پالایشگاه شازند ۲۱۱ هزار میلیارد تومان قیمت‌گذاری شد/کاهش برداشت این واحد از سد کمال صالح

مرداد 17, 1400
28 بازدید

  مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند گفت: این پالایشگاه برای واگذاری به بخش خصوصی ۲۱۱ هزار میلیارد تومان قیمت گذاری شد. غلامحسین رمضان‌پور ۱۷ مردادماه ۱۴۰۰ در نشست مطبوعاتی به مناسبت روز خبرنگار با اشاره به آغاز بکار پالایشگاه در سال ۱۳۷۲ با ظرفیت ۱۵۰ هزار بشکه در روز، اظهار کرد: در حال حاضر ظرفیت […]

پالایشگاه شازند ۲۱۱ هزار میلیارد تومان قیمت‌گذاری شد/کاهش برداشت این واحد از سد کمال صالح

  مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند گفت: این پالایشگاه برای واگذاری به بخش خصوصی ۲۱۱ هزار میلیارد تومان قیمت گذاری شد.

غلامحسین رمضان‌پور ۱۷ مردادماه ۱۴۰۰ در نشست مطبوعاتی به مناسبت روز خبرنگار با اشاره به آغاز بکار پالایشگاه در سال ۱۳۷۲ با ظرفیت ۱۵۰ هزار بشکه در روز، اظهار کرد: در حال حاضر ظرفیت این مجموعه صنعتی به ۱۷۵ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه تمام محصولات تولیدی پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند، دارای استاندارد روز دنیا(یورو ۴ و یورو۵) است، افزود: در سال گذشته این پالایشگاه، به عنوان تنها پالایشگاه کشور موفق به تولید محصولات خاصی چون نرمال هگزان و نرمان پنتان شده است که نیاز کشور به واردات را رفع کرد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند تصریح کرد: تولید این دو محصول مانع خروج سالانه ۳۰ میلیون دلار ارز از کشور شده و حتی امکان صادرات نیز فراهم شده است و سالانه ۴۵ میلیون دلار ارزآوری برای کشور خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه این پروژه و تولید این محصولات با استفاده از ظرفیت های خالی در واحدهای عملیاتی و تغییر فرآیند عملیاتی تولید میسر شده است، گفت: یکی از محصولات آلاینده در پالایشگاه های کشور، گوگرد است که در راستای استاندارد بودن و ارتقای کیفیت محصولات، در گذشته روزانه حدود ۴۰ تا ۵۰ تن تولید گوگرد در پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند انجام می گرفت، اما امروز این استخراج گوگرد از محصولات به حدود ۴۵۰ تن در روز رسیده است.

رمضانپور جایگاه این پالایشگاه از نظر میزان تولید خوراک در کشور را رتبه چهارم کشور دانست و افزود: با تولید ۲۵ درصد بنزین مورد نیاز کشور، جایگاه اول در میان پالایشگاه های کشور در اختیار  پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند است، همچنین در تولید نفت کوره کمتر(مازوت) که به کمتر از ۱۰ درصد می رسد، رتبه اول در اختیار این مجموعه صنعتی است.

وی با اشاره به مهمترین اقدامات انجام شده در مجموعه شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند، بیان کرد: انجام موفقیت آمیز بزرگترین تعمیرات اساسی ۱۲ واحد عملیاتی با وجود بیماری کرونا که با حضور حداقل ۳۶۰۰ نیروی اورهالی بدون حادثه با صرفه جویی ۱۰۰ میلیارد ریال زودتر از برنامه مصوب، انجام شد یکی از دستاوردهای مهم این مجموعه در سال گذشته به شمار می رود که حتی یک نفر از نیروهای درگیر در پروژه به بیماری کرونا مبتلا نشد.

رمضانپور انجام موفقیت آمیز تخلیه و شارژ کاتالیست های واحد  rct، ترمیم ترک نازل راکتور واحد آیزوماکس، تعمیر دو دستگاه مبدل فشار بالای واحد مذکور، پیگیری جهت تجدید ارزیابی دارایی های شرکت، آماده سازی شرایط مطلوب و مناسب به منظور اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی بر واگذاری شرکت به بخش خصوصی از طریق عرضه در بورس، تغییر نگرش کارکنان پالایشگاه از منظر مخالفت با واگذاری شرکت به بخش خصوصی، افزایش توان تولید محصول استراتژیک و با ارزش پروپیلن از ۱۴۰ هزار تن در سال به ۲۰۰ هزار تن در سال و ساخت و نصب و راه اندازی ۱۲ بازوی بارگیری جهت فروش بیشتر محصولات ویژه و درآمدزایی و توجه خاص به تولید داخل و بومی سازی قطعات که بالغ بر هزار قلم کالا با صرفه جویی بر ۵۰۰ میلیارد ریال و افزایش توان تولید استراتژیک پروپیلن از ۱۴۰ هزار تن در سال به ۲۰۰ هزار تن برای شرکت را از جمله اقدامات انجام شده در شرکت برشمرد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند، با اجرای طرح خلاقانه حذف سوخت مایع سبک نامرغوب در شرکت و کاهش چشمگیر الاینده های زیست محیطی و افزایش تولید بنزین در واحد rfcc و افزایش سودآوری ۱۱۰۰ میلیارد ریالی در سال گفت: شرکت توجه ویژه ای به تولید داخلی و بومی سازی ساخت قطعات مورد نیاز بالغ بر ۱۵۰۰ قلم کالا و با صرفه جویی بالغ بر ۸۰۰ میلیارد ریال دارد، همچنین با تاکید بر پاک شدن سوخت کشتی ها، در حال حاضر سوخت کشتی ها با استفاده از سوخت گوگرد ۰.۵ درصد توسط پالایشگاه شازند تامین می شود.

وی در خصوص فعالیت های زیست محیطی این صنعت بزرگ در غرب اراک با تاکید بر اینکه آلایندگی این مجموعه در حد مطلوب است، اظهار کرد: عقد قرارداد و شروع مراحل اجرای عملیات احداث، خرید پروژه ro در راستای کاهش مصرف اب و همچنین کاهش الاینده های زیست محیطی اب در منطقه، اجرا و بهره برداری از پروژه های پایش آبهای زیرزمینی به تعداد ۵۷ حلقه، توسعه فضای سبز در مساحتی حدود ۱۶ هکتار از جمله اقدامات مجموعه است، همچنین پروژه بازیافت آبهای آلوده در حال انجام است و تیرماه سال آتی به اتمام می رسد که سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیتر از آب های بازیافتی پالایشگاه به چرخه تولید پالایشگاه برمی گردد و به همین میزان از برداشت آب از سد کمال صالح شازند کاسته می شود.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند با اشاره به بدهی های ارزی شرکت، افزود: این شرکت رقم ۲.۵ میلیون یورو بدهی به صندوق ذخیره ارزی و بانک ملت داشت که در سال گذشته با استفاده از ظرفیت کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو پرداخت شد و فقط ۸۰۰ میلیون یورو بدهی به بانک ملت باقی مانده است که امیدواریم به زودی این بدهی نیز پرداخت شود.

وی در خصوص واگذاری این صنعت به بخش خصوصی گفت: طبق نظر کارشناسی، قیمت پالایشگاه ۲۱۱ هزار میلیارد تومان تعیین شده است که قیمتی معقول به نظر می رسد.

وی به یکی از مهمترین پروژه های مدنظر پالایشگاه اشاره کرد و افزود: یکی از مهمترین پروژه ها، تولید کک سوزنی مورد نیاز صنایع فولاد است که این محصول به صورت کامل وابسته به واردات است، مطالعات این پروژه سنگین در حال انجام است و اجرای آن ۲۹۰ میلیون یورو هزینه در پی خواهد داشت، نیمه دوم سال آتی این پروژه کلنگ زنی می شود و تلاش می کنیم ظرف سه سال پس از کلنگ زنی، کک سوزنی مورد نیاز صنایع فولاد تامین و نیاز به واردات رفع شود.

رمضانپور با اشاره به اینکه متاسفانه وحدت کاملی بین مسئولان استان و نمایندگان دیده نمی شود، افزود: در فعالیت ها و اقدامات، به صحبت های مقامات استان گوش می دهیم، اما تلاش می کنیم که بهترین تصمیم براساس قانون، به سود شرکت و مردم منطقه گرفته شود و اگر این تعامل مناسب باشد قطعا می توان عوارض آلایندگی که پرداخت می شود را در جای مناسب هزینه کرد.

منبع: ايسنا