند یافت شود.

گورا افزود که بقایای اجساد در همان کیسه‌هایی که سربازان آمریکایی برای دفن توزیع کردند، کشف شد.

مقامات سال گذشته نبش قبر اجساد را در گورستان دیگری به نام “جاردین دو پاز” آغاز کردند و بقایای ناشناس حدود ۳۰ نفر را پیدا کردند. آن‌ها به علت محدودیت‌های کرونایی، تلاش خود را متوقف کردند.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر تخمین زده‌اند که تعداد قربانیان پاناما می‌تواند بیشتر از آمار رسمی ۳۰۰ نفر بیشتر باشد و همین امر باعث شد که  خوان کارلوس وارلا، رئیس جمهور سابق پاناما، کمیسیونی را جهت تحقیق و بررسی آمار واقعی تاسیس کند.

تنها ۲۳ سرباز آمریکایی جانشان را در این حمله از دست دادند.

این حمله زخمی باز برای بسیاری از شهروندان پانامایی است که به همین علت هر سال در تاریخ ۲۰ دسامبر خواستار برگزاری مراسم سالگرد قربانیان هستند و آن روز را عزاداری عمومی و ملی می‌نامند.

منبع: ايسنا